Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ODS chce prosadit konec vyplácení dotací pro Agrofert. Na schůzi sněmovny navrhne mimořádný bod

Česko

  14:27
PRAHA - Poslanci ODS se budou snažit ve Sněmovně prosadit, aby ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zastavilo dotace pro holding Agrofert. Navrhnou na schůzi mimořádný bod. Před jednáním Sněmovny to novinářům řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Zleva místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, předseda strany Petr Fiala a předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura vystoupili na tiskové konferenci 9. června. foto: ČTK

Ministerstvo průmyslu dál proplácí dotace Agrofertu, ačkoliv Brusel od prosince peníze neposílá

 Starostové a nezávislí (STAN) či KDU-ČSL by zařazení bodu podpořili. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí uvedl, že MPO nemůže posuzování žádostí o proplacení dotací zastavit, protože by tím resort riskoval soudní spory, ať už by tak postupoval u jakékoli firmy. S tím nesouhlasí Piráti.

Podle Fialy jde o ukázku střetu zájmů, který nemá teoretickoprávní nebo čistě politický rozměr, ale má i rozměr ekonomický. „Musí být jasné každému soudnému člověku, že pokud Evropská unie peníze neproplatí, budou vyplaceny ze státního rozpočtu, to znamená z peněz daňových poplatníků. Všichni tušíme, že se tam ty peníze zpátky nevrátí,“ uvedl.

Žalobci už mají analýzu auditu k Babišovu střetu zájmů, nezveřejní ji

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) na začátku června oznámil, že nebude proplácet dotace holdingu Agrofert od února 2017, kdy je premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů kvůli platnosti novely o střetu zájmů. Od té doby fond proplatil projekty za 63 milionů korun. Podle ředitele SZIF Martina Šebestyána šlo o opatření z důvodu předběžné opatrnosti k auditní zprávě Evropské komise. Pirátský předseda Ivan Bartoš oslovil dalších osm úřadů a požádal je, aby stejně jako SZIF zastavily proplácení dotací Agrofertu.

„Přístup ministerstev by měl být jednotný“

Hnutí STAN by zařazení mimořádného bodu podpořilo, řekl předseda hnutí Vít Rakušan. Připomněl, že ministerstvo zemědělství vyplácení dotací na rozdíl od ministerstva průmyslu zastavilo. „Přístup ministerstev by měl být jednotný. Pokud není, pak chceme vysvětlení,“ řekl. Vyplácení peněz Agrofertu kritizoval. „Jsou to peníze daňových poplatníků, které dotují byznys premiéra,“ řekl Rakušan.

Lidovci by také chtěli o dotacích pro Agrofert jednat. „Pokud to ostatní kluby budou chtít otevřít, není důvod to nepodpořit,“ řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Lidovci se podle něj také na věc chtějí ptát ministra průmyslu na čtvrtečních interpelacích.

Podle Havlíčka by pozastavením proplácení dotací Česko riskovalo, že se dotčený subjekt bude soudit. S tím Bartoš nesouhlasí. Podle něj je například v dokumentech, kterými je definováno proplácení dotací v Operačním programu Podnikání a inovace a konkurenceschopnost (OP PIK), zcela jasně řečeno, že dotace mohou být pozastaveny, pokud je důvodné podezření, že není dodržována česká legislativa či evropské nařízení.

Autor:

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...