Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Odchod Rittiga z Česka? Daně neplatí už nyní, narazit mohou hlavně žalobci

Česko

  6:00
PRAHA - Kontroverzní podnikatel Ivo Rittig "velmi zvažuje", že nadobro odejde z Česka. Daně tu už neplatí několik let. Ekonomicky by tak Česko mohlo utrpět leda v tom, že by přišlo o odvody jeho firem. V jedné důležité věci by ale stát narazit mohl. Monako, kde podnikatel žije, totiž nevydává své občany k trestnímu stíhání.

Ivo Rittig foto: MAFRA - Michal Šula

"My a moji obchodní partneři velmi zvažujeme, že zkrátka z této republiky odejdeme," prohlásil Rittig v rozhovoru pro Českou televizi. Server Lidovky.cz zjišťoval, jaké by to mělo pro Česko důsledky, pokud by na jeho slova došlo. 

V roce 2012 Rittig uvedl, že v Česku daně už sedm let neodvádí. Už řadu let totiž žije v Monackém knížectví. "Ekonomika státu jeho odchodem určitě neutrpí. Naopak. Já myslím, že to bude velká úleva pro všechny, kdo tu žijí," řekl serveru Lidovky.cz Karel Randák z Nadačního fondu proti korupci, který Rittigovy obchody mapuje. Fond upozornil zejména na kauzu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

ČTĚTE TAKÉ:

Rittigova advokátka Karolína Babáková ale připomněla, že její klient sice v tuzemsku daně neplatí, to stejné však nelze říct o jeho firmách. "Myslíte, že např. v Česku založená společnost neplatí v Česku daně? Jen z toho titulu, že ji vlastní např. monacký nebo jakýkoliv jiný rezident?" poznamenala pro Lidovky.cz.

Na čem měl Rittig zbohatnout

  • Podle tvrzení protikorupčního fondu si Rittig přišel až na miliardy díky provizím od pražského dopravního podniku. Z každé vytištěné jízdenky měl získat 17 haléřů. Rittig a naposledy spolumajitel papírny Neograph a jeden z obviněných v "jízdenkové" kauze Jan Janků označili podnikatelovo spojení s kauzou za účelové.
  • Rittig podle fondu figuruje i v tunelování nemocnice na Homolce. Kvůli pro nemocnici nevýhodnému pronájmu skladů skončily na Rittigově účtu miliony
  • Kontroverzní podnikatel je označován za solárního barona. ČEZ koupil od firmy Amun.Re předražené solární elektrárny za pět miliard korun. U Rittiga, jenž je se společností spojován, měly z této transakce skončit stamiliony.
  • Firmě Rittig&Partners měl státní podnik Lesy ČR za etický kodex zaplatit 1,72 milionu korun, není přitom jasné, zda ho potřeboval. Podle protikorupční policie z firmy kamsi odtéká až miliarda korun ročně, v souvislosti s čímž se spekuluje právě o Rittigovi.

Z obchodního rejstříku ale nelze ani odhadnout, o jaké částky se jedná. Figurují v něm čtyři firmy psané na Rittiga - Salmia, Taminvest CZ, Rittig&Partners a R.E.C-CONSULTING, která je v likvidaci. Výroční zprávy těchto firem v rejstříku chybí, účetní závěrka je dostupná jen jedna a to z roku 2011. Týká se firmy Taminvest CZ, jejíž výsledek hospodaření skončil v daném roce v červených číslech.

To jsou ale jen firmy, ve kterých Rittig vystupuje oficiálně. Je však spojován i s dalšími podniky, jež ovládá skrze své společníky. "Pokud tu nebude Rittig a podaří se dosáhnout i toho, že si tu nenechá lidi, které bude řídit z Monaka, pro stát z toho vyplynou jen výhody," míní Randák.  

Ochrání Rittiga Monako?

Rittigův definitivní odchod z Česka by však mohl znamenat velkou komplikaci pro vyšetřovatele nejen v kauze Nagyová. Podnikatel je středobodem celého případu, nicméně zatím paradoxně není z ničeho obviněn. Avšak pokud by kriminalisté jeho trestní stíhání zahájili, mohli by narazit na zásadní problém.

Jak totiž na dotaz serveru Lidovky.cz uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová, Monako vlastní občany k trestnímu stíhání v cizině nevydává. "V případě prokázání monackého občanství by proto nebylo možné žádat monackou stranu o vydání občana Monaka, resp. taková žádost České republiky by byla monackými orgány odmítnuta," upozornila Čechová.

Kolem Rittigova monackého občanství však panuje řada nejasností. Jeho advokátka o něm hovoří pouze jako o "rezidentovi" Monaka. Na přímý dotaz, zda má monacké občanství, neodpověděla. "On není občan Monaka. On tam má něco na způsob českého trvalého pobytu," tvrdí Randák z protikorupčního fondu. Právě proto se podle něj hovoří o 180 dnech, které musí Rittig ročně v zemi strávit, aby si tento statut udržel.

Pokud má Randák pravdu a podnikatel disponuje pouze českým občanstvím, šance na jeho vydání sice existuje, ale celý proces by se při nejmenším zkomplikoval. Policie by mu musela obvinění doručit na Rittigovu monackou adresu, nebo na něj vydat mezinárodní zatykač. O Rittigově vydání by pak rozhodoval monacký soud.

Vrchní žalobce Ivo Ištvan, který kauzu Nagyová dozoruje, nechce případné komplikace spojené s Rittigovým odchodem z Česka rozebírat. "K tomu nemám žádný komentář," řekl stručně Ištvan.

ČTĚTE TAKÉ:

Žalobci v takzvané první kmotrovské větvi kauzy Nagyová - v níž figuruje nejen Rittig, ale i další lobisté jako Roman Janoušek či Tomáš Hrdlička - dlouho vyčkávali. Koncem minulého roku ale obvinili bývalého náměstka vrchního státního zástupce Libora Grygárka. A média spekulují, že na Rittiga by mohlo dojít v řádu týdnů.