Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odpůrci Temelína blokují dva hraniční přechody

Česko

  15:03
DOLNÍ DVOŘIŠTĚ - Rakouští odpůrci Temelína dnes zablokovali dva hraniční přechody v jižních Čechách. Na přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště mají v plánu zůstat až do osmi večer. blokáda mezi dolnorakouským Gmündem a Českými Velenicemi skončí ve tři hodiny odpoledne. Rakouské úřady blokády povolily.

Temelín. foto: Veis David ČTK

Nová vlna odporu proti Temelínu začala po kolaudaci jaderné elektrárny, která je podle jejích odpůrců porušením dohod z Melku z roku 2000. Podle kritiků měla ČR před koaludací uskutečnit a rakouské straně doložit některé bezpečnostní úpravy.

Do hornorakouského Wullowitz se zatím sjelo zhruba sto lidí, včetně dětí. Další demonstranty přiváží kyvadlová doprava z nedalekého Freistadtu a dorazil také autobus odpůrců z Bavorska. Silnici těsně před rakouskou částí přechodu zatarasilo 12 traktorů, demonstranti mají transparenty s protitemelínskými hesly.

"Neděli jsme vybrali proto, že bývá na hranici relativně klid. Chceme co nejméně komplikovat život obyvatelům a prosíme je o pochopení. Naše protesty nejsou namířeny proti nim, ale proti vládě a atomové lobby," řekl Manfred Doppler z občanského sdružení Atomstopp, které blokádu organizuje.

Cizinecká policie doporučuje lidem, aby využili sousední hraniční přechody. Posílila službu na přechodu Studánky/Weigetschlag, jenž je od Dolního Dvořiště vzdálen asi 18 kilometrů. Lidé mířící do Českých Velenic a Gmündu mohou využít sousední Halámky/Neunagelberg nebo Nové Hrady/Pyhrabruck.

Autor:

Mohlo by vás zajímat