18. prosince 2012 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odhalení voskového srdce pro Havla předcházela v Brně potyčka

Srdce pro Václava Havla jeho tvůrci slavnostně odhalili 10. února 2012.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srdce pro Václava Havla jeho tvůrci slavnostně odhalili 10. února 2012. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRNO Alžbětinskou scénu Divadla Husa na provázku ozdobilo voskové srdce ze svíček zapalovaných na počest Václava Havla. Slavnostnímu odhalení plastiky předcházel slovní konflikt mezi přívrženci a odpůrci exprezidenta. Před divadlem protestovali dva muži s protihavlovskými transparenty.

Umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek jim část lepenkových transparentů vzal, poté se o ně přetahovali.

ČTĚTE TAKÉ:

Demonstrující muži se novinářům nechtěli představit jmény, zastupovali prý Iniciativu proti velebení Václava Havla. "Jakékoliv pozitivní kroky, které Václav Havel za svůj život vykonal, nedokážou vyvážit počet civilních obětí během válek, které Václav Havel podpořil," řekl novinářům muž se škraboškou na tváři. Právě on se pak v divadle přetahoval s Morávkem o cedule s nápisy. Jednu vybojoval zpět, druhou režisér roztrhal.

Vytváření Srdce pro Václava Havla v pražské Trafačce

Vytváření Srdce pro Václava Havla v pražské Trafačce

Slavnostního odhalení voskového srdce, které dříve stálo u Národního divadla v Praze, se zúčastnilo asi 150 lidí. "Václav Havel změnil život nás všech. Čest jeho památce," uvedl Morávek. "Václav Havel chybí mně i celé společnosti," doplnil bývalý prezidentův poradce, divadelník Petr Oslzlý.

Lidovky.cz, ČTK