Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Letné bylo čtvrt milionu lidí, odhaduje operátor i organizátoři. Demonstranti se na ni mají vrátit 16. listopadu

Česko

  8:24aktualizováno  20:43
Praha - Na pražské Letné se v neděli večer sešli lidé na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice. Na akci bylo podle organizátorů v úvodu demonstrace zhruba 250 000 lidí. Údaj se opírá o výškovou fotografii. T-Mobile uvedl, že se podle jeho dat protestu účastnilo přes 258 tisíc lidí. Doprava v okolí Letné kolabovala. Policie zavřela pro auta ulici Milady Horákové a v závěru demonstrace i Letenský tunel, provoz v okolí Letné kompletně obnovila po osmé večer. Server Lidovky.cz přinesl z celé akce živé zpravodajství.

Největší demonstrace od roku 1989 se konala v neděli na pražské Letné. foto:  Petr Topič, MAFRA

Reakce premiéra Babiše na demonstraci

"Absolutně nesouhlasím s tvrzením demonstrantů, že bych já osobně nebo naše vláda zasahovala do nezávislosti justice. Nikdy jsme do ní nezasáhli ani nezasáhneme. I předseda ústavního soudu Pavel Rychetský řekl, že u nás nezávislost justice není ohrožena. Na druhou stranu říkám, že je skvělé, že 30 let po Listopadu mohou u nás lidé svobodně demonstrovat a vyjadřovat svůj názor. Byl to prý dnes pestrý proud lidí, kteří hovořili o nezávislosti justice, u toho mě posílali rovnou do kriminálu, našeho pana prezidenta do rakve a třeba by i znárodňovali soukromé společnosti. Neuvěřitelné. Ale i tohle jsou názory, které můžou v demokracii zaznít, i když normální člověk si o nich tedy může myslet své," reagoval na demonstraci pro LN premiér Andrej Babiš.

Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice v neděli odpoledne zaplnila pláň na pražské Letné. Pokud nebudou naplněny požadavky demonstrantů, má se akce zopakovat na stejném místě den před 30. výročím sametové revoluce - v sobotu 16. listopadu. V neděli 17. listopadu se pak má přesunout do obcí. 

O prázdninách není podle Mináře reálné, aby se každý týden scházely větší a větší počty lidí, jako tomu bylo v posledních týdnech. Protože ale považuje za pravděpodobné, že do podzimu se Babišovy problémy prohloubí, připravuje spolek Milion chvilek demonstraci den před připomínkou Dne boje za svobodu a demokracii.

Pokud budou porušena pravidla demokratické hry, mají být další protesty dřív, například i o prázdninách, řekl Minář. Do listopadu mají sympatizanti demonstrací každodenní prací pokračovat v tom, co setkání nastartovala, dodal Minář.

„Absolutně nesouhlasím s tvrzením demonstrantů, že bych já osobně nebo naše vláda zasahovala do nezávislosti justice. Nikdy jsme do ní nezasáhli ani nezasáhneme. I předseda ústavního soudu Pavel Rychetský řekl, že u nás nezávislost justice není ohrožena. Na druhou stranu říkám, že je skvělé, že 30 let po Listopadu mohou u nás lidé svobodně demonstrovat a vyjadřovat svůj názor,“ reagoval pro LN premiér Babiš na nedělní demonstraci na Letné (viz celé vyjádření v boxu Reakce premiéra Babiše na demonstraci).

Lidé přicházeli ulicí Milady Horákové i parkem od řeky Vltavy. Přední sektory vymezené pro účastníky protestu byly zcela zaplněné. Na další ze série protestů, která začala na konci dubna, lidé přijeli z celé republiky i ze zahraničí. Mobilní operátoři měli podle zpravodajů ČTK v oblasti Letné výpadky.

„Na základě anonymizovaných dat z naší sítě přepočtených na celou populaci se na pražské Letné v neděli v době od 16:30 do 18:00 hodin sešlo více než 258.000 lidí,“ uvedl T-Mobile. Jde podle něj o předběžný údaj, konečný odhad se však od něj nemá významně lišit. Přepočet na celou populaci vychází z podílu operátora na českém trhu.

Demonstraci podpořili v neděli odpoledne i protestující před libereckou Home Credit Arénou, kam se předseda vlády vydal na zahájení Olympiády dětí a mládeže. Babiš na protesty lidí před budovou nereagoval, v černé limuzíně projel kolem dovnitř do objektu. V neděli v dřívějších hodinách uvedl, že stále nerozumí tomu, proti čemu lidé demonstrují.

Demonstraci zhruba v 16:30 zahájila slova prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. „Nesprávné je dělat rozdíl mezi mravností velkou a malou. Že se politik v zájmu státu nemusí a nemá ohlížet na mravní předpisy. Věc se má ve skutečnosti tak, že člověk, který například lže a podvádí v životě politickém, lže a podvádí také v životě soukromém a naopak. Jen člověk slušný bude slušný vždy a ve všem,“ znělo z reproduktorů. 

Největší demonstrace od roku 1989 se konala v neděli na pražské Letné.
Demonstrace na Letné.

Demonstrace na pražské Letné varuje před tím, kam se Česko ubírá pod premiérem Babišem a prezidentem Zemanem. V úvodu nedělního protestu to řekl místopředseda organizujícího spolku Milion chvilek Benjamin Roll. Varoval před uzurpací moci několika oligarchy a před tím, aby byla lidem nepozorovaně ukradena demokracie.

Roll řekl, že myslel, že po manifestacích roku 1989 se plná Letná nebude muset opakovat. „Je to ale jinak. Přišli jsme se sem postavit za demokracii,“ uvedl. Účastníkům poděkoval, že se díky nim pomalu ale jistě uskutečňuje proměna společnosti. „Nesmíme usnout na vavřínech, bude to ještě běh na dlouhou trať,“ uvedl.

Demonstranti by se podle něj měli zasadit za lepší budoucnost. „Vyjadřujeme nesouhlas se současnou situací a starost o další vývoj. Neděláme revoluci, k odkazu a hodnotám roku 1989 se vracíme a chceme na něj navázat tím, že se aktivně zasadíme o lepší budoucnost,“ připomněl demonstrace, které ukončily před necelými 30 lety komunistický režim v Československu.

OBRAZEM: Plná Letná. Podívejte se na vyvrcholení protestů proti Benešové a Babišovi

„Už jsme tady!“ začal skandovat dav v momentu, kdy se na pódiu objevil předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, který demonstraci zorganizoval.

Záchranáři a dobrovolníci Českého červeného kříže museli v průběhu demonstrace ošetřit zhruba 70 lidí. Devět pacientů odvezla zdravotnická záchranná služba do nemocnice. Šlo vesměs o kolapsové stavy, zvracení a drobné úrazy. Vyplývá to z vyjádření mluvčí pražských záchranářů Jany Poštové na Twitteru. Na demonstranty pražilo slunce, ve stínu bylo asi 24 stupňů Celsia.

250 tisíc na začátku, počty narůstaly

„Podle výškových fotografií to vypadá, že je nás tady nějakých 250 000. Ale uvidíme, kolik lidí ještě dorazí,“ uvedl Minář. Na dějiště protestu mířily půl hodiny po jeho oficiálním začátku podle dostupných informací další tisícovky lidí. Organizátoři opakovaně žádali přítomné, aby se posunovali dál od pódia, které je umístěné poblíž budovy ministerstva vnitra, a vytvořili tak prostor pro další příchozí a pro průjezd sanitky.

O první hudební vložku se postaral zpěvák Tomáš Klus. „Věřím, že blanických rytířů je deset milionů a děkuji za to, že se probouzíme,“ řekl přítomným.

Česko čeká největší protest od roku 1989, píší zahraniční média. Babiše podle nich neohrozí

Podle zpravodaje ČTK na Letné měli lidé transparenty s nápisy: „Stydím se za svého premiéra i prezidenta“ nebo „Babiš, to je známá firma“, další nápisy zmiňují Babišovu údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečnosti (StB) nebo žádající odstoupení premiéra. Cedule „Není tady žádný volný prostor“ a další poukazují na očekávanou vysokou účast na demonstraci. Transparenty vyzývající k demisi a žádající nezávislost justice a veřejnoprávních médií vyvěsili také obyvatelé blízkého bytového domu.

Na minulý protest proti Benešové a Babišovi na Václavském náměstí podle pořadatelů dorazilo 120 tisíc lidí. Demonstrací, které se konaly 25. a 26. listopadu 1989, týden po potlačení studentského průvodu na Národní třídě, se zúčastnilo na 800 tisíc, resp. 500 tisíc lidí.

Sedláci a ekologové: Vláda nebrání ničení krajiny

Zástupci drobných zemědělců a ekologů na protivládní demonstraci kritizovali podnikání holdingu Agrofert, který Babiš v minulosti převedl do svěřenského fondu. Odmítli také podporu vlády pro velké zemědělské koncerny. Vláda nebrání ničení krajiny a půdy, uvedli.

ZVĚŘINA: Milion chvilek je pro vládu relevantnější než opozice

Zemědělec Daniel Pitek řekl, že Agrofert navázal na socialistická jednotná zemědělská družstva a provozuje průmyslové zemědělství. Babiš je podle něj symbolem ničení českého venkova, krajiny a půdy. „Proto bych Andreji Babišovi radil, aby prodal kravku a na jaře už nezasel,“ řekl v narážce na známou komedii Na samotě u lesa. Ocenil ale, že díky Babišovi se v neděli na Letné sešlo tolik lidí, kteří milují svou zemi a není jim jedno, co se s ní stane.

Tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek řekl, že asociace se nedávno připojila k výzvě za Babišovo odstoupení. Jako sdružení 7500 členů asociace žádá ministerstvo zemědělství, aby nepodporovalo model zemědělství na velkých lánech vytvořený při kolektivizaci v 50. letech minulého století, který poškozuje krajinu. „Sedlák není jezeďák a nepaktuje se s bolševiky,“ uvedl zřejmě s poukazem na Babišovo členství v komunistické straně.

'Milion chvilek nikdy nebude politickou stranou'

Organizátoři odmítli, že by se mohla pořádající iniciativa Milion chvilek mohla stát politickou stranou, k čemuž ji vyzýval Babiš. „V nadstranickosti je síla těchto protestů,“ řekl za organizátory místopředseda Milionu chvilek Benjamin Roll.

Řečníci na Letné mají být překvapením, upozornili organizátoři nedělní demonstrace. Pódium bude u vnitra

Demonstrace vyvolala dubnová demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a výběr jeho nástupkyně Marie Benešové (oba za ANO). Kněžínek odchod z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, kde mezi obviněnými figuruje i Babiš. Premiér případ označuje za politickou kauzu.

Požadavky demonstrantů se postupně zaměřily na celou vládu a demisi premiéra. Patří mezi ně přijetí pojistek pro nezávislost justice a demise Benešové, vrácení „neprávem obdržených dotací“ firmou Agrofert, která patří do Babišových svěřenských fondů, ale také konec dotací, daňových úlev, investičních pobídek a státních zakázek pro Agrofert. Babiš by se podle nich měl také zbavit médií a rezignovat.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat