Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

ODS dohodla na Vysočině koalici se čtyřmi stranami. Vítězné ANO mezi nimi není

Uskupení ODS a Starostů pro občany nyní začne spolu s Piráty, KDU-ČSL, ČSSD a Starosty pro Vysočinu (STAN a SNK ED) připravovat znění koaliční smlouvy. foto: Facebook Vítězslava Schreka

Jihlava - Na povolební spolupráci se na Vysočině po krajských volbách dohodlo uskupení ODS a Starostů pro občany s dalšími čtyřmi stranami. Vítěz voleb, hnutí ANO, mezi nimi není. O dohodě na povolební spolupráci informoval lídr uskupení a budoucí hejtman Vítězslav Schrek (ODS). Uskupení ODS a Starostů pro občany nyní začne spolu s Piráty, KDU-ČSL, ČSSD a Starosty pro Vysočinu (STAN a SNK ED) připravovat znění koaliční smlouvy.
  7:25aktualizováno  10:39

Už dříve Schrek řekl, že strany nejprve předloží seznam podmínek, za kterých chtějí na koalici spolupracovat. Očekával, že se podaří vytvořit čtyřkoalici nebo koalici pětičlennou. 

„Ještě před (úterní) půlnocí se podařilo podepsat společné memorandum o vzájemné povolební spolupráci pěti subjektů, KDU-ČSL, STAN, Pirátů, ČSSD a ODS se Starosty pro občany v Kraji Vysočina,“ uvedl Schrek na svém facebookovém profilu. V případě podpisu koaliční smlouvy bude mít koalice 32 ze 45 hlasů v krajském zastupitelstvu.

„Byly to náročné čtyři dny, ale dohoda se narodila. Od zítřka (středy) začínáme pracovat na rozdělení jednotlivých gescí a na znění koaliční smlouvy,“ doplnil Schrek.

Z jednání vypadlo pouze vítězné hnutí ANO, které získalo po volbách deset mandátů, a KSČM, která se jako sedmá v pořadí do krajského zastupitelstva dostala se třemi mandáty. Piráti stejně jako třetí ODS v koalici se Starosty pro občany mají sedm mandátů. Po šesti má KDU-ČSL, ČSSD a Starostové pro Vysočinu.

Na jihu Čech chtějí zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09, ČSSD a Jihočeši vytvořit koalici bez ANO

„Nezvítězil zdravý selský rozum, ale vítězi voleb bylo jeho vítězství ukradeno poraženými. ODS od začátku nerespektovala naše vítězství - kmotrovská politika z 90. let se v nich nezapře. Všem poraženým chybí základy slušného a seriózního jednání a nerespektují absolutně výsledky voleb. Nerespektují voliče - obyčejné občany,“ reagoval lídr hnutí ANO a náměstek hejtmana Vysočiny Martin Kukla. Koalice podle něho byla předem domluvená a vyjednavači se řídili pokyny z Prahy sestavit koalici bez ANO.

„Dohoda je v tuto chvíli na hejtmanovi za ODS a na první náměstkyni hejtmana za Piráty,“ řekl Schrek. Obě strany by podle něho měly mít navíc jednoho radního. Lidovci a Starostové pro Vysočinu obsadí vždy pozici náměstka hejtmana a radního. Náměstka hejtmana bude mít i ČSSD a k tomu uvolněného zastupitele. „Mrzí nás, že prvním krokem této vznikající koalice je navýšení politicky placených funkcí, v době ekonomické recese a jejich předvolební rétorikou a sliby to bereme jako podraz na všechny poctivé lidi z Vysočiny,“ řekl Kukla.

Rozdělení kompetencí bude součástí návrhu koaliční smlouvy, na její vyjednání si daly strany dva týdny. „Jednadvacátého (října) bychom oznámili termín, kdy by dohoda mohla být skutečně podepsána,“ řekl Schrek.

Podle lídra lidovců Víta Kaňkovského, který je zároveň poslancem, bylo jednání náročné kvůli rozdělení hlavních funkcí. Dohodu umožnilo to, že každá se stran trochu slevila. Nikdo z lidovců, kteří budou mít placené místo v radě, nebude podle něho mít souběh jiných funkcí. „U nás to máme vyřešené jednoznačně,“ řekl Kaňkovský. Ve volbách získal přes 3000 preferenčních hlasů, ale asi zůstane řadovým zastupitelem. „Tak, jak se ta jednání vyvíjejí, tak vysoce pravděpodobně já v té radě neusednu,“ řekl.

Před čtyřmi lety vítězná ČSSD dohodla koalici s ANO, ODS a Starosty pro Vysočinu.

Vizitka Vítězslava Schreka (50; ODS)

Datum a místo narození: 17. ledna 1970, Znojmo

Vzdělání: vystudoval obor speciální pedagogika na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze

Kariéra: pracoval v Charitě ČR, v září 2014 se stal ředitelem domova pro seniory ve Velkém Meziříčí

Současná funkce: zastupitel města Jihlava (od října 2006); v letech 2014-2016 byl také radním města

Působení v politice: členem ODS je od roku 2004; v komunálních volbách v roce 2002 kandidoval jako nestraník za Stranu zelených, ale neuspěl; v roce 2006 byl zvolen zastupitelem města Jihlava, mandát pak obhájil ve volbách v letech 2010, 2014 a 2018; v minulosti byl šéfem kulturní komise jihlavského magistrátu (2007 až 2017)

Ostatní:

  • Věnuje se hudbě a pořádání kulturních akcí.
  • V Charitě ČR působil jako projektový manažer a později jako zástupce ředitele Oblastní charity Jihlava. Charita ČR je nezisková humanitární organizace zřizovaná Českou biskupskou konferencí, je největším nestátním poskytovatelem zdravotnických a sociálních služeb v ČR.
  • Loni Schrek získal jako ředitel domova pro seniory ve Velkém Meziříčí ocenění soutěže Manažer roku 2018.
  • V letošních krajských volbách vedl kandidátku ODS a Starostů pro občany, která skončila na třetím místě za hnutím ANO a Piráty.
Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat