Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odplata Čechů je chabá. Víza si musí sehnat jen kanadští diplomaté

Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Pro vládu Jana Fischera je zavedení kanadských víz pro Čechy nesprávný, jednostranný a nevlídný krok. Naoplátku uvalila vízovou povinnost jen pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů. Navíc stahuje českého velvyslance z Kanady.

Fischer si postěžoval, že krok kanadské strany přichází v turistické sezoně, navíc prý počet žádostí o azyl klesnul oproti květnu o 25 procent.

Vláda prý navrhovala kanadské straně, aby Česko zařadila mezi tzv. bezpečné země původu, což by vyřešilo zneužívání azylu. Kanada to odmítla.

Z Kanady byl povolán český velvyslanec. Šéf diplomacie má také za úkol domluvit se s kanadskou stranou, aby se víza vydávala přímo v Praze.

Fischer zdůraznil, že tvrdší odvetná opatření vůči Kanadě nedovoluje legislativa. Vláda nyní použije tzv. klauzuli solidarity a bude požadovat po Evropské komisi, aby nejdéle do tří měsíců navrhla další kroky vůči Kanadě. Česká strana bude tlačit na to, aby celá Evropská unie zavedla víza pro Kanadu.

Pro české občany platí vízová povinnost od dnešních 6:01 SELČ. Prvních 48 hodin mohou Češi žádat o vstup do země při příjezdu do Kanady. Poté již od nich Kanada bude vyžadovat víza. Žádat o ně bude třeba na kanadském zastupitelském úřadu ve Vídni.

Dopoledne z ruzyňského letiště odlétá první let Českých aerolinií, na jehož cestující se bude vízová povinnost vztahovat.

Anketa

Jak by měli Češi reagovat na víza do Kanady

Nabídnout Kanadě nějaké ústupky, aby víza zrušila 195
Prosadit v EU víza pro Kanadu do všech zemí 870
Zavést Kanaďanům také víza, i když máme otevřené hranice 1745
Nekupovat kanadské výrobky (i když jich v Česku moc není) 151
Nejezdit na olympiádu ve Vancouveru 154
Nedělat nic 1239

Velké politické strany už ale s několik hodin platící vízovou povinností začaly ve vzájemných půtkách operovat. První byla ODS, která ji v tiskovém prohlášení označila za další z důsledků "nezodpovědného kroku" předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, jehož strana na jaře svrhla koaliční vládu vedenou občanskými demokraty. Při jednání s Kanadou se totiž podle politického grémia ODS projevil slabý mandát Fischerovy úřednické vlády.

Občanští demokraté také zkritizovali ministra zahraničí Jana Kohouta, známého svou blízkostí k ČSSD, který prý ve svých mediálních vystoupeních minulý týden nebezpečí zavedení víz jednoznačně podcenil.

Aktivisté: Za kanadská víza mohou extremisté

Za zavedení víz pro české občany cestující do Kanady nejsou podle romských aktivistů oslovených zodpovědní Romové, ale extremisté. Právě kvůli jejich aktivitám z posledních měsíců se podle zástupců romských organizací Romové v Česku necítí dobře a často odcházejí do Kanady. Rostoucím počtem romských žadatelů o azyl z ČR kanadské úřady zavedení víz vysvětlují. Aktivisté se obávají, že pravicoví extremisté budou kvůli zavedení víz sbírat další politické body.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...