Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odbory: Začne propouštění

Česko

V bohumínských železárnách vypukl spor * Majitelé továrny ale popírají, že by masivně propouštěli

BOHUMÍN Propouštění dalších stovek lidí chystá bohumínská společnost ŽDB, někdejší Železárny a drátovny Bohumín. Alespoň podle tamních odborářů. Vedení podniku, který je součástí impéria Karla Komárka, ale takovou informaci včera popíralo.

Šéf odborů Jiří Jaškovský oznámil, že podnik propustí do září zhruba 500 lidí ze současných 2500 zaměstnanců. Pro server Aktuálně. cz dokonce uvedl, že na každém zasedání závodní rady projednávají odchod desítek zaměstnanců. „Většinou se tomu říká organizační změny. Propouštějí se samoživitelé i dva zaměstnanci z jedné rodiny,“ sdělil. „Podle posledních oficiálních informací od managementu bychom se v srpnu či září měli dostat na 2000 kmenových zaměstnanců, takže se chystá další velké propouštění,“ dodal.

Vedení ŽDB Group ale propouštění odmítá. Mediální zástupce ŽDB Group Tomáš Želazko v tiskovém prohlášení uvedl, že společnost v současné době nepropouští a neuvažuje o tom. Stejně se vyjádřil také mluvčí Komárkova holdingu KKCG Industry Dan Plovajko. „Ve společnosti Železárny a drátovny Bohumín Group k žádnému masovému propouštění nedochází a společnost o žádném podobném kroku neuvažuje,“ uvedl ve stručném stanovisku, které včera odpoledne začal zasílat jako oficiální také Želazko.

Ekonomický ředitel ŽDB Group Tomáš Hladík nechtěl situaci ve firmě komentovat, další členové vedení byli novinářům nedostupní.

Odboráři ale trvají na svém. „Všechny závody mají připraveny seznamy zaměstnanců, se kterými chce firma rozvázat pracovní poměr. Všechna čísla mohu doložit," řekl Jaškovský. Dodal, že ve firmě panuje velmi napjatá atmosféra a další propouštění bude mít na zaměstnance „katastrofální dopad“ vzhledem k nezaměstnanosti na Karvinsku. Ta v březnu vzrostla meziměsíčně o 0,4 na 13,7 procenta. Vzhledem k situaci svolal Jaškovský na středu mimořádné zasedání závodního výboru s jediným bodem programu - zaujmout stanovisko. „Prozatím ho nebudu předjímat, ale odbory budou chtít určitě dát najevo, že s tímto postupem vůči zaměstnancům nesouhlasí,“ řekl odborový předák. „Propouštění je až chaotické, ze strany zaměstnavatele neexistují žádná pravidla. Propouští se manželské páry, o práci přicházejí i sociálně slabí zaměstnanci,“ dodal odborář.

Pokud by společnost zahájila tak masivní snižování stavu, musí je podle zákona projednat nejen s odbory, ale také s úřady práce. Zákoník práce je totiž označuje za hromadné propouštění. Ty ho zatím oficiálně nepotvrdily. Starosta Bohumína, senátor ČSSD Petr Vícha, pouze serveru Aktuálně.cz potvrdil, že ho na možné riziko propouštění zástupci úřadů práce upozornili. Pro okres Karviná, který je ve výši nezaměstnanosti podle posledních dostupných údajů v republice na nelichotivém čtvrtém místě za Mostem, Jeseníkem a Bruntálem, by to znamenalo další výrazné problémy.

Firma loni vydělala stovky milionů

Společnost ŽDB Group dosáhla loni zisku po zdanění 486 milionů korun při tržbách bezmála 7,5 miliardy. Přesto je to výrazně méně než o rok dříve, kdy ohlásila 550 milionů korun zisku. I tak však tvrdí, že loňský rok patřil v souhrnu k nejlepším za posledních deset let. Firma, jejíž základy sahají do roku 1885, se věnuje třem klíčovým oborům - drátovenství, topenářské technice a hutní výrobě. Privatizována byla kuponovou metodou a soukromými investory v roce 1994.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!