Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sen tragicky zesnulé Niny se pomalu plní, ze sbírky na domov pro seniory ale náhle ubylo 10 milionů

Tragicky zesnulá Nina na fotografii se svým kamarádem, který spáchal sebevraždu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tragicky zesnulá Nina na fotografii se svým kamarádem, který spáchal sebevraždu | foto: Facebook.com/Anna Husted

Praha Po tragickém úmrtí čtyřiadvacetileté studentky fyzioterapie Niny H., jejíž tělo našla policie před více než dvěma týdny v pražské Oboře Hvězda, vznikla sbírka určená k financování jejího velkého snu - vybudování moderního domova pro seniory. Ještě nedávno tato veřejná sbírka hlásila 14 milionů korun, ve středu se však obnos nečekaně změnil - ubylo deset milionů.

„Jednalo se o finanční příslib, který se nakonec neuskutečnil,“ objasnila serveru Lidovky.cz jedna z organizátorek sbírky Irena Brichta z Rotary Clubu. Dar veřejnosti nyní činí zhruba čtyři miliony korun, nejvyšší darované částky se pohybují kolem 50 tisíc.

„Teď se čeká na to, až rodina provede registraci, a vznikne tak jejich nadační fond s Nininým jménem. Jakmile celá záležitost proběhne a budou zaregistrovaní, jsme domluvení, že veškeré peníze, které jsme skrze Rotary Club vybrali, jim převedeme,“ objasnila serveru Lidovky.cz. Doplnila, že sbírku ještě po dobu dvou měsíců nechají otevřenou. Pokud by někdo ještě během té doby přispěl, prostředky rodině následně předají.

Nález těla v Oboře Hvězda
Pátrání po dvojici v Oboře Hvězda.

Projekt „Ninin sen“ se nyní snaží naplnit její rodiče a sestra Anna, kteří se rozhodli i pomocí sbírky a nově zakládaného nadačního fondu sehnat dostatek financí na to, aby domov seniorů nesoucí Ninino jméno skutečně vznikl. Podle Brichty rodina aktuálně řeší personálie, kdo se bude o projekt starat, kdo bude ve vedení, jaké budou další kroky. „Víme, že se jedná o běh na dlouhou trať, ale to nás neodradí,“ řekla Právu sestra zemřelé Anna.

„My jako Rotary Club pouze předáme peníze, zbytek je na rodině, bližší informace o následných postupech nemáme,“ dodala Brichta. Podle ní se však na rodinu Hustedovou obrátili lidé nejen z Česka, ale také ze zahraničí, dokonce ji oslovili i architekti z Dánska.

Kromě finančních prostředků prý lidé nabízeli i nefinanční pomoc z hlediska poradenství, rodinu kontaktovaly i pražské městské části. „Zatím nebudu předbíhat, bližší informace poskytneme během následujícího týdne, kdy už budeme mít jasnou vizi a postup, jakým se budeme ubírat dál,“ řekl na dotaz serveru Lidovky.cz Ninin otec.

Tragická smrt lidi zasáhla

Veřejná sbírka získala mezi lidmi velký ohlas, oslovil je příběh, se kterým se pojí. Tragické úmrtí dívky národ zásáhlo. „Když Nině a její sestře Aničce umírala v Dánsku babička, pomáhaly v tamním domově pro seniory, kde byla babička umístěna. Ninu fungování zařízení velice oslovilo a chtěla postavit domov důchodců, který by fungoval na podobném principu i tady v Česku,“ napsala rodina v úvodním textu projektu Postavme domov důchodců Niny Hustedové! Splňme její sen! na webu Darujme.cz, kam do pátečního večera přispělo zhruba pět tisíc dárců.

O Nině je známo, že se kromě zmíněného studia fyzioterapie aktivně zapojovala do činnosti YMCA, tedy křesťanského sdružení mladých lidí. V rozhovoru, který poskytla společně se svou kamarádkou v červenci roku 2019 pro Radio Prague International, uvedla, že se v organizaci, jež po revoluci podporoval i Václav Havel, angažovala od svých šestnácti let.

Dívka zemřela násilnou smrtí v pátek 6. listopadu, okolnosti se však zatím nepodařilo objasnit. Naposledy byla viděna s kamarádem Janem, ten ale ve stejný den spáchal sebevraždu, když skočil pod vůz metra. Policie nevyloučila, že spolu obě události souvisejí. Dívka byla podle vyšetřovatelů zavražděna.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!