Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS bude tolerovat vládu i s Pecinou

Česko

PRAHA Připravit rozpočet na rok 2010 v souladu se schváleným balíčkem, chystat rozpočet na další rok a zefektivnit čerpání peněz z evropských fondů. To jsou podle předsedy ODS Mirka Topolánka hlavní priority, které by měla vláda Jana Fischera zařadit do svého programového prohlášení.

Občanští demokraté by dále chtěli, aby vláda připravila některé legislativní návrhy, pokračovala v protikrizových opatřeních, dokončila elektronizaci státní správy a pokusila se o její zeštíhlení. V rámci tohoto kroku navrhl Topolánek zrušení ministerstva pro evropské záležitosti.

Kabinet by měl podle ODS usilovat o podporu všech parlamentních stran kromě KSČM. Pokud se mu to však nepodaří, hodlají jej občanští demokraté alespoň tolerovat. „Jasně deklarujeme, že tuto vládu v následujícím období budeme tolerovat bez ohledu na to, jak se zachovají ostatní politické strany,“ řekl Topolánek.

Při jednání o mandátu Fischerovy vlády, které se má uskutečnit dnes v Kramářově vile, nehodlá ODS vznést žádné personální požadavky. Straně se nicméně nadále nezamlouvá setrvání Martina Peciny na ministerstvu vnitra.

„Odpovědnost za vládu jako za celek je na Janu Fischerovi. Sám musí vyhodnotit, do jaké míry poškozuje pozici této úřednické, technokratické vlády ministr vnitra řízený z Lidového domu,“ řekl předseda ODS.

Zelení: Do Kodaně nepouštějte Klause Doporučení pro vládu představila i Strana zelených. Ministři se mají zabývat hospodařením stran, přemýšlet o stropu pro volební kampaně a změnit volební zákon, aby nepoškozoval malé strany.

Bývalý předseda strany a exministr životního prostředí Martin Bursík dokonce vystoupil s apelem, aby vláda na jednání o klimatu v Kodani nepouštěla prezidenta Klause. Na problém má totiž „neobvyklé názory.“ Místo Klause má jet premiér Fischer.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...