Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Platy učitelů možná klesnou víc, než se předpokládalo

Česko

  12:11
PRAHA - Učitelům by mohl od května nebo června klesnout plat až o tisíc korun, kuchařkám a školníkům zhruba o 600 korun. S tímto varováním dnes přišli školští odboráři, kteří také poslali premiérovi a vládě otevřený dopis. V něm žádají, aby se šetřilo jinde než ve školství.

Matematika (ilustrační foto). foto: Lidovky.cz

Mateřské, základní a střední školy musí letos uspořit téměř 1,8 miliardy. Školské odbory se připojí také k protivládní demonstraci 21. dubna, podle odhadů se do ní údajně zapojí tisíce pracovníků školství.

Skutečnost je horší než odhady
Ministerstvo školství původně avizovalo, že škrty budou znamenat snížení platů učitelů o 560 korun a nepedagogů o 310 korun měsíčně. Podle místopředsedkyně školských odborů Markéty Vondráčkové ale bylo toto snížení rozpočítáno na 12 měsíců, změny začnou platit až v květnu nebo červnu, čímž se částka skoro zdvojnásobí.

PLATY UČITELŮ

Průměrný plat učitelů včetně vedoucích pracovníků škol byl loni 25 150 korun. Nepedagogové, tedy kuchařky, školníci nebo administrativní pracovníci škol, brali v průměru 14 000 korun.

"Žádáme vás, abyste přehodnotili svoje rozhodnutí o tupých škrtech ve školství a viděli dále než za nejbližší roh takzvané rozpočtové odpovědnosti. Částka, o kterou se jedná, se určitě dá při dobré vůli ušetřit jinde," napsali odboráři v dopise kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS).

Někde se škrtat prostě musí
Vláda schválila, že školství musí letos zmrazit plánované výdaje ve výši 2,5 miliardy. Podle odborů se s ministerstvem dohodli, že veřejným mateřským, základním a středním školám se vezme přes 1,6 miliardy. Soukromé školy by měly přijít o více než 75 milionů, církevní o téměř 20 milionů a přímo řízené organizace ministerstva, tedy některé ústavy a dětské domovy, o 35 milionů. Celkem by mělo regionální školství letos přijít o skoro 1,8 miliardy, zbytek peněz chce ministerstvo ušetřit v rozpočtu vysokých škol.

Kvůli škrtům na konci března rezignoval ministr školství Josef Dobeš (VV), jeho nástupce se hledá.

ČTĚTE TAKÉ

Kvůli nespokojenosti s financováním školství se školští odboráři připojili ke kampani Stop vládě. Tou odbory spolu s občanskými iniciativami požadují zastavení vládních reforem, demise kabinetu a předčasné volby.

Plánuje se další demonstrace
Na 21. dubna je pak naplánována demonstrace na Václavském náměstí v Praze. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka se jí zúčastní tisíce pracovníků školství, mají už prý domluvené desítky autobusů z krajů. Celkem organizátoři očekávají účast více než 45 000 lidí.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat