28. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odhalí tep srdce nelegálního migranta. Policie nasadila při kontrolách speciální seismický přístroj

Přístroj umí detekovat i tak jemné vibrace, jako je tlukot lidského srdce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přístroj umí detekovat i tak jemné vibrace, jako je tlukot lidského srdce. | foto: Katalog Colsys

PRAHA Migrační krize už možná není nejpálivější otázkou veřejné debaty, čeští policisté se jí ale zabývají stále. I proto nasadili v Královéhradeckém kraji nejmodernější technologii. Ta rozpozná tep srdce člověka schovaného ve vozidle, aniž by ho policisté museli otevřít.

12. a 18. června podnikla česká policie rozsáhlou akci proti nelegální migraci. V rámci operace TRASA 2019 na čtyřech místech kontrolovala v Královehradeckém kraji vozidla, u kterých bylo možné, že převáží do země nelegální migranty. Tentokrát ale měli policisté k dispozici pomocníka na nejvyšší technologické úrovni.

Díky přístroji „Human Presence Detector“ (detektor přítomnosti člověka - pozn. red.) od společnosti Colsys nemuseli dodávku nebo kamion ani otevřít, aby zjistili, zda se ve voze někdo skrývá.

Seismické senzory přístroje monitorují i ty nejjemnější záchvěvy.
Přístroj využili policisté během dvoudenní akce TRASA 2019.

„Funguje jako detektor tepové frekvence. Pomocí dvou až čtyř seismických senzorů monitoruje různé záchvěvy a pohyby uvnitř vozidla,“ vysvětlil pro server Lidovky.cz vrchní komisař Radek Kotyk, který je pověřen vedením královehradeckého odboru cizinecké policie.

Za pomocí magnetů se přichytí na konstrukci vozidla senzory, které jsou nastavené na vysokou citlivost. Zachytí i něco tak jemného, jako tep lidského srdce. Nejprve ale musí vozidlo vypnout motor a řidiči vystoupit.

„Další dva senzory se použijí na možné třesy kvůli větru a otřesům vozovky, aby do výsledných dat nezasahovaly. Data pak putují do řídící jednotky, kterou je průmyslový notebook,“ popsal Kotyk s tím, že policistům vyhovuje jednoduchost práce se softwarem i jeho vysoká spolehlivost, která je téměř stoprocentní. 

Seismické senzory přístroje monitorují i ty nejjemnější záchvěvy.

Seismické senzory přístroje monitorují i ty nejjemnější záchvěvy.

Mohou však nastat situace, kdy může být na nelegální převadeče systém krátký. „Máme od výrobce informace, že potíže by mohla dělat speciálně upravená vozidla, třeba ty s mrazícími boxy. Vibrace se v nich nepřenášejí tak dobře. Na klasické kamiony a dodávky, které kontrolujeme nejčastěji, je to ideální nástroj,“ zhodnotil využití přístroje komisař.

Během dvou dnů, kdy akce běžela, zkontrolovali muži zákona 262 lidí ve 218 vozidlech. Tyto detekční přístroje si česká policie vyzkoušela poprvé před dvěma lety během migrační krize v Jihočeském a Jihomoravském kraji.

„TRASA je pravidelná akce, přístroj byl nasazen v reakci na současnou situaci, kdy dochází k záchytu nelegálních migrantů v úkrytech. Vycházíme také z poznatků našich německých kolegů. Bezpečnostní opatření stejného rozsahu bychom nasadili i bez tohoto přístroje,“ doplnil Radek Kotyk a upřesnil, že s těmito přístoji by již měly mít možnost pracovat všechny kraje.

mbMichal Bernáth

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.