Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Šéf ČEZ spojkou na 'carevnu'. Přes Beneše za Nagyovou, znělo u Janouška

Česko

  6:00
PRAHA - Mikrofony policistů zachytily v kanceláři Romana Janouška zmínky o jednom z nejmocnějších mužů v Česku, šéfovi polostátního gigantu ČEZ Danielu Benešovi. A to v překvapivé roli. O Benešovi se na nahrávce mluví jako o spojce na tehdejší šéfku Nečasova kabinetu Janu Nagyovou. Měl u ní pomoct protlačit vhodného člověka na post šéfa protikorupční policie.

Koláž ukazuje generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše u Hrzánského paláce, někdejšího sídla Jany Nečasové (Nagyové) foto: Koláž - LN/Šimon

O snaze známého politického podnikatele obsadit vedení protikorupčního útvaru již server Lidovky.cz informoval, přepisy nahrávek ale ukazují, že Janoušek chtěl pro svůj záměr využít jeden velký trumf. S mužem, o němž se detektivové domnívají, že jde o lobbistu Martina Ulčáka, plánoval využít šéfa ČEZ jako spolehlivé spojky na Nagyovou. Janoušek se však podle záznamu s Nagyovou sešel i sám. "Já jsem byl za carevnou," zmiňuje přezdívku šéfky kabinetu Petra Nečase a jeho současné manželky.

Dana za Naďou, tam to funguje

"Počkej, tam bude klíčová jedna věc. Když to rychle nominuje Červíček (tehdejší policejní prezident, pozn. red.), tak to bude muset stejně dělat s vědomím Kubiceho (tehdejší ministr vnitra, pozn. red.). Tam bude potřeba, nebude se muset přes Nečase a paní carevnu s**t. Já si myslím, že za carevnou bysme měli dostat Dana Beneše se jménem, který Kubice bude chtít. Bude to schopen Kubice dojednat s Červíčkem?" tázal se muž.
"Ať je to jak chce, nepřeceňoval bych ani ministra, ani Červíčka," opáčil Janoušek. V další konverzaci pak muž Janouškovi nabízí, že si vybere vhodné jméno kandidáta.

"Já ti to jméno donesu a bude splňovat všechny procesní parametry a za druhé bude normálně loajální a tak dále. Tak ho představíš tam, a když to bude splňovat, tak jsem pro to, abychom ho dali přes Dana Beneše za Naďou, tam to funguje velmi dobře," pochvaloval si muž, kterého policie označuje za Ulčáka.

Ivoš tam chodil s kabelkama

"To je snad jedinej, protože třeba Ivoš tam chodil s kabelkama, a teď zákaz prej," konstatoval Janoušek na adresu dalšího lobbisty Iva Rittiga. "Ten se k tomu nesmí dostat, tady není nic proti němu, ať to nezkazí," varoval muž. Rozhovor podle kriminalistů proběhl zkraje roku 2013, tedy několik měsíců před zásahem na Úřadu vlády. A političtí podnikatelé při něm už tehdy nevědomky, zato velmi přesně vztahy Nagyové a Beneše popsali. Podle vyšetřovatelů aféry Nagygate byla ředitelka Nečasova kabinetu s šéfem energetického gigantu v čilém kontaktu, konzultovali například výběr trafik pro rebely z ODS.

EXKLUZIVNĚ NA SERVERU LIDOVKY.CZ: ODPOSLECHY OD MYŠÁKA

"V hovoru Beneš uvádí, že ho napadlo, aby předseda vlády Petr Nečas přijal jejich požadavky - pro toho funkce v NKÚ, pro toho ve VZP," stojí v obvinění Nagyové.
Šéf ČEZ navíc Nagyové nosil dárky. "... vyžadovala dary či jinou formu odměny za vyřízení záležitostí ve prospěch jiných osob," tvrdí olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. V bytě u Nagyové kriminalisté našli šperky za 10 milionů korun, dárky jí kromě Beneše nosil i známý právník pracující pro stát Karel Muzikář, kabelku za 15 tisíc korun jí přinesl také dnes již bývalý ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček.

K TÉMATU

Beneš odmítá, že by o obsazení křesla šéfa protikorupčního útvaru s Ulčákem nebo Janouškem diskutoval. "Pan ředitel oba zmiňované pány zná. Nicméně v posledních letech se s panem Janouškem neviděl ani jednou, s panem Ulčákem zhruba dvakrát až třikrát, převážně při příležitosti společenské akce. Na dané téma nejenom s nimi, ale ani s nikým jiným nikdy nejednal," tlumočil jeho vzkaz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Minimálně tvrzení o jeho návštěvách u Nagyové se však zakládá na pravdě. Bulvární reportéři ho opakovaně zastihl před Hrzánským palácem, kde Nagyová úřadovala.

Jakékoliv kontakty s oběma muži odmítl i další člověk, o kterém mluvili, tehdejší policejní prezident Martin Červíček. Právě on rozhodoval o šéfovi protikorupční policie. "Je to absolutní nesmysl. Neznám se s nimi, nescházeli jsme se, natož abych s nimi řešil obsazení protikorupčního útvaru," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz. Řeči o ovlivňování nominace jsou podle něj pouhé tlachy. "Zřejmě chtějí být zajímaví, s kým vším se scházejí a s kým se znají. Já jsem se těmto příběhům vždycky musel smát," míní Červíček. Kubice na zaslané otázky nereagoval, jeho telefonní číslo bylo celý čtvrtek vypnuté.

K Bohoušovi Sobotkovi přes Pokornýho

Odposlechy z Janouškovy kanceláře také dokládají, že oba aktéři rozhovoru chystali pro "svého" kandidáta politické krytí. Plánovali komunikovat i se sociálními demokraty. "Plus ho musíme představit sociálním demokratům, přes Pokornýho Bohoušovi Sobotkovi a přese mě (Michalu) Haškovi, aby nám ho nesestřelili v blízký době, aby měl klid," plánoval muž, zřejmě Ulčák.

Ministr vnitra Jan Kubice.

Odvolaný policejní prezident Martin Červíček

K současnému premiérovi se chtěli lobbisté dostat přes Sobotkova dlouholetého přítele - advokáta Radka Pokorného. Ten bývá označován za Sobotkův stín, kterému předseda vlády důvěřuje. Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec skončil po sporu s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Po tahanicích ho ve funkci vystřídal nevýrazný Milan Komárek, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství Středočeského kraje.

Ulčák serveru Lidovky.cz na otázky týkající se odposlechů opakovaně neodpověděl, Janouškův obhájce Vít Široký je odmítá jakkoliv komentovat, protože on ani jeho klient k nim prý nemají přístup.

Autor: