Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS chce ve volbách omezit preferenční hlasy

Česko

  16:13
PRAHA - Občanští demokraté poslali do parlamentu zákon, který by měl voličům už od příštích voleb omezit výběr kandidátů ze čtyř na dva. Vracejí se tak k pravidlům, která platila před rokem 2005. ČSSD chystá opačný návrh, její zástupci zákon chystaný ODS označili za "krok proti voličům".

Volby foto: ČTK

ODS navrhuje, aby voliči mohli na kandidátkách do sněmovny zakroužkovat pouze dva vybrané kandidáty a aby jisté místo ve sněmovně měl jen ten politik, který by získal sedm procent hlasů. Podle současných pravidel k tomu stačí pětiprocentní zisk. Server Týden.cz, který informaci zveřejnil jako první připomněl, že občanští demokraté už před neuskutečněnými předčasnými volbami zakázali svým lidem osobní kampaně.

Podle navrhovatele zákona Zdeňka Boháče, který je na třetím místě kandidátky ODS v Olomouckém kraji, by snížení počtu preferenčních hlasů posílilo výběr ve stranách a vyřešilo by populistické nasazování populárních herců, zpěváků či sportovců na kandidátky. Kromě Boháče zákon podepsalo dvaadvacet poslanců z předních míst moravských krajů kromě Ostravy, kde kandidují nové tváře.

Benda: Je to strach z konkurence
"Vůbec jsem si nevšiml, že bychom něco takového projednávali ve straně. Bude to individuální akce některých, kteří jsou na volitelných místech a možná se obávají konkurence," řekl poslanec za ODS Marek Benda s tím, že je nešťastné měnit pravidla těsně před volbami a že on pro změnu ruku nezvedne.

"Určitě se to neopírá o žádnou matematickou studii. Spíš mě překvapuje, že ODS dělá krok proti voličům," uvedl poslanec ČSSD Robin Böhnisch, který získal coby kandidát z obce Mladé Buky na Královéhradecku druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů sociální demokracie v kraji.

Podle současných pravidel se přitom ještě nevolilo. Novinku v roce 2005 navrhli tři sociálnědemokratičtí poslanci, jedním z nich byl právě Böhnisch. Zákon ale začal platit v listopadu 2006, tedy až po volbách do nynější sněmovny. Původní návrh dokonce dával voličům možnost zakroužkovat až pět kandidátů a jistotu sněmovního křesla za zisk dvou procent hlasů.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat