25. dubna 2019 11:07, aktualizováno  13:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice na mimořádné schůzi sněmovny kritizovala vládu i Babiše, Schillerová se opřela do NKÚ

Petr Fiala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fiala. | foto: ČTK

Praha ODS, Piráti a lidovci nechají znovu svolat mimořádnou schůzi sněmovny ke zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu, otázce státního rozpočtu a údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Ve čtvrtek po více než tříhodinové debatě řečníků s přednostním právem poslanci neschválili program mimořádné schůze se stejnými body. Svolávající strany budou chtít slyšet také vysvětlení, zda předseda komory Radek Vondráček (ANO) věděl, že Babiš bude v zahraničí, když svolal schůzi na dnešek.

Předseda ODS Petr Fiala kritizoval, že na jednání dnes dorazilo jen několik členů vlády a vystoupila pouze ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Chceme společně vzkázat panu Babišovi, ANO, panu Vondráčkovi, že takhle se to dělat neubude, předložíme nový návrh a znovu budeme žádat mimořádnou schůzi,“ řekl novinářům.

Pro schválení programu hlasovalo ze 131 přítomných poslanců 49, proti jich bylo 63 z řad ANO a KSČM. Vládní sociální demokraté se hlasování zdrželi nebo nezúčastnili, podobně jako poslanci hnutí SPD. V debatě k programu mohli vystoupit v podstatě jen předsedové sněmovních stran a frakcí, kteří kromě kritiky vlády avizovali, jaké kroky by po kabinetu chtěli.

Babiš označil mimořádnou schůzi za nesmyslnou. „Mě mrzí, že nemůžu být ve sněmovně. Je to schůze, která nemá žádný smysl. Tam je asi 200 zákonů, které čekají na schválení, ale opozice samozřejmě asi nemá co dělat, tak svolala tu schůzi,“ řekl Babiš před odletem do Bratislavy.

Schůze byla svolána z podnětu opozičních ODS, Pirátů a KDU-ČSL, řešit se na ní měla zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za minulý rok, hrozící schodek státního rozpočtu a údajný Babišův střet zájmů. Babiš se z jednání sněmovny omluvil kvůli dlouhodobě plánované zahraniční cestě na setkání premiérů zemí visegrádské čtyřky a Japonska. Podle Fialy se termín schůze měl stanovit tak, aby mohl být Babiš přítomný.

Fiala v úvodním slově vysvětloval důvody, proč se část opozičních stran rozhodla mimořádnou schůzi vyvolat. „Vláda má očividně záměr tvářit se, že se nic neděje, že je vše v pořádku, ale ono se děje. Česko začíná mít vážné problémy,“ řekl Fiala i s odvoláním na kritickou zprávu NKÚ. Předseda ODS soudí, že pokud vláda nic neudělá, státní rozpočet se může letos propadnout do stomiliardového schodku. „Měli bychom vidět první reformní kroky. S ničím se ale nezačalo,“ uvedl.

Výborný: Vláda je pštros, strká hlavu do písku

Dotkl se také Babišova trestního stíhání v případu Čapí hnízdo. Rychlá výměna ministra spravedlnosti (Jana Kněžínka) v době, kdy státní zastupitelství rozhoduje o podání obžaloby, podle Fialy zpochybňuje právní stát. Sněmovna by podle ODS proto měla vyzvat Babiše k obsazení funkce ministra spravedlnosti tak, aby nebyla narušena důvěra v právní stát, a k tomu, aby se zdržel slovních útoků na justici.

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného je vláda ANO A ČSSD pštros, který strká před řešením problémů hlavu do písku. Kabinet podle něj odpovídá na dotazy opozice mlčením. „Je nepřijatelné, aby se vláda promlčela až k problémům, které přijdou,“ řekl. Vládu kritizoval mimo jiné za to, že nemá návrhy důchodové reformy, dále za neefektivní hospodaření, nízký výkon veřejné správy a za neplněné sliby z výjezdů první Babišovy jednobarevné vlády do krajů.

„Kdyby premiér řídil své firmy tak schopně, jako řídí vládu, zkrachoval by,“ řekl Výborný. Kabinet označil za vládu údržby a přejímání evropských směrnic. Očekávané důležité právní normy podle předsedy KDU-ČSL ministři nepředkládají. Připomněl také někdejší volební heslo hnutí ANO, že stát řídí nemehla. Podle Výborného je v současnosti pravdivé.

Starostové chtějí po vládě efektivní boj se suchem a vizi

„Tato vláda je vládou mikromanagementu - řešení malých dílčích problémů - ale ne vize,“ uvedl šéf STAN Rakušan. „Řešíme banality, místo abychom řešili životaschopnost naší země pro další léta,“ dodal.

Představitel nejmenší parlamentní frakce mimo jiné uvedl, že vláda nemá účinnou politiku ochrany životního prostředí, zaostává v elektronizaci a digitalizaci státní správy a je odpovědná za nefunkční sociální systém včetně chybějících sociálních bytů.

Rakušan podpořil také požadavek opozičních Pirátů, aby vláda zveřejnila závěry šetření Evropské komise ohledně údajného střetu zájmů Babiše v souvislosti s dotacemi pro holding Agrofert. Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že vláda má materiál dostat Evropské komise do půlky května a do dvou měsíců se k němu vyjádřit. Podle Bartoše by bylo v Babišově zájmu, aby závěry zpřístupnil. Piráti chtěli tento požadavek projednávat ve sněmovně už minulý týden, vládní poslanci to ale odmítli.

TOP09: Vláda málo investuje

„Bude-li ve státním rozpočtu alespoň deset procent na investice, budeme mít čisté svědomí, že ten rozpočet také myslí na horizont za toto volební období a nemyslí jenom na cynické udržení moci na zítřejší den,“ prohlásil předseda poslanců TOP09 Kalousek.

V letošním rozpočtu je podle něj pouze 8,1 procenta výdajů investičních, což „není žádná sláva“. „Ten rozpočet je přerozdělovací, nemyslí na budoucnost, projídá současnost,“ konstatoval někdejší ministr financí.

TOP 09 by podle něj také chtěla, aby vláda přestala zhoršovat stav veřejných financí, předložila alespoň základní principy dlouhodobé udržitelnosti veřejných rozpočtů a navrhla plán, jak zvýšit konkurenceschopnost a efektivitu veřejné správy, aby stát přestal bobtnat.

Schillerová kritizuje NKÚ

Ministryně financí Schillerová za vládu zkritizovala NKÚ za výhrady vůči kabinetu. Slova opozice o rozpouštění rezerv ve státním rozpočtu pokládá Schillerová za demagogii, protože zapojení peněz bylo v rozpočtu schváleno.

O zprávě NKÚ za loňský rok Schillerová řekla, že si myslela, že jde o hodnocení jiné země, nikoli Česka. Tázala se, jak může být stát „zasukovaný“, když ekonomika nadprůměrně roste, je nízká nezaměstnanost, rostou výdělky, staví se dopravní infrastruktura a přibývá podnikatelů. Ministryně připustila, že státní správa má mnoho chyb, kabinet se je ale podle ní snaží napravovat.

„Nikdy jsem nezpochybňovala potřebnost Nejvyššího kontrolního úřadu. Je důležitý, ale měl by vystupovat v rámci zákonných kompetencí,“ uvedla. Schillerová také poukazovala na to, že zpráva NKÚ neobsahuje nápravná doporučení.

Před hlasováním o návrhu programu schůze mohli na sněmovním plénu vystupovat jen řečníci s přednostním právem. Schůze nepokračovala a nehlasovalo se ani o usneseních, protože sněmovna neschválila program.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!