Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ODS by ráda přizvala Lichtenštejny ke správě jejich bývalého majetku

Česko

  15:23
BRNO - Rod Lichtenštejnů by měl mít možnost podílet se na správě svého bývalého rodového majetku. Oznámili to zástupci ODS v Jihomoravském kraji, na jehož území rodina do konce války vlastnila pozemky a budovy v miliardových hodnotách.

Znak Lichtenštejnů zdobí vstup do zámku ve Valticích - někdejšího rodového sídla. foto: Miloš Šenkýř, Lidové noviny

Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka tvrdí, že by politici měli najít způsob, jak rodu umožnit podílet se na správě majetku.

Lichtenštejnové a Morava

O značnou část majetku přišli Lichtenštejnové už po první světové válce, o zbytek je připravily Benešovy dekrety. Jde například o zámky Valtice a Lednice. Panství sahalo od Břeclavi přes Bučovice po Krnov a Šternberk. Hodnota majetku, o který přišli po roce 1945, přesahuje podle odhadů stovky milionů euro.

"Nemyslím tím jeho vydání, ale to, aby tu možnost měli," poznamenal. Naznačil, že by se tak mohlo stát například prostřednictvím speciálního fondu či nadace, v níž by měl zastoupení stát, kraj i rod. To by podle Kadrnky v konečném důsledku pomohlo rozvoji regionu.

"Působení rodu na jižní Moravě by bezesporu pozvedlo nejen význam regionu, ale i zájem o ni," dodal. Konkrétně naznačil spolupráci při obnově kulturních památek, které rodu kdysi patřily.

Politici zatím k vydání majetku spíše mlčí

ODS je první stranou, která se takto vyjádřila. Otázka navrácení lichtenštejnského majetku, zabaveného na základě Benešových dekretů, byla dosud pro politiky tabu, až do letošního září dokonce Česká republika a Lichtenštejnsko neměly navázané diplomatické kontakty.

Kníže Hans Adam II. při své návštěvě jižní Moravy na konci září uvedl, že jsou připraveni na Moravě "vytvářet hodnoty" stejně, jako to dělali jejich předky. Kníže, který bývá označován za nejbohatšího monarchu Evropy, uvedl, že nyní nehodlají žádat o majetek, nicméně byli by rádi, kdyby majetky dostali zpět.

Situaci kolem Lichtenštejnů má řešit speciální komise

Okolnostmi odchodu Lichtenštejnů a jejich vztahy s Československem a Českou republikou by se měla zabývat speciální komise, složená především z historiků. Její vytvoření potvrdil po navázání diplomatických vztahů premiér Jan Fischer.

Lichtenštejnové, jak mimo jiné upozorňuje v nové knize zabývající se historií rodu Pavel Juřík, za války podle dokladů podporovali vládu Edvarda Beneše. Přesto o majetek přišli s odvoláním na vazby s Němci. Na konci války odvezli velkou část sbírek ze svých objektů, k nimž patřily i zámky Lednice, Valtice či Bučovice, za hranice. Nyní památkáři některé původní vybavení kupují v aukcích - nyní se chtějí domluvit na pořízení kopií některých uměleckých děl přímo s nadací, která pro Lichtenštejny jejich sbírky v Lichtenštejnsku a v Rakousku spravuje.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!