28. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odměna za zdravý životní styl? Prošel bych, věří si Kuba, Štengl ne

Předseda ODS Martin Kuba se na Twitteru pochlubil fotkou z podzimního výletu na bruslích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Martin Kuba se na Twitteru pochlubil fotkou z podzimního výletu na bruslích. | foto: Twitter Martina Kuby

PRAHA Předseda ODS Martin Kuba se před pár dny na Twitteru pochlubil, jak sportuje. Shodou okolností ve stejné době, kdy se ho server Lidovky.cz - podobně jako ostatní lídry - zeptal, zda si zdravý životní styl zaslouží odměny a jak je na tom on sám. Zatímco Kuba si věří, například šéf Zemanovců Zdeněk Štengl se dobrovolně přihlásil k "hříšníkům".

Tučná jídla, sladké dobroty, kouření, alkohol, minimální pohyb. Nejen zdravotní pojišťovny si lámou hlavu tím, jak veřejnost přesvědčit ke zdravější životosprávě, z níž by se jmenované nešvary podařilo když ne zcela odstranit, tak alespoň zredukovat.

Jednou z variant je zavedení takzvané "tlusté" daně, tedy vyšší daně na chipsy, čokolády, uzeniny či slazené nápoje nebo naopak snížení daně u potravin spadajících do kategorie "zdraví prospěšné". Druhou možností je občany odměňovat za to, že například chodí na pravidelné zdravotní prohlídky, nekouří a udržují si váhu v normě.

Je to cesta, jak vyzrát na stále se navyšující náklady na zdravotní péči? Server Lidovky.cz se zeptal předsedů všech stran, které mají podle aktuálních průzkumů šanci dostat se do sněmovny. Zároveň prozradili, jak jsou na tom - podle vlastního posouzení - oni sami. Tedy alespoň někteří. "Já osobně si myslím, že žiju zdravě," uvedl šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se už dříve nechal v médiích slyšet, že ráno chodí pravidelně do posilovny. Někteří předsedové stran ale ponechali dotaz bez odpovědi.

PŘEDVOLEBNÍ OTÁZKA SERVERU LIDOVKY.CZ

Domníváte se, že by lidé, kteří nežijí zdravým životním stylem, měli být státem penalizováni, a naopak lidé žijící zdravě zvýhodněni? Případně jak? A do které kategorie byste spadal vy?

Martin Kuba (ODS)

"Ano. ODS to navrhuje i ve svém volebním programu. Lidé, kteří se starají o své zdraví, chodí na pravidelné preventivní prohlídky a chovají se zodpovědně, by měli být motivováni a zvýhodněni například slevou na zdravotním pojištění nebo tím, že mají hrazené zákroky, které si ti nezodpovědní mají uhradit. Věřím, že bych do této kategorie spadal i já. Rád sportuji, jsem abstinent, nekuřák, takže věřím, že bych měl projít."

Ondřej Liška (SZ)

"Stát nemusí nutně penalizovat ty, kteří se dobrovolně rozhodnou žít nezdravě. Naopak je potřeba, aby podporoval výrobce biopotravin a malé pěstitele, farmáře a zemědělce, aby produkce domácích potravin a hospodářských zvířat nebyla omezována a ostrakizována na úkor nadnárodních řetězců. Nepožadujeme vyšší zdanění nezdravých potravin, ale nižší zdanění, zvýhodnění a podporu výrobců kvalitních a zdravých potravin."

Zdeněk Štengl (SPOZ)

Zdeněk Štengl

Zdeněk Štengl

"To je trochu úsměvné. Jedinou cestou je osvěta. Kouření už není "in" a s nejrůznějšími omezeními souhlasí i kuřáci. Já sám se dobrovolně hlásím k těm, kteří mají být penalizováni."

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

- Ve stanoveném termínu na dotaz neodpověděl.

Vojtěch Filip (KSČM)

Předseda KSČM Vojtěch Filip.

Předseda KSČM Vojtěch Filip

"Osobně se domnívám, že v prvé řadě by měl stát v oblasti zdravotní péče, a tedy i v prosazování zdravého životního stylu, klást důraz na prevenci, je totiž dokázáno, že peníze vložené do prevence se státu několikanásobně vrátí. Já sám jsem typem člověka, který zcela jistě někdy "zhřeší"."

Pavel Bělobrádek (KDU-ĆSL)

"To je spíše otázka na zdravotní pojišťovny a zvolení jejich strategie pomocí bonusů. Speciální daně na nezdravé produkty podporovat nebudu."

Andrej Babiš (ANO)

"Životospráva je každého odpovědnost a my bychom neměli na neodpovědné doplácet. Já osobně si myslím, že žiju zdravě. Nevím ale, jak penalizovat lidi, kteří žijí nezdravě. To je asi na zdravotních pojišťovnách."

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš si v rámci kampaně zašel v Pardubicích zahrát basketbal.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš si v rámci kampaně zašel v Pardubicích zahrát basketbal.

Tomio Okamura (Úsvit)

"Já téměř nepiju, ani nekouřím, jsem navyklý jíst hlavně zdravá jídla, mnoho zeleniny a přítelkyně mě nutí k rekreačním sportům - takže z pohledu pojišťovny jsem asi perspektivní kádr. Ale.... , pracuji do noci, spím minimálně, dnes a denně prožívám desítky stresujících situací - někdy snídám odpoledne a obědvám večer. Pokud mě za hodinu raní mrtvice, tak to nebude životosprávou, ale životním stylem. Netuším jak penalizovat ty, co jsou aktivní, pracují od rána do večera a berou si na starost i starosti ostatních a zda to je prospěšné." (Redakčně kráceno)

Karel Schwarzenberg (TOP 09)

- Ve stanoveném termínu na dotaz neodpověděl.

Anketa

Měli by jít podle vás politici příkladem, co se zdravého životního stylu týče?

Ano, určitě by měli jít lidem příkladem. 166
Je mi to jedno. 88
Ne, myslím, že od politiků není důvod to žádat. 60

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.