Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odnikud nikam

Česko

Boj o zdravotnické poplatky - vzor mrhání energií

Jaký je výsledek více než ročního úsilí sociální demokracie o zrušení zdravotnických poplatků? Poplatky pořád existují, kraje zároveň vydávají stovky milionů na jejich hrazení. To by ale byl velmi zjednodušující obraz. Vynechával by totiž všechny žaloby, správní řízení a odvolání, jež proti sobě vyhlašují nemocnice, kraje, lékárny, pojišťovny a ministerstvo vnitra. Nezachycoval by galimatyáš darovacích smluv, účetních dokladů, žádostí a složenek, jejichž fígle si musí osvojovat tisíce lidí. To všechno musí někdo vymýšlet, produkovat a komunikovat. „Vyměňujeme si stanoviska renomovaných právníků na jedné i na druhé straně a nespějeme k nějakému závěru,“ sdělil jeden vicehejtman.

Těch promrhaných člověkohodin renomovaných právníků! Samozřejmě to stojí peníze, ale škoda je hlavně té promrhané energie, jejímž jiným vynaložením by se dalo něco zlepšit, vytvořit, objevit. V tomto případě je však zadání, které to všechno odstartovalo, zcela nesmyslné a neplodné - obcházení platného zákona.

Příčinou je politika. Sociální demokraté, protože jsou bezohlední, slíbili v krajských volbách, že poplatky zruší, aniž by voličům přiznali, že o tom se v krajích nerozhoduje a ve sněmovně na to hlasy nemají. A voliči, protože jsou hloupí, se to nenamáhali zjistit, případně poslouchat ty, kdo je na to upozorňovali. Politika má vytvářet pravidla, jež by umožňovala společenské energii proudit k co nejproduktivnějšímu využití. Místo toho u nás obstarává velice nákladné putování odnikud nikam.

Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...