Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzdělávání

Odklad zkoušek žáky asi nemine. Kvůli stavu nouze jsou ohroženy přijímačky, maturity i zápisy prvňáčků

Radnice Prahy 6 nechala 8. března 2020 dvě ze svých škol, které navštěvují děti, u jejichž rodičů se potvrdila nákaza novým typem koronaviru, dezinfikovat teplým aerosolem. Dezinfekce začala ráno v detašovaném pracovišti ZŠ a MŠ Emy Destinnové v Českomalínské ulici. Práce podle Marka Špacíra (na snímku) ze společnosti Adera, který dezinfekci provádí, zabere v této škole zhruba dvě hodiny. foto: ČTK

PRAHA - Přijímací zkoušky na střední školy ani maturity se po čtvrtečním vyhlášení nouzového stavu pravděpodobně nestihnou v plánovaném termínu. Nouzový stav byl v vyhlášen na 30 dnů s tím, že může být prodloužen. Maturity by podle stávajících plánů měly začít už 8. dubna a přijímačky na střední školy v polovině příštího měsíce.
  5:10

Školní výluka neznamená prázdniny, ale příležitost k seberealizaci

Ministerstvo školství včera na dotaz LN uvedlo, že veřejnosti poskytne aktuální informace příští týden. „Všechny přípravné práce na zajištění jednotných přijímaček a maturit probíhají podle standardního harmonogramu,“ uvedl těsně před vyhlášením nouzového stavu ministr školství Robert Plaga (ANO).

ZŠ na Strossmayerově náměstí a přerušení výuky.
Dezinfekce třídy.

K jednotné přijímací zkoušce na střední školy je letos přihlášeno zhruba 95 tisíc žáků. Z toho 70 tisíc připadá na uchazeče o čtyřleté obory s maturitou, téměř 20 tisíc na zájemce o studium na osmiletých a něco přes 5500 na šestiletých gymnáziích. Podle informací Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) budou definitivní počty přihlášených známy do konce března.

Zrušené přípravné kurzy

Základní školy připravují děti na přijímačky na čtyřleté obory nyní prostřednictvím elektronických médií. Přípravné kurzy, kam školáci docházeli, byly zrušené, stejně jako speciální bezplatné doučování pro žáky devátých tříd.

Školy budou podle Prymuly zavřené nejméně měsíc. Řeší se, jak zajistit výuku na dálku

„My, učitelé základních škol, máme starost, zda si žáci dostatečně procvičí učivo, když teď budou doma,“ řekla LN učitelka ze Základní školy Velké Opatovice Markéta Illová s tím, že posuny termínů přijímaček budou znamenat především logistický problém středních škol.

„Pro naši školu znamená současná situace nutnost sladění případných nových termínů maturit a přijímacích zkoušek. Jde tak spíše o organizační záležitost. Je možné, že pokud by došlo k odkladu maturit a přijímacích zkoušek, budou tyto zkoušky probíhat až během letních měsíců,“ uvedl pro LN spolumajitel Střední pedagogické školy Futurum Tomáš Jízdný.

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy probíhají ve dvou dnech. Čtyřleté obory včetně nástavbového studia mají prozatím stanoven 14. a 15. duben, šestiletá a osmiletá gymnázia 16. a 17. duben. Tyto termíny jsou nyní ve velkém ohrožení.

U maturit by se didaktické testy a písemné práce měly podle stávajícího harmonogramu uskutečnit 8. dubna a 30. dubna a v období od 4. května do 6. května.

Program Erasmus: stát zkontaktuje tisíce českých studentů v zahraničí a pomůže jim s cestou domů

„K jarnímu zkušebnímu období maturitní zkoušky se v letošním školním roce přihlásilo celkem 79 972 žáků,“ informoval LN Marek Lehečka z Cermatu. Nejvíce studentů, více než 13 tisíc, absolvuje „zkoušku z dospělosti“ na středních školách s technickým zaměřením, více než 12 tisíc maturantů připadá na čtyřletá gymnázia. Na učilištích má maturovat přibližně 6200 žáků.

„Učitelé jsou studentům, zejména v maturitních ročnících, k#dispozici jak během online výuky, tak na individuální konzultace, které také probíhají online. Ohrožení nebo zvýšené neúspěšnosti studentů u maturity se neobáváme,“ sdělila LN ředitelka Futura Alena Marečková.

Škola doma. Děti se kvůli koronaviru učí na internetu, Česká televize chystá výuku přes obrazovku

Prvňáčci si počkají

Většina základních škol nestihne zřejmě ani zápisy prvňáčků, které plánovaly na začátek dubna. „Zápis do prvního ročníku máme naplánovaný na 1. a 2. dubna, což bude problém dodržet,“ řekl LN ředitel pražské Základní školy Burešova Ivo Mlejnecký.

Některé školy na Praze 6 už přesunuly zápisy dětí ze začátku měsíce na 21. a 22. dubna. Podle zákona musejí zápisy do prvních tříd proběhnout do konce dubna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat