26. dubna 2019 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Deseti odpůrcům SPD ze čtvrteční demonstrace hrozí za neuposlechnutí výzvy pokuta

Odpůrci čtvrteční demonstrace (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpůrci čtvrteční demonstrace (ilustrační foto) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha  Deseti lidem, které policie zadržela při čtvrtečních demonstracích příznivců a odpůrců SPD na Václavském náměstí, hrozí za neuposlechnutí policejní výzvy pokuta do výše 10 000 korun. Policie kvalifikovala jejich počínání jako přestupek proti veřejnému pořádku, a věc tak bude projednávat správní úřad. Na dotaz ČTK to v pátek 26. dubna uvedla mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.

SPD ve čtvrtek pořádala při příležitosti zahájení kampaně pro evropské volby demonstraci proti „diktátu Evropské unie“, které se zúčastnilo několik stovek lidí. Na Václavském náměstí se zároveň shromáždili i názoroví odpůrci strany, kteří se snažili akci hnutí přehlušit. Policisté je z horní části náměstí vytlačili s odůvodněním, že vytrvale narušovali řádně oznámenou akci. Deset lidí zadrželi za neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Podle policie nebyl při zásahu nikdo zraněn.

Demonstraci proti
Předseda SPD Tomio Okamura, předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine...

„Všechny zajištěné osoby byly po provedení nezbytných úkonů ze služebny propuštěny,“ sdělila Zoulová. Doplnila, že zákon výslovně uvádí, že neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci je přestupkem.

ČTK