Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odmítnutý Čunek: Nejsem rád, ale zklamání je silné slovo

Lídr lidovců Jiří Čunek na ustavujícím zasedání nově zvoleného zastupitelstva Zlínského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr lidovců Jiří Čunek na ustavujícím zasedání nově zvoleného zastupitelstva Zlínského kraje. | foto: ČTK

Lidovecký senátor Jiří Čunek není rád, že ho kolegové nezvolili mezi místopředsedy Senátu. Nespravedlnost ani zklamání ale necítí a vedle bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové se mu sedí dobře. V rozhovoru s novináři trvá na tom, že nespravedlnosti je potřeba pojmenovávat.

Co říkáte tomu, jak dopadla volba místopředsedů Senátu, kde jste neprošel 1. ani 2. kolem?
V 1. kole jsem to očekával, to bylo avizováno. V tom 2. jsem to nečekal, přiznám se. Údajně jsem měl dostat nevím, za co všechno. Hlavně za vyučenou. V 1. kole jsem neměl projít a ve 2. ano. Že to tak není – do hlav senátorů a senátorek nevidím.

Půjdete i do další volby na prosincové schůzi?
Já teď především půjdu do našeho klubu a tam se o tom poradíme.

Umíte si představit jméno některého ze svých klubových kolegů, který by mohl být místopředsedou Senátu místo vás?
Náš klub má devět členů. A já si těch dalších osm jmen dovedu představit na této pozici.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se vám podle zasedacího pořádku bude sedět vedle senátorky Elišky Wagnerové, která i kvůli vám Klub pro obnovu demokracie opustila?
Kdyby bylo na mě a místo bych si mohl vybrat sám, jiné bych si nevybral. To je úplně nejlepší místo.

Proč?
Mně se tam líbí, vedl paní senátorky Wagnerové. Za hodinu, co jsem s ní seděl, mě ani jednou nepokousala. Nic dramatického se nestalo. Já pevně věřím, že se to dá vydržet. Věřte mi. A já jsem se navíc vůči ní nikdy nevymezil.

Někteří senátoři z řad ČSSD vám vytýkali, že jste často chyběl při hlasování a že jste byl málo aktivní ve výborech. Proto se vás rozhodli nakonec nepodpořit...
Tuto námitku jsem nikdy neslyšel. Ale slyšel jsem, že bylo včera bouřlivé zasedání senátního klubu ČSSD. A jedním z důvodů, proč jsem nebyl zvolen, bylo údajně mé nedostatečně vstřícné chování na ustavujícím zastupitelstvu Zlínského kraje, kde koaliční dohodu podepsali komunisté se sociálními demokraty. Jiný neznám.

Pokud se budete o místo místopředsedy znovu ucházet, plánujete si se sociálními demokraty promluvit? A najít s nimi nějakou dohodu?
Jsem tu šest let a jsem přesvědčen, že kromě nových senátorů mě tu všichni znají. Já ale naštěstí v politice nepůsobím tak úplně příliš konsensuálně, protože jsem přesvědčen, že celý ten zmar politické scény je především o ústupcích, dohodách něco za něco. Já jsem se těchto kšeftů nikdy nezúčastňoval, protože si myslím, že pro politiku jsou záhubné. Jestli si myslím, že je něco špatně, tak to komentuji. A to, že se to někomu nelíbí, že nejsem takový ten konsensuální člověk, který nikdy proti nikomu nic neřekne a na všechny se usmívá, tak já jsem svůj a takový zůstanu. Protože si myslím, že hlavní rys politika musí být spravedlnost. A určitě není správné ty nespravedlnosti, které se dějí, nepojmenovávat. Pak se stane, že máte hodně nepřátel nebo vadíte mnoha lidem.

Mluvil jste o nespravedlnosti. Berete jako nespravedlnost to, že jste nebyl zvolen?
Ne, to ne. Měl jsem na mysli nespravedlnosti vůči voličům. Toto je samozřejmě jenom záležitostí nějakých dohod, které někteří nectí.

A jste zklamaný?
Určitě nejsem rád. Ale zklamání je silné slovo.

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.