16. prosince 2017 19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odpůrce islámu Wilders zneužil v Praze jména Masaryka, Komenského i Palacha

Nizozemský politik a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders vystoupil v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemský politik a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders vystoupil v... | foto: ČTK

PRAHA Nizozemský odpůrce islámu a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders vsadil v Praze na českou notu, nadšenému publiku na konferenci krajně pravicových stran připomínal českou historii a na podporu svých myšlenek neváhal použít i některé významné české osobnosti. Vytrhával z kontextu myšlenky Jana Amose Komenského či Tomáše Garrigua Masaryka, Čechům říkal, že jsou národem hrdinů a svůj plamenný projev prokládal českými slovy. Za svůj apel na udržení národní suverenity za každou cenu sklízel bouřlivé ovace.

„Češi jsou jedním z mých oblíbených národů v Evropě. Jste národem hrdinů, vzpomeňte na Komenského, který žil v Nizozemsku. Skutečnými Evropany můžeme být jen v případě, že zůstaneme tím, kým jsme,“ řekl. „Respektujte moudrost lidu, říkal prý Masaryk,“ vzal si na pomoc další významnou postavu českých dějin. „Když se řekne Češi, vytane mi na mysli Jan Palach, odmítal žít pod diktaturou, raději zemřel ve svobodě,“ řekl. Díly Palachovi je podle něj slovo Čech synonymem odvahy. „Nezemřel, jeho duch žije dál. My ho nikdy nezradíme,“ zakončil svůj historický exkurz a přešel ke svým plánům.

„Moje strana chce vyvézt Nizozemsko z Evropské unie, naše motto zní: Nexit. Evropská unie je stvůra,“ řekl. Dodal, že jeho strana podpoří české soukmenovce „v odvážném odporu proti EU“. Naše civilizace je zakořeněna v dějinách Jeruzaléma a Říma, ne Mekky, odkazoval v sobotu poněkolikáté k evropským kulturním tradicím.

„Brusel vás žaluje. Kosmopolitní elity žalují Česko, Polsko a Maďarsko, protože chtějí, aby vaše země byly islamizovány podobně jako západní Evropa,“ nastínil svůj pohled na postoj unie k přijímání uprchlíků. Podle něj masová migrace vedla v Evropě ke zvýšení kriminality, násilí na ženách a antisemitismu. „Tohle tady nechcete. Nikdy!,“ řekl opět česky a vysloužil si ovace vstoje. Na závěr svého apelativního projevu znovu poděkoval hostiteli konference a vykřikl: „Tomio na Hrad!“.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz