Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odírání dlužníků v Ústí zatrhli

Česko

  12:00
PRAHA - Zastavit nepřiměřené odírání dlužníků a lehké obohacování vymahačů se pokusil před časem Okresní soud v Ústí nad Labem. Ten některým vymahatelům nepřiznává náhrady na právní zastoupení.
Exekuce. (Ilustrační foto.)

Exekuce. (Ilustrační foto.) foto: Lidové noviny

Vymáhání dluhů je v Česku velmi výnosný byznys. Stačí mít dostatečný kapitál, skoupit množství menších pohledávek a s pomocí spřízněného advokáta může být výsledný zisk až šestnáctkrát vyšší.

ČTĚTE TAKÉ:

Stačí uvést příklad. Podnikatel skoupí za 10 milionů korun 20 tisíc pohledávek dopravního podniku vůči černým pasažérům. Poté se domluví s právníkem a všemi těmito většinou drobnými pokutami zahltí soud. Pokud řízení nikdo nerozporuje, vymahatel dluhu případy vyhraje a pokaždé tak inkasuje náhradu nákladů ve výši 7920 korun. Ve výsledku se mu tak pohledávky zhodnotí na téměř 160 milionů.

INFOGRAFIKA

Tohoto znepokojivého trendu, který odírá samotné dlužníky, a navíc neúměrně zahlcuje soudy, si všiml Okresní soud v Ústí nad Labem a zavedl revoluční novinku. V některých případech odmítl vymahačským firmám zmíněné náhrady uznat. Zdůvodnil to tím, že když se firmy na vymáhání pohledávek specializují, měly by to zvládat samy bez právníka. Náklady na ně tedy nejsou účelně vynaloženy, firma se chová neekonomicky, a žádná náhrada jí tedy nepřísluší.

Odvážná konstrukce

„Uspěl by snad městský dopravní podnik u cestujících s požadavkem, aby mu vedle běžného jízdného vždy zaplatili ještě několikanásobně vyšší příspěvek na nájem autobusů a řidičů, protože žádné vlastní autobusy ani řidiče nemá a musel si je sjednat u třetí osoby? Jistěže ne,“ vysvětlil soudce a mluvčí ústeckého okresního soudu Jan Tichý. Svým postupem Tichý šokoval ostatní soudy a popudil mnoho právníků. „Je to poměrně odvážná konstrukce, ale líbí se mi, že do toho kolegové z Ústí šli, i když si tím přidělali spoustu práce. Pravdou ale je, že současná praxe přeprodávání pohledávek vede jen ke zbídačování lidí a soudy jsou nejvíce zahlcené ve své historii,“ řekl LN prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Právníci vidí ústeckou praxi trochu v jiném světle. Podle nich má soud dostatek možností, jak svému zahlcení předejít. „Pokud kolegové soudci chtějí omezit přisuzované náhrady nákladů advokátům ve snaze omezit podávání žalob hromadného typu, pak existují i jiné procesní nástroje. Například soudní poplatky, nucené zastoupení advokátem a tak dále. Uplatněné restrikce ovšem platí pro všechny pohledávky, nejen pro ty špatné,“ brání svou profesi advokát Václav Vlk.

Ať už jsou názory na verdikty ústeckého soudu jakékoli, jedno mu nelze upřít. Jako vůbec první státní instituce se začal neúměrným navyšováním dlužných částek zabývat a proti zajeté praxi i zakročil. A to několik měsíců předtím, než se seškrtáním odměn právníkům přišlo ministerstvo spravedlnosti.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat