Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ODS chce měnit radar za „Lisabon“

Česko

PRAHA Když nebude radar, nemusí být ani Lisabonská smlouva. Tím včera v diskusním pořadu Rádia Česko pohrozil předseda vlády a ODS Mirek Topolánek.

„Je to hypotéza. Vzhledem k tomu, že poslanecký klub ODS má 81 členů a myslím si, že znám většinou jejich názor, tak si dovedu velmi těžce představit, že by poslanci, případně senátoři ODS, hlasovali pro Lisabonskou smlouvu,“ řekl premiér Topolánek. „Já si s tím takto jednoduše nehraji, není podle mě úplně přijatelné to spojovat. Ale pro poslance, kteří mají v tomto svobodnou volbu, to může být určitý aspekt, který bude při rozhodování spolupůsobit,“ dodal.

Předseda opozičního poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek si myslí, že takové vyjádření je od Topolánka nezodpovědné. „My se nenecháme vydírat,“ řekl Hašek LN. „Jestli nás chce takto lákat do pasti, velmi škodí nejen sobě a ODS, což by nám koneckonců nevadilo, ale poškozuje i Českou republiku. Staví ji do ohromné izolace v rámci EU.“

Pokračování na straně 2

ODS chce měnit radar za „Lisabon“

Dokončení ze strany 1

„Podporujeme sice co nejrychlejší ratifikaci Lisabonské smlouvy,“ říká šéf sociálnědemokratických poslanců Michal Hašek.

„Ale naše stanovisko k radaru kvůli tomu měnit nebudeme. Jasně jsme definovali své podmínky: začlenění chceme referendum a radaru do NATO.“ Podobně reagoval poslanec ČSSD Miroslav Svoboda. Ten byl v poslanecké delegaci, která navštívila americkou radarovou základnu na Marshallových ostrovech.

A zúčastnil se také slavnostní recepce v rezidenci amerického velvyslance přesto, že sociální demokraté odmítli pozvání na akce, spojené se slavnostním podpisem smlouvy o radarové základně. „Považuji to ze velmi nešikovné vyjádření. Velmi to zavání vydíráním,“ komentoval Svoboda slova premiéra Topolánka.

„Lisabonská smlouva je pro nás a pro mě osobně velmi zásadní. Ale dávat ji do této souvislosti, to je spíš smutná záležitost,“ dodal Svoboda.

Dohodu o umístění amerického radaru v Brdech v úterý podepsali v Praze ministři zahraničí USA a ČR Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg. Vstoupí v platnost až ve chvíli, kdy ji schválí parlament a podepíše prezident Václav Klaus. Ve sněmovně ale pro její schválení není dost hlasů, proti je nejen levicová opozice, ale i někteří poslanci Strany zelených.

Naopak Lisabonská smlouva, reformující instituce Evropské unie, naráží na odpor některých občanských demokratů. Z jejich iniciativy se Senát obrátil na Ústavní soud, aby posoudil, zda je smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem. Proto byl proces její ratifikace v Česku zatím pozastaven. Pochybnosti o tom, zda by se v její ratifikaci mělo pokračovat, vznikly poté, co smlouvu odmítli v referendu Irové.

Většina evropských politiků se vyslovila pro pokračování.

***

„Máme podmínky: chceme referendum a začlenění radaru do NATO“

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: