Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odbory ztrácejí kvůli krizi členy

Česko

PRAHA Kvůli hospodářské krizi a propouštění velkých podniků ubylo například jen odborovému svazu KOVO ve druhém čtvrtletí letošního roku zhruba pět procent členů. Včera to uvedl předseda odborového svazu KOVO Josef Středula.

Úbytek odborářů v řádu procent registruje i Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), Asociace samostatných odborů (ASO) změny počtu členů nezaznamenala, obává se však propouštění u Českých drah. Podle Středuly odborářů ubývá, zároveň však vznikají nové odborové organizace a noví členové pokles vyrovnávají.

„Pokles počtu našich členů není tak velký jako samotné propouštění, jelikož lidé potřebují zastoupení při jednání o podmínkách. Je to také rozdílné regionálně. Zatímco například v Praze počet členů poklesl, tak na severní Moravě jsou jejich počty stabilní,“ řekl Středula s tím, že na konci loňského roku mělo KOVO přibližně 63 000 členů.

Čísla ovlivňuje propouštění Podle Středuly se v poslední době do odborů přihlásilo velké množství mladých lidí, protože se kvůli propouštění více bojí o práci. Upozornil, že nedávno vyhlásila výrazné snižování stavů firma Alcoa Fujikura Czech ve Stříbře na Tachovsku, propouští také rakouská společnost EMCO, která zavřela výrobnu obráběcích strojů Intos v Žebráku na Berounsku.

Zhruba půl milionu členů sdružuje Českomoravská konfederace odborových svazů, která také zaznamenala v poslední době snížení počtu odborářů. „Přesná čísla k pololetí budeme mít až ve druhé polovině srpna. Přesto můžu říct, že jsme zaregistrovali úbytek v řádu několika málo procent. Není to však nic zásadního. Kde se propouští, lidé odcházejí -mnohdy do předčasného důchodu -, a kde lze tušit problémy, tam členů přibývá,“ řekl předseda ČMKOS Milan Štěch.

Autor: