Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS a ČSSD mají volnou cestu k vládě nad Prahou

Česko

Městský soud oznámí, že podzimní volby v hlavním městě byly platné

PRAHA Je rozhodnuto. V Praze povládnou další čtyři roky občanští a sociální demokraté. Městský soud v hlavním městě má totiž dnes rozhodnout o platnosti voleb v Praze. Podle informací LN má verdikt znít: ano, volby byly platné. Právě díky tomu padne poslední překážka před uzavřením velké koalice mezi ODS a ČSSD v metropoli. Lídři obou regionálních organizací v Praze včera mluvili opatrně. Z jejich vyjádření ale jasně vyplývá, že ani ODS, ani ČSSD už vlastně s dohodou s TOP 09 příliš nepočítají.

„Je-li vaše informace pravdivá, rozhodnutí soudu vítám a musím říct, že jsem ho předpokládal,“ sdělil LN lídr občanských demokratů Bohuslav Svoboda. „Jsem rád, že skončí všechny tanečky, které povolební vyjednávání ovlivňovaly. Z hlediska koaličního vyjednávání to znamená, že vyhodnotíme všechna pro a proti u obou stran. Nezastírám, že při jednání s TOP 09 se zejména kvůli následným mediálním interpretacím pana Laudáta vytvořilo velmi mnoho proti,“ dodal lídr ODS na post primátora Svoboda.

Podobně reagoval i šéf pražské ČSSD Petr Hulinský. „Slyším to poprvé, ale jsem rád, že soud rozhodl. Jsme připraveni jednat s oběma stranami. Je ale pravda, že TOP 09 deklarovala, že s námi jednat nechce, takže počítám spíš se setkáním s ODS,“ řekl Hulinský.

O vytvoření velké koalice mezi ODS a ČSSD se v Praze mluví už dlouho. LN o této variantě psaly první den po konci komunálních voleb. Dosavadní jednání mezi ODS a „topkou“ provázela spousta problémů. Vše celou dobu nasvědčovalo tomu, že obě strany hledají způsob, jak vysvětlit, že se dohodnout nemohou.

Podstatný byl ale verdikt soudu. Obě strany totiž nemohly vytvořit pakt před jeho rozhodnutím. Kdyby tak učinily a soud na základě podání Strany zelených řekl, že jsou volby neplatné, dostaly by ODS a ČSSD kvůli spojení zřejmě co proto a TOP 09 mohla v novém klání triumfovat nadpoloviční většinou. Dnes už je tento problém passé.

Pokračování na straně 3

ODS a ČSSD mají volnou cestu k vládě...

Dokončení ze strany 1

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček nechtěl „osvobozující“ verdikt pro Prahu potvrdit. „Nevím o tom, že by bylo rozhodnuto,“ uvedl. Informace Lidových novin ale říká, že by měl být dnes vyřčen jednoznačný verdikt. Volby v Praze platí.

Šéf zelených Ondřej Liška nicméně s takovým rozhodnutím, podle kterého bylo fér rozdělit Prahu na sedm obvodů a tím diskriminovat malé strany, počítá. A hodlá hnát případ výš. Byť už neexistuje naděje volby zneplatnit. „Pokud opravdu městský soud věc zamítne, půjdeme k Ústavnímu soudu,“ tvrdí Liška. „Pokud už lídři ODS a ČSSD mluví o vytvoření velké koalice, jen to potvrzuje naše informace, že na ní byli domluveni dávno před volbami,“ dodal.

Prakticky stejně mluví i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Stane se jen to, na čem se ODS a ČSSD dohodly před volbami,“ uvedl.

***

Lídr ODS v Praze Bohuslav Svoboda: „Jsem rád, že skončí všechny tanečky, které povolební vyjednávání ovlivňovaly.“ Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský: „Počítám spíš se setkáním s ODS, TOP 09 s námi jednat nechce.“

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!