Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS chce v Praze 1 vládnout. Obětuje Dvořáka a Bürgemeistera

Starosta Prahy 1 Filip Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Prahy 1 Filip Dvořák. | foto: ČTK

PRAHA Občanští demokraté v Praze 1 navrhují vytvoření koalice s TOP 09 a Věcmi veřejnými. Slibují, že by v takovém případě do rady nenominovali starostu Filipa Dvořáka, místostarostu Michala Valentu nebo bývalého představitele radnice Jana Bürgermeistera. Ústupek ale TOP 09 a Věci veřejné nepřesvědčil. ODS tak hrozí odchod do opozice.

"Vzhledem k tomu, že Věci veřejné deklarovaly ochotu spolupráce s ODS, pokud koalici nebudou reprezentovat jména Dvořák, Bürgermeister, (Michal) Valenta, vyjednávací tým deklaruje, že žádná z těchto osob nebude ODS navrhována na jakékoli místo v radě městské části ani na post uvolněného člena zastupitelstva," uvedl Dvořák.

Rozhodnutí ODS ale nezměnilo postoj lídra TOP 09 Oldřicha Lomeckého, který v neděli zahájil jednání o případné koalici s Věcmi veřejnými a zelenými. "Rozhodnutí vítám, je ale trochu opožděné. Kdyby ho udělali před volbami, bylo by důvěryhodnější," řekl. Dodal, že bude držet slovo, které zeleným a Věcem veřejným dal. "Je to zásada slušnosti," poznamenal.


Také zástupci Věcí veřejných spolupráci s ODS bez jejich lídrů odmítli. "Pro mě to žádná alternativa není," řekla Karolína Peake. "Byla by to jen zdánlivá očista, vliv Dvořáka a dalších by se neomezil," dodala Jana Pařízková. Věci veřejné se proti spolupráci s ODS vyslovili již před volbami, některé představitele občanských demokratů na radnici Prahy 1 označili za "politické dinosaury".

Čtěte také

Peake dodala, že Věci veřejné vyjednávají o koalici s vítěznou TOP 09. "Jsme ve vyjednávání natolik daleko, abychom uzavřeli koalici," dodala. I Lomecký připustil, že rozhovory zatím postupují zdárně.

Pokud by ale podle něj nedopadly dobře, pokusil by se o koalici s ODS. "Ale až jako v druhé řadě," zdůraznil.

Čtěte také

ODS dosud na radnici vládla společně s ČSSD, potřebnou většinu spolu ale nyní sestavit nemohou. TOP 09 v zastupitelstvu, které má 35 členů, obsadí 13 křesel, ODS devět, ČSSD šest, Věci veřejné pět a Strana zelených dvě.

Anketa

Jste spokojeni s výsledky komunálních voleb na vaší radnici?

Ano, na naši radnici se dostali výborní lidé 316
Ne. Už teď se bojím, že sedí na radnici ti nesprávní 630
Ještě nevím. Uvidíme jak se budou noví radní chovat 692
,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!