12. května 2017 8:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanova varianta odchodu Babiše i Sobotky? Na to nepřistoupíme, zní z ČSSD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 25Diskuse
Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA ČSSD trvá na odvolání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády. Návrhy prezidenta Miloše Zemana, které počítaly i s odchodem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), nejsou pro sociální demokraty přijatelné. Premiér to v pátek řekl novinářům po jednání politického grémia strany.

Sobotka zopakoval, že za důvody pro odvolání Babiše považuje podezření, že se ministr financí v minulosti vyhýbal placení daní a že ovlivňoval média, která vlastnil. „Důvody jsou relevantní, návrh leží na Pražském hradě a očekáváme, že prezident republiky bude postupovat podle ústavy. Nediskutovali jsme ty takzvané prezidentovy varianty, o kterých se mluvilo v Liberci. Nic z toho pro sociální demokracii není přijatelné a trváme na této ústavní cestě,“ řekl.

Hnutí ANO navrhuje jako případnou Babišovu nástupkyni v čele ministerstva financí dosavadní Babišovu náměstkyni Alenu Schillerovou. Vicepremiérem se má stát ministr životního prostředí Richard Brabec, uvedl šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Vyplývá to z dopisu, který zaslal koalici ČSSD a KDU-ČSL Andrej Babiš. Sobotka tento návrh nechtěl komentovat, skepticky se k němu vyjádřil i místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

„Já budu informovat kolegy o jednání s panem prezidentem. Poradíme se, ale nepředpokládám, že bychom tu nabídku přijali,“ řekl Chovanec před jednáním grémia strany. Potvrdil přitom, že Zeman ve středu na jednání s představiteli koaličních stran v Liberci navrhoval odchod Sobotky i Babiše z vlády.

Podobně se o Zemanově návrhu vyjádřil i Zaorálek. „Jestli tohle chtěl prezident udělat, měl možnost to udělat před týdnem. Taková situace tehdy byla. Ale dvakrát do stejné řeky nevstoupíte, takže když to tehdy prezident neudělal, dneska už tuhle situaci nikdo nevrátí. Dneska je v úplně jiné situaci, dnes tam má žádost, aby odvolal Andreje Babiše,“ řekl.

,Zeman hledá záminky, aby mohl zdržovat’

Kritizoval přitom prezidenta za to, že dosud k odvolání ministra financí nepřistoupil, Zeman podle něj hledá záminky, proč rozhodnutí odkládat. „Já pouze čekám, kdy nás nechá hledat nějaké fimfárum, o kterém nikdo neví, co to je, a když ho najdeme, tak že nám možná někoho odvolá,“ poukázal na pohádku Jana Wericha. „To neodpovídá tomu, co říká ústava,“ řekl Zaorálek o prezidentově postupu. I ohlášené Zemanovo podání dotazu k Ústavnímu soudu, zda je prezident povinen na návrh premiéra odvolat ministra, považuje šéf české diplomacie za zdržovací taktiku.

Zaorálek také kritizoval možnou nominaci Aleny Schillerové na ministryni financí, o které ve středu mluvil místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. „To, že je to zrovna ta náměstkyně, která je spojena s tím, že blokovala řádný postup finančního úřadu v případě Andreje Babiše a Agrofertu, tak to mi žádnou radost nedělá,“ řekl. Podle něj je třeba mít jistotu, že nový ministr financí dokáže zahájit správní řízení proti každému, kdo je podezřelý z daňových úniků.

Babiš čelí kritice kvůli tomu, že v minulosti nakoupil jednokorunové dluhopisy společnosti Agrofert, kterou tehdy vlastnil. Tento nákup obligací, které nepodléhají zdanění, někteří politici i odborníci kritizují a označují za možný daňový únik.

ČTK
  • 25Diskuse

Najdete na Lidovky.cz