Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sen tragicky zesnulé Niny se pomalu plní, ze sbírky na domov pro seniory ale náhle ubylo 10 milionů

Tragicky zesnulá Nina na fotografii se svým kamarádem, který spáchal sebevraždu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tragicky zesnulá Nina na fotografii se svým kamarádem, který spáchal sebevraždu | foto: Facebook.com/Anna Husted

Praha Po tragickém úmrtí čtyřiadvacetileté studentky fyzioterapie Niny H., jejíž tělo našla policie před více než dvěma týdny v pražské Oboře Hvězda, vznikla sbírka určená k financování jejího velkého snu - vybudování moderního domova pro seniory. Ještě nedávno tato veřejná sbírka hlásila 14 milionů korun, ve středu se však obnos nečekaně změnil - ubylo deset milionů.

„Jednalo se o finanční příslib, který se nakonec neuskutečnil,“ objasnila serveru Lidovky.cz jedna z organizátorek sbírky Irena Brichta z Rotary Clubu. Dar veřejnosti nyní činí zhruba čtyři miliony korun, nejvyšší darované částky se pohybují kolem 50 tisíc.

„Teď se čeká na to, až rodina provede registraci, a vznikne tak jejich nadační fond s Nininým jménem. Jakmile celá záležitost proběhne a budou zaregistrovaní, jsme domluvení, že veškeré peníze, které jsme skrze Rotary Club vybrali, jim převedeme,“ objasnila serveru Lidovky.cz. Doplnila, že sbírku ještě po dobu dvou měsíců nechají otevřenou. Pokud by někdo ještě během té doby přispěl, prostředky rodině následně předají.

Nález těla v Oboře Hvězda
Pátrání po dvojici v Oboře Hvězda.

Projekt „Ninin sen“ se nyní snaží naplnit její rodiče a sestra Anna, kteří se rozhodli i pomocí sbírky a nově zakládaného nadačního fondu sehnat dostatek financí na to, aby domov seniorů nesoucí Ninino jméno skutečně vznikl. Podle Brichty rodina aktuálně řeší personálie, kdo se bude o projekt starat, kdo bude ve vedení, jaké budou další kroky. „Víme, že se jedná o běh na dlouhou trať, ale to nás neodradí,“ řekla Právu sestra zemřelé Anna.

„My jako Rotary Club pouze předáme peníze, zbytek je na rodině, bližší informace o následných postupech nemáme,“ dodala Brichta. Podle ní se však na rodinu Hustedovou obrátili lidé nejen z Česka, ale také ze zahraničí, dokonce ji oslovili i architekti z Dánska.

Kromě finančních prostředků prý lidé nabízeli i nefinanční pomoc z hlediska poradenství, rodinu kontaktovaly i pražské městské části. „Zatím nebudu předbíhat, bližší informace poskytneme během následujícího týdne, kdy už budeme mít jasnou vizi a postup, jakým se budeme ubírat dál,“ řekl na dotaz serveru Lidovky.cz Ninin otec.

Tragická smrt lidi zasáhla

Veřejná sbírka získala mezi lidmi velký ohlas, oslovil je příběh, se kterým se pojí. Tragické úmrtí dívky národ zásáhlo. „Když Nině a její sestře Aničce umírala v Dánsku babička, pomáhaly v tamním domově pro seniory, kde byla babička umístěna. Ninu fungování zařízení velice oslovilo a chtěla postavit domov důchodců, který by fungoval na podobném principu i tady v Česku,“ napsala rodina v úvodním textu projektu Postavme domov důchodců Niny Hustedové! Splňme její sen! na webu Darujme.cz, kam do pátečního večera přispělo zhruba pět tisíc dárců.

O Nině je známo, že se kromě zmíněného studia fyzioterapie aktivně zapojovala do činnosti YMCA, tedy křesťanského sdružení mladých lidí. V rozhovoru, který poskytla společně se svou kamarádkou v červenci roku 2019 pro Radio Prague International, uvedla, že se v organizaci, jež po revoluci podporoval i Václav Havel, angažovala od svých šestnácti let.

Dívka zemřela násilnou smrtí v pátek 6. listopadu, okolnosti se však zatím nepodařilo objasnit. Naposledy byla viděna s kamarádem Janem, ten ale ve stejný den spáchal sebevraždu, když skočil pod vůz metra. Policie nevyloučila, že spolu obě události souvisejí. Dívka byla podle vyšetřovatelů zavražděna.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová
Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová

Jak vypadal život mayských rodin? A jak tehdejší ženy prožívaly mateřství? Zeptala jsem se jedné z mála českých odbornic na mayskou kulturu, Eleni...