Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odbory ztrácejí kvůli krizi členy

Česko

PRAHA Kvůli hospodářské krizi a propouštění velkých podniků ubylo například jen odborovému svazu KOVO ve druhém čtvrtletí letošního roku zhruba pět procent členů. Včera to uvedl předseda odborového svazu KOVO Josef Středula.

Úbytek odborářů v řádu procent registruje i Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), Asociace samostatných odborů (ASO) změny počtu členů nezaznamenala, obává se však propouštění u Českých drah. Podle Středuly odborářů ubývá, zároveň však vznikají nové odborové organizace a noví členové pokles vyrovnávají.

„Pokles počtu našich členů není tak velký jako samotné propouštění, jelikož lidé potřebují zastoupení při jednání o podmínkách. Je to také rozdílné regionálně. Zatímco například v Praze počet členů poklesl, tak na severní Moravě jsou jejich počty stabilní,“ řekl Středula s tím, že na konci loňského roku mělo KOVO přibližně 63 000 členů.

Čísla ovlivňuje propouštění Podle Středuly se v poslední době do odborů přihlásilo velké množství mladých lidí, protože se kvůli propouštění více bojí o práci. Upozornil, že nedávno vyhlásila výrazné snižování stavů firma Alcoa Fujikura Czech ve Stříbře na Tachovsku, propouští také rakouská společnost EMCO, která zavřela výrobnu obráběcích strojů Intos v Žebráku na Berounsku.

Zhruba půl milionu členů sdružuje Českomoravská konfederace odborových svazů, která také zaznamenala v poslední době snížení počtu odborářů. „Přesná čísla k pololetí budeme mít až ve druhé polovině srpna. Přesto můžu říct, že jsme zaregistrovali úbytek v řádu několika málo procent. Není to však nic zásadního. Kde se propouští, lidé odcházejí -mnohdy do předčasného důchodu -, a kde lze tušit problémy, tam členů přibývá,“ řekl předseda ČMKOS Milan Štěch.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...