Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko

Odbory přitvrdily, vládě daly ultimátum a varují před francouzským scénářem

Premiér Petr Fiala a předseda ČMKOS Josef Středula po jednání vlády se zaměstnavateli a odbory foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Českomoravská odborová konfederace (ČMKOS) v pátek na Twitteru uvedla, že odbory dávají vládě dva týdny na to, aby „zahájila seriózní jednání“ o vládním úsporném balíčku a důchodové reformě. Kvůli nesouhlasu s návrhy Fialova kabinetu vyhlásily odborové svazy už v pondělí s okamžitou platností stávkovou pohotovost. Premiér Petr Fiala označil v pondělí po jednání tripartity postup odborů za nezodpovědný.
  10:51aktualizováno  15:05

Předseda odborového svazu Josef Středula na sociální síti také zdůraznil: „Nepřejeme si francouzský scénář. Pojďme spolu mluvit!“ Středula v pátek pro iDNES.cz řekl, že vláda vede pouze vlastní monolog. Pokud podle něj nezačne s odbory jednat, může 30. května přijít oznámení o akcích, které mohou vést ke generální stávce.

„Nejsem ten, kdo říká, co bude. Od toho jsou kolegové. Věřím, že vláda výzvu vnímá a pan premiér je o daných věcech ochotný mluvit,“ řekl Středula. „Není dobré, když se přijímají věci, které nedávají smysl ani logiku. Najít nový modus operandi je lepší, než trvat na svém,“ dodal.

Odbory nebudou říkat dopředu, co bude

„Odbory nebudou říkat dopředu taktiku, co budou dělat. Jsme v situaci, která není jednoduchá. Taktiku si vydiskutujeme. Naším cílem je zmírnit dopady. Jsme přesvědčeni, že hlavní cíl vládního balíčku vůbec nemíří na ty, kteří peníze mají, ale na ty, kteří peníze nemají tzn. na zaměstnance, důchodce a vláda se třeba vůbec nezabývá otázkou vyvádění peněz do daňových rájů či neplacení daní a pojištění. A řekli si, že to vyberou od těch, kterým to strhnou z výplaty,“ podotkl dále Středula s tím, že odbory jsou stále připraveny vést dialog.

Ohledně možného francouzského scénáře uvedl, že ho každodenně vyzývají lidé ke tvrdší generální stávce. „Chceme, aby Česká republika byla zemí, která má demokratický vývoj. Myslím si, že naší tradicí je věci vyjednat a dohodnout se,“ pokračoval k tématu Středula a současně dodal:

„Podle vyjádření, které dostávám a čtu, tak Češi jsou radikální velmi, co se týče možné stávky. Otázka pouze zní jakou formou tu radikálnost dávají najevo. Může to být tichou formou, a ta může také znamenat zásadní změnu směřování České republiky.“

„Vedeme dialog s odbory na všech příslušných a k tomu vytvořených institucích. Loni byla tripartita sedmkrát, letos už třikrát. Takže se určitě dá mluvit o pravidelném dialogu, probíhají jednání s odbory i na jiných úrovních, pan ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka s nimi jedná opakovaně,“ odmítl v pátek premiér Fiala kritiku odborů.

Požadují jednání s vládou

Právě ve Francii, na kterou Středula ve svém příspěvku naráží, se v lednu a v březnu uskutečnily masivní demonstrace, které se odehrály kvůli tamní důchodové reformě zahrnující posun věku odchodu do penze ze 62 let na 64. Do ulic vyšly statisíce lidí, v některých dnech účast na protestech podle odhadů překročila milion demonstrujících. Tamní odboráři chtěli „zastavit“ život v zemi a hovořili o začátku nové fáze protestů.

Jen za poslední dva březnové týdny ve Francii zranili při protestech a násilnostech v ulicích po celé zemi 1093 policistů, strážníků a hasičů, tamní ministr vnitra Gérald Darmanin uvedl, že jeho rezort v souvislosti s nepokoji eviduje také 2579 úmyslně založených požárů a 316 poškození veřejných budov.

Již v pondělí v Česku odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, a to kvůli důchodové reformě a úspornému balíčku, který v minulém týdnu představila vláda. V pátek však obory přitvrdily, když vládě daly dvoutýdenní ultimátum pro jednání. Generální stávku zažila země naposledy před více než 30 lety.

Odbory následně v úterý na tiskové konferenci řekly, že požadují debatu s vládou a za stávkovou pohotovostí si stojí. „Nikdo s námi ta opatření neprojednával. V čtvrtek jsme se pak dozvěděli, že většina vládních opatření se týká zaměstnanců, v neděli, že se o tom s námi nebude jednat, že schválení poslaneckou sněmovnou je už jen formalita. Dopady vnímáme opravdu velmi silně,“ řekl v úterý novinářům Středula.

Setkat se ještě nic neznamená

Na pondělním jednání tripartity prý podle Středuly nedošlo k žádnému posunu ani shodě. „Setkat se ještě nic neznamená. Ukázat jasnou snahu o změnu, to je to, co čekáme.“

Vládní návrhy kritizuje také odborový svaz KOVO. „Pevně věřím, že se nám podaří zvrátit balíček i důchodovou reformu. Všichni ministři by si měli uvědomit, za jaké peníze tu lidé žijí, jaká je inflace,“ uvedl Roman Ďurčo, předseda svazu KOVO s tím, že na protest proti vládnímu balíčku se přidaly také odbory Škoda Auto.

Premiér Petr Fiala však v pondělí po jednání tripartity řekl, že postoj odborů považuje za nezodpovědný a nátlakové akce nepřispívají k dialogu. Odboráři si znovu stěžovali na to, že s nimi kabinet o chystaných změnách nejednal.

„Můžeme poděkovat vládě, že nás opravdu stmelila. S kolegou Jaroslavem Povšíkem (předák odborů automobilky pozn. red.) jsme se dohodli, že se Škoda Auto ke stávkové pohotovosti připojí,“ uvedl Ďurčo. Podle něj tak jeho svaz s odbory automobilky, které jsou samostatné, dá dohromady 110 tisíc členů.

Podle vedení ČMKOS opatření balíčku míří proti zaměstnancům a jejich rodinám i proti důchodcům. Předáci zmínili snížení sumy na platy, možné zdražování po úpravě DPH, obnovení nemocenských odvodů u zaměstnanců či zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů.

Nátlakové akce nepřispívají k dialogu

V chystaných změnách penzí odbory nesouhlasí třeba s dalším zvyšováním důchodového věku nad 65 let či se snižováním nových penzí. Požadují také dřívější důchod pro náročné profese bez krácení pobírané částky.

Podle premiéra Fialy by se odbory měly na změnách podílet. Nátlakové akce nepřispívají k dialogu, který s odboráři kabinet ale dál povede, řekl dále Fiala. Dodal, že odbory budou moci vyjádřit své výhrady v připomínkovém řízení u jednotlivých návrhů zákonů. Vláda ale podle premiéra není připravena v zásadních věcech ustupovat.

Podle Středuly je však takové připomínkové řízení jen formální záležitost. „Dialog není to, že někdo něco řekne a tak to bude, ale že je možná změna, a to nejen v dílčích parametrech, ale i v zásadních,“ řekl začátkem týdne předseda ČMKOS.

Vedení centrály původně zvažovalo to, že na konec června svolá do Prahy zástupce odborů z celé země. Podobná shromáždění, kterých se účastní kolem 1 500 odborářů a odborářek, pořádá konfederace každý rok v září před zahájením vyjednávání o platech. Od záměru předáci nakonec upustili. Rozhodli se pro stávkovou pohotovost.

Autoři: , ,