1. dubna 2010 17:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odchod Topolánka ODS nezmění, shodují se ostatní strany

Poslanci ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci ČSSD. | foto: ČTK

PRAHA Avizovaný odchod Mirka Topolánka z čela ODS podle politiků ostatních stran výrazně její charakter nezmění. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka tento krok k proměně ODS nestačí. V praxi si podle něj zachová vliv na vedení ODS její místopředseda Ivan Langer.

"Prakticky ODS vede duo Petr Nečas - Ivan Langer. První jako marketingový nástroj toho druhého," komentoval změnu předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Naše země potřebuje jistotu a odpovědnost, nikoliv politikaření a hrátky tak, jak to nyní předvádí ODS v boji o nástupnictví po Mirku Topolánkovi," uvedl.

Lídr socialistů doplnil, že je na rozpacích, kdo vlastně ODS vede. Fakticky je to podle něj stále Mirek Topolánek, v jehož nepřítomnosti to je podle stanov ODS David Vodrážka. Sociální demokraté podle něj tak nemají jasného partnera pro jednání například na dnešní schůzce s premiérem Janem Fischerem.

Dále čtěte:


Dvojkolejnost ODS prý nekončí

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je Topolánkův odchod výsledkem setrvalého tlaku na něj. Také podle Filipa tím ale neskončí dvojkolejnost ODS, protože Vodrážka zůstane prvním místopředsedou. "Vzhledem k tomu, že kroky Topolánka byly nepochopitelné, tak se ani nedivím, že ODS je rozhádaná," poznamenal Filip. Domnívá se také, že se "výrazně přiblížila" možnost velké koalice ODS a ČSSD. Nečas ale spolupráci s Paroubkovou ČSSD v posledních dnech několikrát rezolutně odmítl.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil Topolánka za konkurenta, ale také "velikého bojovníka za ODS". Někdejší ministr zahraničí v Topolánkově vládě doufá, že občanští demokraté nezapomenou na zásluhy svého končícího šéfa. "U vlků, když je vůdce smečky poraněn, tak ho ostatní roztrhávaj," podotkl Schwarzenberg. Doufá také, že Nečas jako "vážený a slušný politik" dokáže ODS zkonsolidovat.

Politologové naopak tvrdí, že odchod Topolánka ODS prospěje

Politologové se shodují, že odchod Mirka Topolánka z vedení ODS straně spíše prospěje. Jím zvolený nástupce Petr Nečas je podle nich zkušenější a bude lepším lídrem než první místopředseda David Vodrážka.

"Myslím, že je to nejlepší možné řešení, protože upevní pozici Petra Nečase, upevní jednotu centrálního vedení a bude šance konečně prezentovat program, a ne kauzy Mirka Topolánka," řekl dnes politolog Jan Kubáček.

Obdobný názor má i politolog Jan Outlý. Ten uvedl, že situace ve straně už byla neudržitelná. "Začalo být vidět, že vedení ODS je z něj (Topolánka) bezradné," podotkl Outlý. Dodal, že by Topolánek dělal lépe, kdyby rezignoval hned po jednání grémia minulý týden v úterý. "Takový odchod by mu mohl usnadnit návrat do politiky za určitý čas, to není úplně vyloučené. Věci, které se děly v minulém týdnu, ho spíše poškodily," dodal Outlý. "Kongres bude asi za půl roku a to je v politice skutečně dlouhá doba," uvedl Outlý.

Oba politologové kladně hodnotili i výběr nového prozatímního předsedy strany Petra Nečase. Podle nich je mnohem zkušenější, a má tak lepší předpoklady než první místopředseda strany David Vodrážka. Ten by měl podle stanov převzít vedení strany po Topolánkově odchodu.

Předseda lidovců Cyril Svoboda připomenul, že Topolánek dovedl ODS šestkrát k vítězným volbám, stal se premiérem a řídil předsednictví EU, pod jeho vedením se ale v ODS prý rozbujelo propojování politiky s podnikáním. "Je to začátek očisty ODS, rozdělení zrna od plev, kde ti, kteří mají politiku jako kšeft, nebudou mít v ODS vliv," uvedl jako jednu z možností dalšího vývoje ODS. Výměna pouze předsedy podle něj ale neznamená automaticky změnu celé strany. Ta podle něj musí projít ozdravným procesem.

ODS je provázaná s klientelismem a korupcí, tvrdí zelení
Podle předsedy zelených Ondřeje Lišky zůstane ODS i po odchodu

Bleskový průzkum

Z bleskového internetového průzkumu společnosti SANEP vyplynulo, že Topolánkovo odstoupení a pověření Petra Nečase vedením ODS vnímá 74 procent dotázaných voličů ODS jako šanci na záchranu stagnující strany, 50 procent uvedlo, že pokud stranu povede do voleb Nečas, věří ve volební vítězství. Z pohledu celé společnosti věří v záchranu ODS pod vedením Petra Nečase 37,7 procenta dotázaných a v možné volební vítězství občanských demokratů 20,1 procenta respondentů.

Topolánka provázaná s klientelismem a korupcí. V komentáři se s Topolánkem jako politikem dnes už loučil. "Pro mne zůstane zapsán jako politik, který vždy říkal, co si myslí, a byť s řadou jeho názorů hluboce nesouhlasím, je to v politice vzácné vlastnost. Držet slovo mělo pro Mirka Topolánka zásadní význam," uvedl. Současně ale uvedl, že stín na jeho práci v politice vrhá nejen jeho často neřízený projev, ale především propojení na neprůhledné zájmy a lobbisty.

Podle předsedy strany Věci veřejné Radka Johna jsou změny v ODS nepřesvědčivé, protože není schopna se rázně vypořádat s tím, co ji dlouhodobě poškozuje. "Topolánek sice pozvolna odchází, ale co další dinosauři," uvedl John v dnešním tiskovém prohlášení.

Sociální demokraté dnes také přišli s další kritikou mířenou na nového lídra ODS. Nečas podle nich přispěl k tomu, že Česko velmi neefektivně čerpalo dotace EU určené na vytváření nových pracovních míst. "Petr Nečas zvláště tady má máslo na hlavě, protože on byl představitelem ministerstva práce a sociálních věcí, které má jeden z nejhorších výsledků co se týče peněz z evropských fondů," řekl dnes novinářům místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. K září loňského roku podle něj ČR vyčerpala jen asi 21 procent dostupných evropských dotací a byla v tomto ohledu v EU až dvacátá.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!