20. prosince 2011 8:15, aktualizováno 27. 12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odcházení, odklonit, superguru? Boj o slovo roku vrcholí

Předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta při hlasování na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta při hlasování na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny | foto: ČTK

PRAHA Tradiční anketa LN o Slovo roku je ve finále. Vybrat výraz, který nejlépe vystihuje dění v Česku v končícím roce 2011, můžete do 19 hodin 28. prosince. Nazapomeňte hlasovat, případně navrhnout slovo, jež podle vás nejvýstižněji charakterizuje uplynulý rok.

Na novotvary, netradiční slovní spojení či zajímavé výrazy bylo uplynulých dvanáct měsíců více než bohatých. Svědčí o tom i fakt, že jen do základní nabídky letos redakce LN předvybrala hned patnáct kandidátů.
 
Mezi nimi slangový výraz pro prominentní pacienty – kulich, který se objevil na nahrávce ředitele pražské motolské nemocnice Miroslava Ludvíka, jenž pak čelil podezření z korupce.
 
A právě (proti)korupce rezonovala tuzemskou – nejen politickou - scénou rovněž nezvykle silně. Je proto dalším uchazečem o titul v anketě.
 
Česko jako profízlovaná země nahrává zase možnosti, že by mohl vyhrát odposlech. Nesmazatelně se do historie zapsaly i dva termíny sloužící pro omluvu chování ministra financí Miroslava Kalouska – mystifikace, či mystifikovat, a slovo vypuštěné exministrem průmyslu Martinem Kocourkem – odklonit. Nováček ve vládě Věci veřejné zase obohatily slovník o výraz deabelizace, či superguru
 
Zapomenout nelze ani na evropské problémy, proto se o vaši přízeň ucházejí slova euroval, strestest nebo rating.

Do ankety jsme na poslední chvíli zařadili i slovo odcházení, tedy termín spojený s Václavem Havlem a jeho poslední divadelní hrou i filmem. Zatímco ještě na jaře bychom patrně volili termín Odcházení s velkým O, 18. prosinec vše změnil.   


A v neposlední řadě se hodně tento rok hovořilo o Šluknovském výběžku – nejčastěji v souvislosti o nepřizpůsobivých nebo vyloučených lokalitách. Ale zazněla i řada dalších zajímavých termínů. Zbývá proto i pozice pro vaše tipy.

Máte jiný návrh?

Pošlete jej na rychle@lidovky.cz

Pro připomenutí nabízíme i přehled minulých vítězů: v uplynulých ročnících ankety se slovem roku staly výrazy fotovoltaika (za rok 2010), rychlostudent (2009), poplatky (2008), blob (2007) a šibalové (2006).

Anketa

Jaké slovo podle vás nejlépe vystihuje dění v Česku za rok 2011?

kulich 96
mystifikace 46
odcházení 251
superguru 74
deabelizace 26
homosexualismus 64
nepřizpůsobiví 231
perokrat 34
euroval 35
strestest 17
odklonit 2591
korupce 99
IZIP 36
odposlech(y) 17
rating 44