Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odklad má 18 procent dětí

Česko

  16:36
PRAHA - Zhruba 18 procent dětí, které v posledních třech letech přišly k zápisu do prvních tříd, v září nenastoupilo do školy kvůli odkladu školní docházky. Vyplývá to z údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání. Podle psychologa Petra Klímy je ale většina dětí pro školu zralá a rodiče jim docházku odkládají nesmyslně.

Školačka foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Součástí žádosti o odklad je potvrzení od lékaře a psychologa, rodič je může přinést už k zápisu do prvních tříd nebo dodatečně do začátku školního roku. Zápisy se letos konají od 15. ledna do 15. února.

Pokud si rodiče nejsou jistí, jestli jejich potomek školu zvládne, mohou s ním zajít na vyšetření do pedagogicko-psychologické poradny. Psychologové při posuzování školní zralosti například zkoumají, jak dítě kreslí, jestli dokáže rozeznávat písmena nebo jak se chová v čekárně. Podle Klímy je důležité třeba i to, jestli už předškolák vydrží nějakou dobu bez mámy nebo jestli se dokáže chvíli soustředit.

Pokud jsou však rodiče rozhodnutí dítěti školu odložit, neměl by je odborník nutit k opaku, přestože posouzení dítěte dopadne dobře. "Rodič je největším odborníkem na své dítě," dodal Klíma.

Psycholog: Rodiče možná měli se školou špatné zkušenosti
Vysoký počet žádostí o odložení školní docházky může být podle psychologa i kvůli tomu, že se rodiče bojí dát dítě do školy, protože s ní sami neměli dobré zkušenosti. Rodiče současných předškoláků chodili do školy v 70. letech, kdy byly běžné třídy po čtyřiceti dětech a škola a výuka vypadala jinak než nyní, myslí si Klíma. Podle něj se před pětadvaceti lety odkládala školní docházka jen asi u tří procent dětí, odklad byl vnímán jako stigma.

Pokud však psycholog odklad doporučí, nemusejí rodiče v následujícím roce podnikat nic mimořádného ani se snažit zralost předškoláka "dohnat". Pokud dítě navštěvuje mateřskou školku, jeho schopnosti a znalosti jsou prý rozvíjeny dostatečně. "Rodiče si to ani neuvědomují, ale dítě připravují, když s ním mluví, když kreslí, staví stavebnice," vysvětlil psycholog.

Pokud si prý rodiče nejsou jistí, mohou si koupit pracovní sešity pro přípravu na školní docházku.

Loni přišlo k zápisům 113.353 dětí, v září jich pak do první třídy nastoupilo přes 92 a půl tisíce. Přitom u téměř 17 tisíc dětí zažádali jejich rodiče o odklad už v době zápisu, někteří pak ještě do začátku školního roku. Podle chystané novely školského zákona by v budoucnu stačilo k odkladu potvrzení jen od jednoho odborníka, buď lékaře nebo psychologa.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat