15. června 2014 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odposlech Rittigova advokáta můžeme použít, tvrdí žalobce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Ivo Rittig | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig | foto: ŠimonLidovky.cz

PRAHA Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár si je jistý, že státní zastupitelství může použít odposlech právníka Davida Michala v případu provizí z jízdenek pro pražský Dopravní podnik, které zřejmě končily u lobbisty Iva Rittiga. Jak informoval server Lidovky.cz, Michal si kvůli nahrávce stěžuje Ústavnímu soudu. Argumentuje tím, že obsahuje rozhovory advokáta s klientem a vznikla při vyšetřování jiného případu.

"Máme za to, že se postupovalo plně v souhlasu se zákonem i ve světle judikatury Evropského soudu pro lidská práva," řekl Komár v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize. Pokud je advokát v postavení podezřelého a neposkytuje zákonnou právní službu klientovi, rozhovor může být odposloucháván, uvedl náměstek.

PSALI JSME:

Odposlech vznikl v souvislosti s podezřeními ohledně někdejšího náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, která vedla k případu kolem někdejší ředitelky kanceláře expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nečasové, dříve Nagyové. Komár dnes postup státního zastupitelství ve třech větvích případu opět obhajoval.

O co šlo v kauze jízdenek

Pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Zastupoval ji Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím jejího někdejšího jednatele Jana Janků fakticky řídili Rittig a advokáti David Michal a Marek Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl. V případě prokázání viny pětici hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Za standardní pokládá loňský zásah policistů na Úřadu vlády a na jiných místech, kterého se v několika dnech účastnily čtyři stovky policistů. Komár taky řekl, že odposlechy v případu údajného zneužívání Vojenského zpravodajství předal konkrétnímu novináři jeden z obhájců. "Máme k dispozici jednoznačný důkaz," uvedl. O jaký důkaz jde a který z obhájců materiály novináři poskytl, ale odmítl říci.

Blížící se obžaloba

Obžalobě čelí v této kauze Nagyová, bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a jejich podřízený, zpravodajec Jan Pohůnek. Pro Nagyovou údajně sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku a další dva lidi. Komár označil podezření za "nadmíru společensky škodlivé", protože jde podle něho o zneužití služby, která má rozsáhlé pravomoci. Náměstek soudí, že důkazy jsou v této věci velmi silné.

V případu takzvaných "trafik" pro tři exposlance ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře státní zastupitelství podle Komára rozhodně neuvažuje o zastavení trestního stíhání vůči Nečasovi, ač Nejvyšší soud stíhání exposlanců zastavil. Za nepřiměřenou a nepřiléhavou označil náměstek jejich žádost o odškodění od státu za vazbu.

Z Komárova vyjádření vyplynulo, že se blíží obžaloba ve třetí větvi, která se týká údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). V ní jsou údajně obviněni Rittig, Michal, Rittigův obchodní partner Tomáš Jindra a Jana Nečasová.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse