Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odposlechy v kauze Rath. Soud se stěhuje k Pancové domů, kde Kott počítal peníze

Česko

  17:15
PRAHA - Krajský soud v Praze dokončil přehrání první části policejních odposlechů v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. Odposlechový maraton ukončily záznamy schůzky v kanceláři Kateřiny Pancové, během níž podle žalobců došlo k předání první části provize za ovlivnění zakázky na rekonstrukci zámku v Buštěhradu.

Já bych byl moc rád, kdyby k soudu přišli zástupci veřejnosti, zástupci různých organizací, chci se poradit s obhájci, jestli neoslovit například Amnesty International, aby vyslali pozorovatele, říká David Rath pro Lidovky.cz. foto: MAFRA - Petr Topič

"Jsme přišli oba," říká na na nahrávce stavařka Ivana Salačová, jež měla zprostředkovat předání provizí, při příchodu do kanceláře Pancové. Slovem "oba" myslí kromě sebe i ředitele Konstruktivy Branko Pavla Drážďanského.

K slovům o provizi se podle vyšetřovatelů dostává skupinka hned po příchodu, kdy zaznívá: "... tady pro vás máme dárek." Policie je přesvědčena, že dárkem myslí čtrnáctimilionový úplatek.

Schůzku popsala Salačová už na začátku srpna ve své výpovědi, kdy se jako jediná z obžalovaných přiznala ke korupci. S Drážďanským se podle jejích slov setkali před nemocnicí, ona měl nést v krabici jejich reklamní víno FISA a ona zase provizi pro Pancovou.

V krabici bylo víno, trvá si na svém Pancová

Pancová to popírá a trvá na tom, že v krabici bylo víno. Salačová podle ní vypovídala křivě, protože spolupracovala s obžalobou, a tak ji mohl být udělen titul spolupracující obviněné.

Na otázku, jestli se jednalo o krabici, se kterou policie chytila Ratha, Pancová neodpověděla, pouze řekla, že nechce zabíhat do podrobností. "Skutečně to není tak, jak tvrdí paní inženýrka Salačová," zdůraznila.

Nahrávka z kanceláře byla zaznamenaná 14. května loňského roku, jen pár hodin před zadržením Ratha a partnerské dvojice Kateřina Pancová a Petr Kott.

Na řadu přijdou nahrávky z telefonů i z vily Pancové

Podle obžaloby byla Pancová jednou z organizátorek korupce při veřejných zakázkách a odposlechy z její kanceláře o tom prý obsahují důkazy. Odposlechy u soudu zatím zabraly s přestávkami týden. Předseda senátu Robert Pacovský nechá dále přehrát záznamy z domu Pancové v Rudné u Prahy a odposlechy telefonních hovorů.

ČTĚTE TAKÉ:

Na jedné z prvních nahrávek z vily partnerů Pancové a Kotta, která pochází z 16. února, je přitom slyšet šustění bankovek a Kott, který si k tomu polohlasně odpočítává: "sedm, osm, devět,deset."  Z vedlejší místnosti se ozývá Pancová.  „Uvědom si, že tenhle tejden jsi přines tolik, co si někteří nevydělají za celý život. Chápeš to,“ říká.

Brzy ke dvojici dorazí také Rath, odchází s Kottem do druhé místnosti, kde mu podle obžaloby předává úplatek za ovlivnění dodávky zdravotnických technologií pro kolínskou nemocnici. 

Několikrát mezi nimi padne i slovo "dárečky".  "Takže to bude jedna třetina," povídá Rath. Pár minut na to mu Kott potvrzuje, že "to" má v eurech. Podle obžaloby tehdy předal středočeskému hejtmanovi 168 tisíc eur (asi čtyři miliony korun).

Za slovo "dárečky" prý mohla vánoční výzdoba

Rath má pro slova, která mezi jím a Kottem padly jiné vysvětlení než žalobci.  Před soudem tvrdil, že si dělal u slova "dárečky" srandu z toho, že měla Pancová ještě šestnáctého února vánoční výzdobu a při příchodu do vily partnerů Pancové a Kotta říkal: "No, Vánoce byly, dárečky byly".  

Od začátku si zejména on stěžoval na zhoršenou kvalitu záznamu. Podle něj i dalších obžalovaných byly dialogy špatně slyšet a policejní přepis není přesný. Žalobce Petr Jirát ale tvrdí, že vše podstatné bylo srozumitelné a odposlechy jsou hlavním důkazem v kauze.

ČASOVÁ OSA

Podobně se vyjadřovala v komentářích soudu další obžalovaná, podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová, která se jako jediná přiznala ke korupci.

Několikrát popisovala, co podle ní v záznamech zaznělo. Uvedla například, že se domlouvaly předávky provizí za získání zakázek na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici. Jirát pro Salačovou navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by se jí trest mohl snížit.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...