Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS chce jednat o eurokomisaři

Česko

ODS bude zřejmě požadovat schůzku lídrů politických stran o eurokomisaři. Hrozí totiž, že pokud se nedohodnou, vybere kandidáta kabinet Jana Fischera. Kromě Vladimíra Špidly je podle ČT ve hře i Marek Mora.

PRAHA Buď se do dvou týdnů dohodnete na společném kandidátovi, anebo vybereme sami, pohrozil v sobotním rozhovoru pro LN premiér Jan Fischer.

Z jeho slov přitom nepřímo vyplynulo, že by v takovém případě mohl z navržených kandidátů dát přednost socialistovi Vladimíru Špidlovi. Už proto, že by měl zřejmě největší naději obstát v Evropském parlamentu a jeho pokračování ve funkci eurokomisaře by přivítal i šéf komise José Manuel Barroso. Sociální demokraté dokonce tvrdí, že by se Špidla mohl stát místopředsedou celé komise.

Podle ČT by ale česká vláda mohla v případě nedohody politických stran navrhnout i Marka Moru, náměstka ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho. Proti tomu ale mají politici napříč stranami výhradu: nemá za sebou politickou minulost. Podle ministra zahraničí Jana Kohouta je Mora „velmi kvalitní člověk vzhledem k požadavkům na členy Evropské komise“, jeho naděje na případnou kandidaturu ale v Otázkách Václava Moravce příliš komentovat nechtěl. „To nejsem schopen v tuhle chvíli posoudit,“ odpověděl Kohout na dotaz, zda by Mora mohl být kompromisním kandidátem. Dodal, že vláda stále preferuje dohodu politických stran na společném kandidátovi. Mora včera nezvedal telefon.

Jenže taková dohoda se zdá obtížná. Socialisté trvají na Vladimíru Špidlovi, občanští demokraté na Alexandru Vondrovi. Kandidáty doplňují ještě Jan Švejnar, navržený zelenými, lidovec Pavel Svoboda a komunista Vladimír Remek. Ti ale příliš šancí nemají.

Svoboda: Dohoda není možná

Premiér Fischer přitom naznačil, že ze jmenovaných kandidátů by mohl preferovat Špidlu. „(Kandidáti) budou muset projít procedurou v Evropském parlamentu, a to není procházka růžovým sadem. I to je potřeba zvážit, jaká je tam průchodnost,“ poznamenal Fischer. Vondrovi přitom velké státy včetně Německa či Francie vyčítají jeho „proradarový“ postoj. „Pokud mluvíme o Vladimíru Špidlovi... ale tím neříkám, že to bude on....má nějaké portfolio a bylo by zcela výjimečné, kdyby mu to portfolio zůstalo, většinou to rotuje. Takže i tam by to byla debata o jiném portfoliu,“ dodal Fischer.

„Padají různá jména, my svůj názor na kandidáta neměníme. Je ale třeba vyvolat jednání politických stran. jinak se opravdu může stát, že vláda vybere sama. Kandidát by měl vzejít ze shody politických stran,“ podotkl první místopředseda ODS David Vodrážka s tím, že vyvolání jednání na téma eurokomisař chce probrat s vedením strany včetně Mirka Topolánka v úterý na jednání grémia strany.

Jak by se ale strany mohly shodnout, když dosud každá trvá na svém kandidátovi? „Každé jednání vždy nějak začíná, a pak je z něj třeba jiný výstup,“ podotkl Vodrážka.

Občanští demokraté, socialisté, lidovci i představitelé TOP 09 mají problém s Morou. Všichni ho sice shodně označují za „vynikajícího úředníka“, ale vytýkají mu, že nemá „politické zkušenosti“ a není „politická figura“. Zamlouval by se jen šéfovi komunistů Vojtěchu Filipovi a jako představitelného kandidáta ho zhodnotil i lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg.

O Špidlovi mluví kromě ČSSD více či méně smířlivě i komunisté a lidovci. „Vláda má rozhodnout a nemá se skrývat za politické strany. Protože se ukazuje, že dohoda mezi stranami není možná,“ tvrdí šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...