19. prosince 2013 17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odposlechy v kauze Rath. Soud se stěhuje k Pancové domů, kde Kott počítal peníze

Já bych byl moc rád, kdyby k soudu přišli zástupci veřejnosti, zástupci různých organizací, chci se poradit s obhájci, jestli neoslovit například Amnesty International, aby vyslali pozorovatele, říká David Rath pro Lidovky.cz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Já bych byl moc rád, kdyby k soudu přišli zástupci veřejnosti, zástupci různých organizací, chci se poradit s obhájci, jestli neoslovit například Amnesty International, aby vyslali pozorovatele, říká David Rath pro Lidovky.cz. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Krajský soud v Praze dokončil přehrání první části policejních odposlechů v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. Odposlechový maraton ukončily záznamy schůzky v kanceláři Kateřiny Pancové, během níž podle žalobců došlo k předání první části provize za ovlivnění zakázky na rekonstrukci zámku v Buštěhradu.

"Jsme přišli oba," říká na na nahrávce stavařka Ivana Salačová, jež měla zprostředkovat předání provizí, při příchodu do kanceláře Pancové. Slovem "oba" myslí kromě sebe i ředitele Konstruktivy Branko Pavla Drážďanského.

K slovům o provizi se podle vyšetřovatelů dostává skupinka hned po příchodu, kdy zaznívá: "... tady pro vás máme dárek." Policie je přesvědčena, že dárkem myslí čtrnáctimilionový úplatek.

Schůzku popsala Salačová už na začátku srpna ve své výpovědi, kdy se jako jediná z obžalovaných přiznala ke korupci. S Drážďanským se podle jejích slov setkali před nemocnicí, ona měl nést v krabici jejich reklamní víno FISA a ona zase provizi pro Pancovou.

V krabici bylo víno, trvá si na svém Pancová

Pancová to popírá a trvá na tom, že v krabici bylo víno. Salačová podle ní vypovídala křivě, protože spolupracovala s obžalobou, a tak ji mohl být udělen titul spolupracující obviněné.

Na otázku, jestli se jednalo o krabici, se kterou policie chytila Ratha, Pancová neodpověděla, pouze řekla, že nechce zabíhat do podrobností. "Skutečně to není tak, jak tvrdí paní inženýrka Salačová," zdůraznila.

Nahrávka z kanceláře byla zaznamenaná 14. května loňského roku, jen pár hodin před zadržením Ratha a partnerské dvojice Kateřina Pancová a Petr Kott.

Na řadu přijdou nahrávky z telefonů i z vily Pancové

Podle obžaloby byla Pancová jednou z organizátorek korupce při veřejných zakázkách a odposlechy z její kanceláře o tom prý obsahují důkazy. Odposlechy u soudu zatím zabraly s přestávkami týden. Předseda senátu Robert Pacovský nechá dále přehrát záznamy z domu Pancové v Rudné u Prahy a odposlechy telefonních hovorů.

ČTĚTE TAKÉ:

Na jedné z prvních nahrávek z vily partnerů Pancové a Kotta, která pochází z 16. února, je přitom slyšet šustění bankovek a Kott, který si k tomu polohlasně odpočítává: "sedm, osm, devět,deset."  Z vedlejší místnosti se ozývá Pancová.  „Uvědom si, že tenhle tejden jsi přines tolik, co si někteří nevydělají za celý život. Chápeš to,“ říká.

Brzy ke dvojici dorazí také Rath, odchází s Kottem do druhé místnosti, kde mu podle obžaloby předává úplatek za ovlivnění dodávky zdravotnických technologií pro kolínskou nemocnici. 

Několikrát mezi nimi padne i slovo "dárečky".  "Takže to bude jedna třetina," povídá Rath. Pár minut na to mu Kott potvrzuje, že "to" má v eurech. Podle obžaloby tehdy předal středočeskému hejtmanovi 168 tisíc eur (asi čtyři miliony korun).

Za slovo "dárečky" prý mohla vánoční výzdoba

Rath má pro slova, která mezi jím a Kottem padly jiné vysvětlení než žalobci.  Před soudem tvrdil, že si dělal u slova "dárečky" srandu z toho, že měla Pancová ještě šestnáctého února vánoční výzdobu a při příchodu do vily partnerů Pancové a Kotta říkal: "No, Vánoce byly, dárečky byly".  

Od začátku si zejména on stěžoval na zhoršenou kvalitu záznamu. Podle něj i dalších obžalovaných byly dialogy špatně slyšet a policejní přepis není přesný. Žalobce Petr Jirát ale tvrdí, že vše podstatné bylo srozumitelné a odposlechy jsou hlavním důkazem v kauze.

ČASOVÁ OSA

Podobně se vyjadřovala v komentářích soudu další obžalovaná, podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová, která se jako jediná přiznala ke korupci.

Několikrát popisovala, co podle ní v záznamech zaznělo. Uvedla například, že se domlouvaly předávky provizí za získání zakázek na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici. Jirát pro Salačovou navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by se jí trest mohl snížit.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...