Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odmítání očkování je sobecké, tvrdí vakcinolog Prymula

Česko

  21:53
PRAHA - Trestat rodiče za porušení povinnosti dát očkovat své děti několika tisíci je zbytečné. Fungují i jiné systémy, říká předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Očkování. foto: ČTK

LN Co říkáte tomu, že podle rozsudku Nejvyššího správního soudu se nesmí za porušení povinnosti očkování podle současné právní úpravy trestat?
Já nejsem vůbec příznivcem finančních sankcí. Žádná pokuta nikdy nic nevyřešila.

Čtěte více

 

LN Prosazujete jiný systém?
Tak třeba ve Spojených státech je ta povinnost dána nepřímo. Nikdo nikoho nesankcionuje, ale když nastupujete třeba na střední školu,

Co je na západě dobrovolné, je na východě povinnost

Očkování dětí si nevynucuje u rodičů jenom Česko. Podobně jsou na tom i další východní státy v Evropě. Naopak směrem na západ jsou pravidla volnější – rodiče tam mohou nechat své děti očkovat dobrovolně.
"Podobně jako v západních zemích, tedy Rakousku, Německu, Švýcarsku či Velké Británii, je možné i při principu dobrovolnosti dosáhnout vysoké proočkovanosti populace," tvrdí David Zahumenský, předseda Ligy lidských práv.
České zdravotnictví však nadále zůstává mezi státy s nejvyšším počtem povinných vakcinací. Zdejší děti si musí v prvních letech svého života nechat píchnout injekci hned proti deseti nemocem.
Jinde v Evropě to bývá mnohem méně. Například v Itálii čtyři, ve Francii dokonce jen tři.

tak vám doporučí navštívit jejich školního lékaře, který vás naočkuje. Když odmítnete, tak na tu školu zkrátka nenastoupíte. A nemusí tak řešit vůbec žádné pokuty. To je model na zvážení.

LN Je použitelný i v Česku?
Umím si představit, že když bude dítě nastupovat do školy, bude muset mít vytipované druhy očkování.

LN A proč je tak důležité nutit lidi, aby se očkovali?
Část populace jsou vždy jedinci handicapovaní jakousi kontraindikací a takové lidi očkovat nemůžeme. Je jich zhruba kolem dvou až tří procent. A když je zbytek populace proočkován na zhruba 95 procent, tak je to dostatečná ochrana i pro ty lidi, kteří očkováni být nemohou. Pokud já si řeknu, že své děti nedám očkovat, tak je to poměrně sobecký přístup, protože ti ostatní by se museli nechat očkovat.

LN Jaké procento neproočkované populace je nebezpečné?
Když se nenechá očkovat víc než těch pět nebo deset procent, tak riskujete, že znovu začnou cirkulovat organismy, které způsobují nebezpečná onemocnění, a nemocnost prudce stoupne. To je argument, proč chceme udržet vyšší míru proočkovanosti.

Přední český odborník na vakcíny Roman Prymula 

LN Myslíte, že by u nás fungoval systém dobrovolného očkování?
Myslím si, že může nastat režim, že očkování bude nepovinné. Čekáme teď docela napjatě na výsledky vyhodnocení očkování proti pneumokokům, které začalo letos. To je první vakcína, která je v režimu plošného očkování, ale není povinná. Takže jsme zvědaví, jaké procento populace se nechá za ten uplynulý rok proočkovat.

LN Co byste říkal na to, že by očkování proti určitým nemocem určoval zákon a méně závažná onemocnění vyhláška?
Umím si představit, že by v zákoně, který se složitěji mění, bylo očkování, které monitoruje Světová zdravotnická organizace a doporučuje ho pro všechny země na světě. Tam není předpoklad, že se to bude z roku na rok měnit. Takže si umím představit, že by do toho spadala takzvaná hexavakcína a kombinace spalničky, neštovice, zarděnky. Všechno ostatní by mohlo být na té úrovni vyhláškové.

Anketa

Má očkování zůstat povinné?

Ano. 4441
Ne. 1014

LN Jak vidíte plánované zrušení očkování proti tuberkulóze?


Přiklonil jsem se pro jeho zrušení. Tuberkulóza není ve světě zcela vyřešená, ale v Česku je situace dobrá. A argumentem pro zrušení jsou potíže, které to očkování způsobuje.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...