Před budovu ministerstva vnitra dorazily ve čtvrtek stovky lidí. Mávali vlajkami se znakem Unie bezpečnostních složek (UBS), měli také transparenty s nápisy „Na strážníky si vzpomenete, jen když je potřebujete“ či „Za stabilitu a budoucnost bezpečnostních sborů“.
Před prvním vystoupením místopředsedy pořádající UBS Aleše Lehkého protestující pískali a bučeli. „Ozvěte se, ať pan ministr ví, že jsme tady,“ řekl Lehký na začátek. Policisté se ohradili proti dřívějším slibům ministra Rakušana, protestující ho častovali sborovým pokřikem „lháři“ nebo „hanba“.
„Slíbil jsem, že podzim bude horký a my jsme jako unie nevyměknuli. Přetekl pohár trpělivosti a proto jsme tady,“ pokračoval Lehký.
„Mnozí říkají že jsme srdcaři. A na to možná spoléhají i politici, že budeme tu práci dělat i při takových podmínkách. Za chvíli se budeme muset spolehnout na blanické rytíře,“ uvedl Ondřej Mundl, velitel policie v Jaroměři.
Podpořit demonstranty přišly i další osobnosti, například politici mimoparlamentních stran jako předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová a nebo předseda hnutí Přísaha a senátor Robert Šlachta. „Když to téma platů policistů vytáhnu v Senátu, tak to bagatelizují, říkají, že problém není. Za třicet let se ten systém změnil tak moc, že policisté nevěří svému ministrovi,“ uvedl na demonstraci Šlachta.
Protest se obešel bez konfliktů, pouze na malou chvíli ho přerušil muž s transparentem, na kterém stálo „Dodávání zbraní nacistické diktatuře je trestné“. Nápis byl nakreslen v ukrajinských barvách. Narušení ale netrvalo dlouho, přítomní policisté mu brzy transparent vzali a zničili. Účastníci muže vypískali se slovy „vypadni“.
Rakušan: Přidat 4 tisíce příští rok je nereálné
Ministr vnitra Vít Rakušan po proslovu odborů promluvil k účastníkům demonstrace. Někteří z protestujících se na protest obrátili k zády, další ho zasypávali nadávkami. „Až to tu oficiálně skončí, já přijdu za vámi tam dolů a můžete mi to říct,“ řekl. Policistům slíbil, že na lednové výplatě uvidí policisté dva a půl tisíce navíc podle dohody s odbory. Protestující mu na v odpovědi sborově odpověděli heslem „pohádky, pohádky“.
„Já jsem nabídl z mého pohledu maximum možného pro příští rok. To znamená, že každý hasič a policista pro příští rok dostane od ledna přidáno 2500 korun na svých výplatních páskách,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan pro MF DNES při probíhajícím protestu.
Přidat hasičům a policistům příští rok čtyři tisíce, jak požadují odbory podle něho není možné. „Na ten příští rok to reálné není. I jsme se setkali s odboráři někdy před dvěma měsíci. Původní požadavek, který vznesli, byl 2200 korun, my jsme ho dokázali i z vnitřních zdrojů najít, dostali jsme se na 2500 korun. Plus je tam střednědobý výhled rozpočtu 5 procent do oběhu minimálně na rok 2026 a 5 procent minimálně na rok 2027,“ vysvětloval.
„Přiblížím to prakticky. Vyjednávání o rozpočtu, které vždy začíná na jaře, tak už začíná s tím navýšeným objemem o 5 procent do odměňování. Takže nám se po letech nejistot povedlo dát policistům nejenom 2500 korun od příštího roku, ale ještě predikci na další dva roky, že jim platy určitě porostou,“ zakončil Rakušan.
„Je to jen držhubné,“ říkají demonstranti
„To, co se popisuje, veškerý marast kolem a nadčinnost je vlastně objevena až teď. Ale za šestnáct let, co sloužím, už to prostě takhle vesele běží. Uměle se všechno vytváří tak, aby to vypadalo pěkně, to člověka utahá,“ říká policista Tomáš, který na protest přijel z Chrudimska.
Příslib zvýšení platů o 2500 korun má podle něj policisty a hasiče umlčet. „Je to držhubné, vrátí se to do starých kolejí, ve kterých to jede už roky,“ dodává.
„Týká se to hlavně těch, co nově nastoupí,“ říká policista Petr z Prahy o slíbeném navýšení platů. „Nejsou peníze, nebude to nikdo dělat. My už to máme relativně lepší, sloužíme desítky let. Ale ti mladí, to je zoufalý,“ dodává.
„Nejsme tu hlavně kvůli penězům, ale i kvůli byrokracii. Těch šéfů je prostě miliarda, vidíme, jak se to za tu dobu rozrostlo. Na policejním prezidiu, všude,“ komentuje jeho kolega Tomáš. O tom, co by se mělo změnit, mají jasno. „Vypráskat ty papaláše na ulici, aby šel někdo pořádně sloužit a ne sedět někde v kanceláři. Tady jsou pětadvacetiletí plukovníci, to asi mluví za všechno,“ shodují se.
Na demonstraci přijela také skupina hasičů ze Zlínského kraje. „Nelíbí se nám celková situace u bezpečnostních složek,“ říkají. „Pořád nevíme, odkud ty peníze půjdou. Ten balíček, ze kterého se vyplácí stabilizační odměny, jsou naše odměny, které dostáváme jednou za čtvrt roku. Nejsou to nijak velké odměny, je to tisícovka, dvě. Když nám to teď zacpou tak, že nám to dají každý měsíc, tak je to nic,“ líčí jeden z hasičů.
„Taky není nikdy napsané, že ten stabilizační příspěvek příští rok neseberou a nebudeme tam, kde jsme letos,“ přidává se další.