Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
25. července 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odpadlíci Špidla a Dienstbier tlačí na Sobotku, je to nedůstojné, míní Hašek

Michal Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hašek | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA ČSSD deklarovala, že chce ve vztahu k Rusnokově vládě vystupovat jednotně, zatím se jí to však nedaří. Zatímco šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka označil vládu za šidítko na levicové voliče ohrožující parlamentní demokracii, druhý muž strany Michal Hašek považuje její podporu za úkol číslo jedna.

V rozhovoru se serverem Lidovky.cz Hašek uvedl, že Sobotka zbytečně naskakuje na teze TOP 09 a Miroslava Kalouska a taktiku konzultuje s Jiřím Dienstbierem nebo Vladimírem Špidlou, kteří na sjezdu ČSSD nedostali žádný mandát.

Lidovky.cz: Pan prezident ústy svého kancléře vzkázal, že ČSSD druhý pokus na sestavení vlády nedostane, naopak naznačil, že dá šanci pravicové vládě Miroslavy Němcové. Chápete to od něj jako políček?
Nevím o tom, že by to byla slova prezidenta republiky, zaznamenal jsem nějaké vyjádření pana Mynáře. Žádné výroky prezidenta nezazněly. (Rozhovor vznikal před tím, než Zeman zveřejnil požadavek na 101 podpisů od ODS a TOP 09, než je pověří sestavením vlády - pozn. red.)  Ale je volnou úvahou hlavy státu, jakým způsobem se postaví k otázce pověření osoby nebo premiéra k sestavení.

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz: Trváte na podpoře Rusnokova kabinetu?
Já otevřeně říkám, že uvnitř sociální demokracie mu budu navrhovat podporu, protože než návrat pravice, pana Kalouska a pana Schwarzenberga, tak raději Rusnokovu vládu. Nelíbí se mi ani úvahy spolustraníků, kteří jsou v menšině, že bychom měli stavět kabinet s podporou ODS nebo TOP 09. To je nepřijatelné.

Lidovky.cz: Neměla by ale ČSSD jako strana s nejsilnějším mandátem od voličů o sestavení kabinetu bojovat, koneckonců jste si o druhý pokus už řekli...
Pokusit se může ten, koho prezident pověří. Pokud se Bohuslavu Sobotkovi podaří sehnat 101 podpisů, pak pověření dostane. Já si myslím, že na prvním místě je podpora Rusnokově vládě.

Lidovky.cz: Jenže ani vaše podpora jí nestačí, co potom?
Uznávám, nemusí vyjít a potom je to o jednání s hlavou státu. Bylo by normální, aby pan předseda Sobotka, případně širší delegace ČSSD požádala o schůzku a normálně jsme jednali, nevzkazovali si ultimáta přes sdělovací prostředky. 

Jmenování vlády

Jmenování vlády

Lidovky.cz: Když chcete podporovat vládu pana Rusnoka, znamená to, že splnil vaše tři podmínky: vyjasnění kolem sponzorů ministra financí Jana Fischera, soulad plánů vlády s programem ČSSD a ujištění, že bude vládnout jen do předčasných podzimních voleb?
Podmínky jsem dal pouze jako osobní návrh k diskuzi, může jich být víc. Uvidíme, jaká bude situace při hlasování o důvěře vládě. Když vidím kroky některých lidí z vedení sociální demokracie a neúspěšných odpadlíků z vedení strany, kteří mají tendenci posouvat ČSSD k tezím TOP 09 a ODS, proti tomu budu jako první místopředseda vystupovat a naopak budu hledat argumenty pro podporu vlády Jiřího Rusnoka. Že nedostane bianco šek, to je jasné, neznamenalo by to, že budeme hlasovat pro každý její zákon. 

Lidovky.cz: Nesdílíte ale názor, že pouhá její existence ohrožuje parlamentní demokracii v Česku?
To je teze Miroslava Kalouska, já si myslím, že ČSSD a její vrcholoví představitelé by na ní neměli naskakovat.

Sobotka pro LN

Prezident znovu straší návratem pravicové koalice... Levicovou vládní většinu, která zatlačí Kalouska do opozice, mohou přinést jen nové volby, ne pokus s Rusnokovou vládou... Ve staré sněmovně funguje Rusnokova vláda jen jako šidítko pro levicové voliče bez možnosti cokoliv podstatného změnit.

Lidovky.cz: Tedy i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. I on varuje před porušením demokratických principů parlamentní demokracie, které by ČSSD mohlo do budoucna vymstít...

Jsem přesvědčen, že parlamentní demokracie ohrožena není. ČSSD by se nyní měla věnovat zájmům obyvatel, neměli bychom přistupovat na trapnou hru pravice. Uvítal bych, kdyby se Bohuslav Sobotka stejně tak ohradil proti pravici, která v zahraničí dění u nás popisuje jako nástup nacismu a komunismu. On ví, že to není pravda a ti, kdo to šíří, to znamená pan Schwarzenberg s TOP 09, by se měli omluvit.

Lidovky.cz: Vy a Hrad zase strašíte návratem pravice...
Denně dostávám desítky, možná stovky e-mailů na toto téma, ta obava se šíří Českem jako lavina. To není pocit Michala Haška, říkám tuto tezi již několik dnů a nečekal jsem na žádné prohlášení z Pražského hradu. Úkolem ČSSD je zabránit návratu pravice, zájmem lidí není, aby se vrátila pravice, která se sama vyšachovala od moci.

Lidovky.cz: Je ale zájmem lidí mít vládu bez mandátu voličů, kterou si jmenoval pan prezident Zeman?
Zájmem lidí je mít tady takovou vládu, která za sebou nebude mít takové průšvihy jako ta Nečasova.

Lidovky.cz: I v Rusnokově vládě je minimálně jedna kontroverzní osoba, ministr financí Jan Fischer. Už vám on nebo pan premiér objasnili pochybnosti kolem sponzorů Fischerovy prezidentské kampaně?
Zatím nikoliv, určitě se o to budu zajímat podrobněji a budu rád, když Jan Fischer předstoupí před poslanecké kluby a jasně tuto záležitost doloží. Budu rád, když před poslaneckými kluby pan premiér podrobně vysvětlí program své vlády, způsob, jakým chce komunikovat se standardními politickými stranami a očekávám, že vyjasní kauzu pana Fischera. V čele českých financí musí stát člověk, který sám má svoje věci v pořádku. Bude na nich, jak vyvrátí spekulace kolem financování Fischerovy kampaně. Ve srovnání s "talenty" Nečasovy vlády je to však jen epizoda, i když věc nechci bagatelizovat.

Lidovky.cz: Stojí na věrohodném vysvětlení vaše podpora vládě?
Nebudu spekulovat, myslím, že pan Rusnok udělá vše pro to, aby podezření a spekulace vyvrátil. 

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek v Lánech.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek v Lánech.

Lidovky.cz: Oslabuje současná krize podle vás ČSSD?
Ne nutně, je to argument několika málo poražených ostravského sjezdu, který jasně řekl, že ČSSD má zakopat válečné sekery s Milošem Zemanem. Kdo to nechápe, ten ohrožuje ČSSD. Ale aby se Jiří Dienstbier, který neunesl porážku v prezidentské volbě, opíral do prezidenta Zemana a choval se jako solitér, tak takový přístup by Česku nic dobrého nepřinesl.

Lidovky.cz: A vy myslíte, že Miloš Zeman opravdu válečnou sekeru zakopal?
Já věřím, že obě strany, pan prezident i sociální demokracie v čele s Bohuslavem Sobotkou, Michalem Haškem nebo Lubomírem Zaorálkem udělají všechno pro to, aby se tak stalo. Panu prezidentovi jsme po zvolení s Bohuslavem Sobotkou řekli oba: o sociální demokracii se rozhoduje v Lidovém domě, nikoliv na Hradě. My nejsme hradní ani protihradní strana, jsme suverénní levicová strana, která chce vyhrát příští volby a ujmout se vlády.

Rusnokův den D

O důvěru vláda Jiřího Rusnoka požádá 8. srpna, dva dny předtím se sejde předsednictvo ČSSD společně s poslaneckým klubem, a pak předsednictvo strany přijme rozhodnutí, zda ji podpoří, či ne.

Lidovky.cz: Není spíše problém mezi Milošem Zemanem a Bohuslavem Sobotkou? Vy jste jednal s premiérem Rusnokem, Jeroným Tejc zase jel do Lán, působí to dojmem, že se prezident vašeho předsedu snaží vyšachovat...
To je úplně jednoduché, pan Sobotka s panem prezidentem jednal a já jsem byl u toho. Při prvním setkání politických stran a pana prezidenta v Lánech tam byli Bohuslav Sobotka a Michal Hašek. Nemám pocit, že by byl obcházen. Aktuální schůzky probíhají s předsedy poslaneckých klubů, není na nich nic, co by mělo pana Sobotku znepokojovat.

Lidovky.cz: On  ale zřejmě znepokojen je. Ve středečních LN třeba obviňuje Miloše Zemana, že straší návratem pravice, Rusnokovu vládu popisuje jako šidítko na levicové voliče. Jak hodnotíte takto ostrá slova?
Nečekejte, že mu budu posílat mediální vzkazy a interpretovat jeho výroky. Možná by se měl zamyslet, se kterými členy vedení strany konzultuje svoji taktiku a se kterými nikoliv. Bylo by dobré, aby o sociální demokracii rozhodovali lidé, kteří na sjezdu dostali mandát. Pan Špidla, Dienstbier nebo Novotný žádný mandát nedostali. Věřím, že budou rozhodovat demokraticky zvolené orgány a ne parta lidí, kteří se snaží za každou cenu pana Sobotku někam dotlačit. Je to nedůstojné a pan Sobotka to rychle pochopí sám.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...