22. března 2012 7:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ano, Mazánku, oslovuje Bém Janouška a spolu vybírají šéfy VZP

Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto: Lidové noviny

Další svědectví o velmi úzkém spojení exprimátora Prahy Pavla Béma s lobbistou Romanem Janouškem podaly odposlechy. Vyplývá z nich, že Janoušek přímo zasahoval mimo jiné do výběrového řízení regionálních šéfů VZP.

"Probíhá výběrové řízení na ředitele VZP Praha a střední Čechy. Máš to nějak pod kontrolou?" ptá se na nahrávce, kterou podle MF Dnes pořídila BIS, Bém Janouška.

O kom se na nahrávce mluví?

Marek Šnajdr - poslanec ODS, předseda správní rady VZP, bývalý první náměstek na ministerstvu zdravotnictví.

Pavel Horák - od roku 2006 ředitel VZP, kdy ho do funkce dosadila Poslanecká sněmovna ČR.

Když se dozví, že lobbista "to pod kontrolou nemá", přidá bývalý primátor doporučení: "Tak zavolej Markovi Šnajdrovi a zavolej Horákovi. V úterý je nějaká výběrová komise, a to už je hodně rozjetej vlak a brzdit ho bude strašně složitý."

Podnikatel Janoušek následně po několika hodinách hlásí Bémovi, že mu v neděli přinese seznam jmen, ze kterých se bude vybírat. Bém však již seznam má, a tak dostává od Janouška jasnou instrukci. "No, tak mi tam zaškrtneš dvě jména, a jedno z nich to musí být," říká do telefonu pražský lobbista.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro připomenutí: odposlechy se v roce 2009 údajně dostaly do bezpečnostní agentury ABL, které tehdy šéfoval neoficiální šéf VV Vít Bárta. Z odposlechů vyplývá, že Janoušek plnil na pražském magistrátu roli "stínového primátora", s nímž se radil nejen Bém, ale také třeba vysoce postavený úředník magistrátu Peter Ďurica, jenž byl zodpovědný za odbor obchodních aktivit.

ABL mlží. O odposleších Béma a Janouška prý nic neví

Na otázky serveru Lidovky.cz ke kauze odposlechů exprimátora Béma a lobbisty Janouška odpověděl PR manažer ABL Martin Marcilis. (společnost ABL se před několika dny přejmenovala na M2C, pozn. red.)

Jak jste získali odposlechy Romana Janouška?
O existenci nahrávky ani o nějakém jejím úniku nevíme.

Je možné, že odposlechy mohl nabízet k prodeji některý zaměstnanec BIS?
Jak jsem již odpověděl, o ničem takovém nic nevíme.

Můžete vyloučit, že M2C nepracovala s žádnými odposlechy politiků?
Činnost společnosti M2C se řídí platnou legislativou. Spekulaci týkající se odposlechů tak můžeme vyloučit.

Vlastní vaše společnost zařízení, kterým se dají odposlouchávat a nahrávat hovory?
Nemáme a nikdy jsme neměli žádné zařízení, jehož prostřednictvím bychom mohli odposlouchávat a pořizovat nahrávky cizích telefonních hovorů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

samMartin Samek