Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odpadlík Fiala: Z ODS jsem odešel kvůli daním, volbám a EU

Česko

  15:32
Poslanec Radim Fiala po 15 letech svlékl dres s modrým ptákem. ODS opouští kvůli gradujícím neshodám o daňovou politiku, chybějící sebereflexi z podzimního volebního debaklu i rozdílným názorům na Evropskou unii. Návrat do strany, kterou by nevedl nynější šéf Petr Nečas, v rozhovoru s novináři nevyloučil.

Radim Fiala foto: ČTK

Proč jste se rozhodl odejít z ODS?
Důvodem jsou především dlouhodobé názorové neshody, které v poslední době vyvrcholily právě problematikou zvyšování daní. Dále je to fakt, že jsem nezaznamenal na různých úrovních vedení ODS žádnou sebereflexi na právě proběhlé krajské a senátní volby. Třetím důvodem je Evropská unie. Nikdy jsem nehlasoval pro Lisabonskou smlouvu, pro Evropský měnový stabilizační mechanismus a nehlasoval jsem ani pro záruku 385 miliard dluhů, které jsme převzali za Evropskou unii.

Zůstanete v poslaneckém klubu ODS?
Samozřejmě, že ne. Pokud už nejsem členem ODS, nezůstanu ani v jejím poslaneckém klubu.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiér Nečas řekl, že utíkáte od vlastní politické odpovědnosti. Ale, že věří, že budete dál koaliční vládu podporovat. Jak jeho hodnocení vnímáte? Utíkáte?
Naopak. Chci plnit sliby, které jsem dal svým voličům. To byl taky jeden z důvodů, který uspíšil můj odchod z ODS. A ano, budu i nadále podporovat tuto koaliční vládu – za předpokladu, že se bude řídit svým koaličním programem a že bude respektovat středopravý koncept vládnutí.

Proč jste tento krok udělal tři dny před kongresem strany? Proč jste to neudělal až na něm nebo po něm?
Myslím, že to nemá žádnou souvislost. Nějakým způsobem skončila práce pracovní skupiny (o daňovém balíčku uvnitř ODS, pozn. aut.). S kongresem to nemá žádnou souvislost.

Uvažoval jste i o tom, že byste složil mandát poslance? Získal jste ho za ODS a nejen sám za sebe.
To je pravda. Ale já jsem se nezpronevěřil slibu poslance, a naopak chci hájit zájmy svých voličů. A to právě uspíšilo můj krok.

Nemohla ale sebereflexe, po které voláte, přijít na kongresu?Nechci nijak komentovat dění uvnitř ODS v této chvíli.

Musíte ale uznat, že tento krok Petra Nečase před kongresem poškodí...
Nechci komentovat dění v ODS.

Přemlouvali vás kolegové, zbylá pětice rebelů, abyste ze strany nevystupoval? Řekli vám pánové Tluchoř, Šnajdr abyste neodcházel?
Ne, ne. Nejprve jsem to známil panu premiérovi. S tím jsme nějakou dobu seděli a debatovali o té věci. Až potom jsem to oznámil svému místnímu sdružení a regionálnímu předsedovi ODS, panu Tluchořovi. Potom jsem to oznámil médiím.

Schůzku s premiérem jste měl v úterý po jednání sněmovny?
Ano.

Mohl byste se vrátit do ODS pod jiným vedením? Nebo už máte navždy zavřené dveře?
Nevím. V tuto chvíli to neřeším. Zatím o tom takto vůbec neuvažuji.

Autor: