Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odpůrci KSČM se pokusili proniknout na sjezd, policie jim v tom zabránila

Nechyběla ani rudá vlajka Socialistického svazu mládeže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nechyběla ani rudá vlajka Socialistického svazu mládeže. | foto:  Dan Materna, MAFRA

NYMBURK Několik účastníků protestu proti rostoucímu vlivu komunistů se pokusilo asi hodinu po poledni proniknout do Obecního domu v Nymburku, kde se koná volební sjezd KSČM. Policisté jim v tom zabránili, vytlačili je ze schodiště. Na místě jsou i členové antikonfliktního týmu.

Protest pokračuje na prostranství před Obecním domem, kde se sešlo několik stovek odpůrců komunistů. Vadí jim také účast prezidenta Miloše Zemana na sobotním vrcholném setkání KSČM, což se stalo poprvé v polistopadové historii země.

Protestující už od rána na transparentech a skandováním hesel dávali nesouhlas s politikou komunistické strany a připomínají její spjatost s totalitní KSČ. Zhruba 500 lidí se po poledni vydalo z nymburského nádraží k Obecnímu domu, při příchodu k dějišti sjezdu provolávali hesla „Rudé zrůdy“ či „Soudruzi, pojďte ven“. 

Miloš Zeman mluvil o Vítězném únoru i současné roli komunistů

Dopoledne delegáti komunistického sjezdu vyslechli projev Zemana. Prezident v něm připomenul oběti minulého režimu a takzvaný Vítězný únor v roce 1948, který vedl k nástupu komunistů k totalitní moci, označil za prohraný únor. Nabádal také komunisty, aby nepromarnili příležitost a nekladli si přemrštěné podmínky. Zemanovi kritici považují účast prezidenta na sjezdu komunistické strany za ostudnou. Odpoledne si komunisté zvolí nové vedení, funkci obhajuje Vojtěch Filip, má ale několik protikandidátů.

Nechyběla ani rudá vlajka Socialistického svazu mládeže.
Terčem kritiky byl také prezident Miloš Zeman.

Už dopoledne před Obecním domem skandovaly asi dvě stovky protestujících hesla „Miloše do koše“, „Česko není Rusko“ nebo „Že vám není stydno“. Někteří se dostávali do slovní konfrontace s delegáty, kteří si přišli na schodiště zakouřit. Po poledni pak zhruba 500 účastníků happeningu vyrazilo od nymburského nádraží k dějišti sjezdu s transparenty, vlajkami Evropské unie a Tibetu, červenými trenýrkami či mávátky. Někteří účastníci v kostýmech připomínající normalizační éru.

Demonstranti vyjadřovali nesouhlas s komunistickou stranou, ale i strach z Ruska

Před Obecním domem lidé od rána drželi transparenty s hesly jako „Putinův poskok“ nebo „Chraňte Česko před ruským švábem“. Některé poutače byly namířeny i proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO).Někteří demonstranti na ně volali „Putinovy děvky“ nebo „Vrazi dětí“. „Jste pořád ta stejná bolševická partaj,“ zvolal jeden z protestujících. Komunisté oponovali tím, že je dnes demokracie.

Bouři nevole a pískot vyvolal u Obecního domu příjezd i odjezd Zemana. „Objímej stromy, ne komunisty,“ hlásal jeden z transparentů, kteří lidé postavili k cestě. Zeman demonstrantům, z nichž někteří měli na sobě uniformy bývalé Veřejné bezpečnosti nebo pionýrské kroje, z auta pokynul.

Jakešova Lhota se bouří

Pořadatelé před Obecní dům, kde se komunistický sjezd koná, postavili traktor s valníkem, který slouží jako improvizované pódium. Před něj demonstranti postavili poutač hlásící, že komunisté jsou podle nich přes třešně a šeříky vrazi. „Komunisté v době, kdy byli u moci, vystupovali na valnících od traktoru. Tak jsme se rozhodli využít příležitosti, že máme známé, kteří pracují na poli, a půjčili jsme si od nich valník,“ řekla jedna z organizátorek protestní akce Petra Melingerová.  „Nymburku se za komunistů říkalo Jakešova Lhota a my chceme říct, že nejsme Jakešova Lhota a že se vymezujeme proti tomu, jak komunisté v poslední době vyvracejí historická fakta,“ dodává.

Po poledni se tak k účastníkům protestu přidali další lidé, kteří se vydali k Obecnímu domu od vlakového a autobusového nádraží. Svůj názor dávali najevo transparenty „Stalinovo Rusko - váš krvavý vzor“, „Rudý bratr není bratr“ či „Rudoši patří do věčných lovišť“.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...