130 let
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (vlevo) a premiér Andrej Babiš na...

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (vlevo) a premiér Andrej Babiš na zasedání vlády (30. července 2019) | foto: Petr Topič, MAFRA

‚Odklad eurodotací nehrozí.‘ Praha a Brusel si dopisují kvůli kontrole střetu zájmů

Česko
  •   19:48
Tak trochu to připomíná rodičovský manuál. Odměnu dostaneš, až když si uklidíš v pokojíku. Jenže tentokrát se nehraje o zmrzlinu, ale o sumu bezmála bilionu korun. V pozici rodiče se ocitla Evropská komise (EK), roli brblající ratolesti, která je čas od času s nepořádkem na štíru, sehrává Česká republika. Onu obří částku převede Brusel na účet ČR v příštích letech, jen pokud bude dostatečně vypulírováno.

Brusel hrozí kvůli Babišovi, že přestane vyplácet všechny dotace. Na tahu jsou české úřady

Unijní exekutiva vyzvala před měsícem Česko, aby zlepšilo kontrolu střetu zájmů při rozdělování evropských dotací. Za případnou neposlušnost hrozí stopka v toku financí. Dočasná, přesto by řadu projektů poznamenala. Komisí vyměřený čas – který Česko natahovalo, jak se dalo –, vypršel ve středu. 

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které komunikaci s Bruselem koordinuje, nakonec vše stihlo a popis toho, jak se aktuálně kontrola střetu zájmů v tuzemsku provádí, do unijní centrály odeslalo. „Odpověď odešla včas. Jsou v ní vypsána opatření, která Česko udělá,“ potvrdil pro Lidovky.cz diplomatický zdroj.

Obsah dopisu sice zůstal neveřejný, šéfka MMR Klára Dostálová (za ANO) nicméně naznačila, že odpověď České republiky „je pozitivní a odklad plateb nehrozí“. To včera zdůraznil i premiér Andrej Babiš (ANO), podle něhož nemá Česko žádné systémové problémy. 

„Myslím, že to bylo vyvráceno xkrát, žádné zdržení s penězi nehrozí. Naopak Česká republika by měla dostat zálohu na peníze,“ uvedl premiér s odkazem na to, že by Česko mělo letos obdržet zálohu na projekty z Národního plánu obnovy.

Dopis od opozice

Komise žádala od Česka, aby ministerstva odpovídající za rozdělování evropských dotací vedla seznam veřejných funkcionářů a firem, které vlastní nebo ovládají. Brusel dále upozornil, že české úřady musejí důkladněji posuzovat střet zájmů u firem vložených do svěřenských fondů.

Unijní peněžní injekce pro Česko

  • ČR bude v aktuálním sedmiletém programovém období (2021–2027) moci čerpat z rozpočtu EU až 950 miliard korun.
  • Politika soudržnosti bude mít pět priorit: Inteligentnější Česko (poplyne zhruba 89 miliard korun), Zelenější, bezuhlíkové Česko (150 miliard), Propojenější Česko (116 miliard), Česko blíže občanům (10,1 miliardy) a Sociálnější Česko (119 miliard).
  • Oproti minulému programovému období se zvýšil podíl národního spolufinancování: doposud činil 15 procent nákladů na daný projekt, nově jde o dvojnásobek; v případě krajů Středočeského, Plzeňského, Jihočeského, Jihomoravského a Vysočiny pak 45 procent.

Nadto Komise žádá, aby u všech operačních programů Česko určilo všechny příjemce ze svěřenských fondů, kteří čerpali eurodotace v období od 1. září 2017, odkdy v Česku platí zákon o střetu zájmů. Jejich seznam pak mají úřady zaslat do Bruselu. Předmětem sporů mezi Českem a EK je zejména údajný střet zájmů českého premiéra. Podle auditorů EK je Babiš v konfliktu zájmů, protože ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek včetně holdingu Agrofert, a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. 

Dotace ze strukturálních fondů EU, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěrů evropských auditorů neoprávněné. Premiér i Agrofert střet zájmů opakovaně odmítají. Jiného názoru jsou zástupci opozice, z jejich řad, konkrétně od Pirátů a hnutí STAN, včera odešel Evropské komisi dopis s požadavkem, aby se Komise v případě pokračování sporu zaměřila sankcemi jen na Agrofert a nesahala k plošnému zastavení kohezních dotací. „Trestán by neměl být běžný občan či podnikatel,“ napsali.

Hrozba pozastavení veškerých budoucích dotací pro Česko není podle expertů jen planým poplachem. „V souvislosti s rozpočtem na období let 2021 až 2027 byl zaveden nový mechanismus na ochranu rozpočtu EU před porušováním společně sjednaných pravidel a předpisů. Tento obecný režim podmíněnosti, jak se mechanismus označuje, umožňuje mimo jiné i pozastavit platby dotací, přijímání nových závazků a nástrojů s dopadem do rozpočtu EU,“ řekl pro Lidovky.cz Tomáš Hokr, odborník na unijní právo z advokátní kanceláře Bříza & Trubač. Tento důsledek je dle něj vázán na případné porušení zásad právního státu, což v kontextu dotčeného nařízení znamená i vady v systému finanční kontroly, sledování a auditu.

Až když vše selže

Pokud by tedy Evropská komise seznala český systém kontroly střetu zájmů za nefunkční, lze dle odborníka skutečně přistoupit k pozastavení dotací plynoucích z rozpočtu EU. K aplikaci obecného režimu podmíněnosti se nicméně podle Hokra přistupuje v případě, že by selhaly ostatní možnosti ochrany rozpočtu Unie. „Evropská komise je však povinna zohlednit povahu, dobu trvání, závažnost a rozsah porušování zásad právního státu. Opatření by se tak mělo dotknout jen oblastí, které jsou daným porušováním dotčeny a v míře tohoto dotčení,“ dodal Hokr s tím, že k praktické aplikaci obecného režimu podmíněnosti ještě nedošlo.

Pokud by v budoucnu spor České republiky s EK dospěl až před soud, nelze očekávat, že by verdikt padl v řádů měsíců. „Řízení může trvat i roky,“ uvedl Hokr.

Autor: Iveta Křížová
  • Vybrali jsme pro Vás