19. srpna 2016 16:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odhady nákladů v kauze opencard nejsou podložené fakty, tvrdí jeden z obžalovaných

Opencard (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard (ilustrační foto). | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Posudky obžaloby, které se týkají nákladů elektronické karty opencard, jsou podle jednoho z obžalovaných v kauze „karty Pražana“ Jana Tesky nepřezkoumatelné. Řekl to u pražského městského soudu, který se případem zabývá. Spolu s bývalým ředitelem magistrátního odboru Teskou jsou obžalováni další dva zaměstnanci magistrátu, dva externí pracovníci a deset pražských radních.

Státní zastupitelství tvrdí, že v dubnu 2012 deset tehdejších radních neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess, když ohledně opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Praze tak prý způsobili škodu nejméně 24,9 milionu korun. Úředníci podle obžaloby nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky, a doporučili radě hlavního města nabídku firmy přijmout.

„Posudky obžaloby jsou nepřezkoumatelné, stojí pouze na názoru znalce, který není ničím podložen,“ řekl Teska. U některých posudků se podle něj nakupilo několik pochybení, odhady nákladů prý nejsou podložené fakty. Zopakoval, že vinu necítí, a důkazy provedené v hlavním líčení jeho nevinu prokazují.

V nejlepším zájmu města

Externí člen hodnotící komise David Kučera soudu řekl, že smlouvy, které Praha s Haguess podepsala, nijak neprohloubily závislost města na firmě, byly podle něj pouze udržovací. Podotkl, že v době rozhodování neměl k dispozici stejné informace, jako má nyní soud. „Stále jsem přesvědčen o tom, že jsme všichni, co tu jsme, jednali v nejlepším zájmu hlavního města Prahy,“ dodal.

U soudu dnes znovu vypovídala většina obžalovaných, zbytek by se měl vyjádřit v pondělí. Předseda senátu Alexandr Sotolář nevyloučil možnost, že by mohly začít i závěrečné řeči.

Obžalobě čelí bývalí primátoři Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) a Bohuslav Svoboda (ODS) a někdejší radní Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09) a Eva Vorlíčková (bezpartijní). Dále jsou obviněni bývalá radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), bývalý náměstek primátora a letňanský starosta Ivan Kabický, další Svobodův exnáměstek Josef Nosek a někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (všichni ODS).

Mezi úředníky jsou kromě Tesky obžalováni zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a členové hodnotící komise Kučera a Aleš Němeček.

Elektronická karta opencard pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Původně měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. Prahu stála 1,74 miliardy korun. Opencard nahradila v březnu karta Lítačka.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!