14. listopadu 2013 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odkloň potok, nebo dej 5 milionů, chtěli korupčníci. Odmítl a dostal je za mříže

Korupce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korupce (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Martin Pecka je majitel společnosti prodávající automobily. V roce 2008 si úředníci řekli o úplatek, pokud chce dál rozvíjet firmu. S detektivy v zádech pak pomohl jejich odhalení. Korupčníky poslal přímo do cely.

Před pěti lety se Pecka rozhodl rozšířit prodejní plochu autosalonu na svém pozemku. Získání povolení se však zastavilo na posudku od Pražské vodohospodářské společnosti (PVS). U Pecky si najednou podávali dveře nejrůznější poradci. „Je jedno, jak je budete nazývat. Prostě vám oznámí, že projekt neprojde a z výrazu ve tváři pochopíte, co mají na mysli …,“ řekl majitel autosalonu Nadačnímu fondu proti korupci (NFPK).

Za Peckou se v souvislosti s jeho problémem stavil i jistý Milan Vondra, který mu vzkázal, že ví o problému s posudkem a „umí jej vyřešit“. Na následné schůzce Vondra prohlásil, že „chlapci na to mají sazebník a že berou 10% z rozpočtu za kladné stanovisko“. Jinými slovy: řekl si o úplatek, který by v případě podnikatele Pecky dělal pět milionů.

ČTĚTE TAKÉ

Překážkou v rozšíření autosalonu pro Martina Pecku mělo být údajné znečišťování Motolského potoka. Podnikatel odmítl zaplatit úplatek a nechal změřit ekologickou zátěž potoka. Následně si za 300 tisíc korun vypracovat studii o přeložení toku potoka. Tu pak na oficiální schůzce za účasti dalších odborníků předal Petru Krupičkovi ze společnosti PVS. Krupička dokumentaci údajně ani neotevřel a projekt přeložení potoka odmítl.

"Zaplatil bych jednou a přišly by jich zástupy!“

Za Peckou následně opět dorazil už jednou odmítnutý Vondra a znovu požádal o úplatek za povolení stavby. Majitel autoprodejny souhlasil, ale zároveň kontaktoval policii. Úplatek se mu navíc podařilo snížit na 1,6 milionů korun.

Následná schůzka, kde mělo dojít k převzetí úplatku, už byla monitorovaná protikorupční policií. „Nejsem žádný kovboj, ale dnes bych to udělal stejně a bez obav. Získal jsem zkušenost, že korupčníkům nelze ustupovat a nechávat jim prostor. Zaplatil bych jednou a přišly by jich zástupy!“ domnívá se pan Pecka. Vondra i Krupička byli po schůzce zatčeni v momentě, kdy přepočítávali bankovky. Za přijetí úplatku dostali čtyřletý trest.

vsvVěra Svobodová

Najdete na Lidovky.cz