12. června 2012 7:00, aktualizováno  9:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odmítli předražit opravu zámku, Rath jim nezaplatil

David Rath v Buštěhradu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath v Buštěhradu. | foto: www.davidrath.cz

PRAHA Chtěli při zakázce na opravu buštěhradského zámku šetřit. Vyšlo je to draho: Rathovo hejtmanství jim půl roku nezaplatilo. Nová šéfka úřadu jim - najednou - peníze poslala. Bez vysvětlení, bez omluvy.

Projektantská společnosti Aria loni na podzim spočítala, že zámek v Buštěhradu se dá opravit za 168 milionů korun. Tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi tenkrát projektanti odevzdali hotový projekt a čekali, že dostanou zaplaceno. Nedostali. Bez vysvětlení. Bez vypovězení smlouvy. Rath a spol. si místo toho našel jiného projektanta, který zakázku předražil o téměř padesát milionů korun. Rekonstrukce bývalého šlechtického sídla najednou stála 220 milionů korun.  

ČTĚTE TAKÉ:


Aria od té doby čekala na proplacení odvedené práce. Peníze - kolem 400 tisíc korun - na účet firmy dorazily s půlročním zpožděním. Teprve v pátek hejtmanství zaplatilo původní a tedy levnější projekt. "Středočeský kraj minulý týden uhradil společnosti Aria veškeré pohledávky vyplývající ze smlouvy," potvrdil informace serveru Lidovky.cz mluvčí Milan Smutný.

Jde o další, dosud neznámý střípek, který dokresluje nestandardní přístup úřadu vedeného socialistou Rathem v této ostře sledované zakázce.

ČASOVÁ OSA

 

I když nyní hejtmanství poslalo peníze bez jediného vysvětlení, jeden důvod se přímo nabízí. Exhejtman Rath skončil ve vazební věznici a jeho místo v čele úřadu zaujala Zuzana Moravčíková (rovněž ČSSD). "Úřad pod vedením paní hejtmanky přehodnocuje všechny klíčové smlouvy, všechno přesoutěžíme otevřeným výběrovým řízením," vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí Milan Smutný.

Jenže jak zjistil server Lidovky.cz, hejtmanství mohlo mít i jinou motivaci. Aria totiž "shodou okolností" minulý pátek podala na úřad kvůli nezaplacené zakázce elektronickou žalobu. Kraj nicméně odmítá, že by peníze za zakázku poslal až kvůli hrozbě soudní dohry. Společnost Aria nechtěla zjštění serveru Lidovky.cz komentovat.

Zakázku na opravu zámku, kvůli níž skončilo ve vazbě kromě Ratha dalších sedm lidí, nicméně dva týdny po razii Středočeský kraj úplně zrušil. Peníze přesměroval na projekty na podporu cestovního ruchu. Stejně skončilo i dalších 20 projektů zbylých po bývalém hejtmanovi.

Zadržení kvůli Buštěhradu

Vedle Davida Ratha, Kateřiny Pancové a Petra Kotta obvinila policie také Jana Drážďanského (ředitel firmy Konstruktiva Branko, která tendr vyhrála), Tomáše Mladého (obchodní ředitel Konstruktivy Branko), Ivanu Salačovou (majitelka společnosti FISA, která figurovala jako subdodavatel zakázky), Luciu Novanskou (členka představenstva ML Compet, spřízněné s firmou Erinyes, která tendr vypisovala) a Martina Jireše (předseda představenstva firmy Puro-Klima, která dodává zdravotnické přístroje).

Ondřej Golis, rakRadek Kedroň
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky