Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odpůrce způsobu oprav Karlova mostu vyslechne mise UNESCO

Demonstrace proti špatné rekonstruci Karlova mostu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti špatné rekonstruci Karlova mostu | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Argumenty odpůrců způsobu opravy Karlova mostu, kteří dnes demonstrovali proti údajnému ničení této památky při rekonstrukci, vyslechnou ve středu navečer zástupci mise UNESCO. Novinářům to řekl viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) Martin Kadrman.

Odpůrci požadují opravy okamžitě zastavit. Chystají se podat další trestní oznámení, které se bude týkat údajné ztráty historicky cenných kamenných kvádrů. Už loni v říjnu odpůrci oprav podali trestní oznámení, chtěli prověřit právní nedostatky při povolování rekonstrukce.

"Je to oficiální, členové komise UNESCO si vyžádali od magistrátu naši účast," řekl Kadrman. Mise UNESCO přijela do Prahy prověřovat hlavně dopady pražského tunelu Blanka na pražskou památkovou rezervaci.

Dnešního protestu se zúčastnilo podle organizátorů i policie na 150 až 200 lidí. Odpůrci oprav vsadili do koše a symbolicky vykoupali ve Vltavě "potupně a pro výstrahu podobných nepoctivců" figuríny pražského primátora Pavla Béma (ODS) a ředitele odboru kultury a památkové péče pražského magistrátu Jana Kněžínka. Prý za to, že se nedokázali postarat o ochranu Karlova mostu a že "prznění jeho všeliké ještě brání".

"Chceme stavbu s okamžitou platností zastavit, protože jsme přesvědčeni o tom, že její pokračování je dalším ničením Karlova mostu," řekl Kadrman.

Podle něj to potvrzuje nejen památková inspekce ministerstva kultury, ale i Klub za starou Prahu.

Rekonstrukce trvá již dva roky. Památková inspekce ministerstva kultury shledala nedostatky v dokumentaci stavby i v samotných restaurátorských postupech. Údajně bylo nahrazeno více kamenných bloků, než doporučil průzkum. Inspektorům se nelíbil ani způsob, jakým byly opracovávány kameny v zábradlí mostu. Práce na mostě tak prý výrazně narušily autenticitu této národní kulturní památky.

Asociace chce na údajné nedostatky upozornit na schůzce, jež se koná ve středu navečer v rezidenci primátora. Podle ní se ze seznamu uveřejněného stavební firmou SMP CZ nedohledalo 26 kamenných kvádrů, z nichž mnohé jsou starší 150 let. "Z 32 úseků Karlova mostu jsme se zaměřili na jeden jediný.

Z něho jsme nebyli schopni dohledat 26 kamenných kvádrů," upozornil Kadrman. Nenávratně bylo zničeno několik středověkých kamenů, například románský kvádr z Juditina mostu, dodal.

Petici za okamžité zastavení prací podepsalo již téměř 40.000 lidí. K přestavbě Karlova mostu byl zpočátku velmi kritický i Národní památkový ústav (NPÚ). Ještě v listopadu uvedl, že pokud se nezmění dosavadní způsob oprav mostu, může ho to nenávratně poškodit. Kvalita prací tehdy podle NPÚ stále neodpovídala významu památky. V dnešní tiskové zprávě ale NPÚ uvedl, že při rekonstrukci už se daří naplňovat nápravná opatření, která určil v prosinci magistrát.

Minulý týden zahájil správní řízení s pražským magistrátem kvůli opravám Karlova mostu plzeňský krajský úřad. O případných sankcích měla původně rozhodovat pražská radnice, která je investorem oprav. Ministerstvo kultury ale v zájmu nezávislosti předalo případ do Plzně.

,

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...