11. listopadu 2009 17:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS kritizuje volbu Jančíka. Topolánek byl ironický a rýpal

Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek. | foto: ČTK

PRAHA Výsledky úterního pražského sněmu ODS, na kterém Pavel Bém obhájil post předsedy, vzbudily mezi občanskými demokraty různorodé reakce. Šéf ODS Mirek Topolánek ironicky komentoval dohody, které Bémovi pomohly udržet předsednické křeslo, a i další se pozastavují především nad volbou místopředsedy Milana Jančíka.

Občanští demokraté se obávají, že je kontroverzní smíchovský starosta u voličů poškodí. Většina se ale shoduje, že musejí před parlamentními volbami zachovat jednotu.

Topolánek ironicky komentoval dohody Béma s Jančíkem
S výsledky sněmu není spokojen stranický šéf Topolánek. "Pozitivní pro stranu? Určitě. Jenom záleží na tom, pro kterou. Nová pražská sestava vedení ODS naznačuje, že pro jinou... Nicméně, já vždycky respektuji výsledky voleb, zvlášť když jich bylo dosaženo tak korektním způsobem, jako je demokratická tajná volba bez předběžných dohod," napsal Topolánek.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík (vpravo) a místopředseda pražské ODS Jiří Janeček před celopražským sněmem ODS 10. listopadu v Praze. Jančík byl zvolen místopředsedou pražské ODS.

Ironicky tak komentoval zákulisní dohody, které údajně uzavřel Bém s Jančíkem o vzájemné podpoře. Jančík tak měl primátorovi přinést rozhodující hlasy.

ODS: Jančík je příliš velká cena Bémova vítězství
Řada občanských demokratů ale angažování Jančíka, za kterým je z minulosti řada skandálů, považuje za příliš velkou cenu Bémova vítězství. Obávají se, že je proti nim použijí konkurenční strany ve volební kampani.

Bývalý člen ODS a současný opoziční zastupitel v Praze 5 Ondřej Gál řekl, že si Jančík bude chtít příští rok vydobýt na kandidátce do zastupitelstva hlavního města Prahy dobrou pozici, aby se mohl stát například náměstkem primátora. "Je tragédie pro ODS, která je v Praze spíš než politickou stranou skupinou ovládanou lobbisty," řekl o Jančíkovi Gál. Podle něj se někteří politici na posty dostávají na základě dohod, které závisejí na zadávání veřejných zakázek.

Podle opoziční zastupitelky v Praze 5 Evy Hochheimerové se Jančík ve vedení radnice obklopil lidmi, kteří jsou na něm existenčně závislí nebo na které něco ví.

ODS se bojí poškození strany před voliči
Volbu ale z ODS nikdo oficiálně kritizovat nechce, aby stranu ještě více před voliči nepoškodil.

Slova o nutné jednotě před sněmovními volbami, které se budou konat v květnu nebo v červnu, zaznívají ale ode všech občanských demokratů.

Místopředseda ODS Petr Bendl Bémovi pogratuloval a popřál mu co nejlepší výsledek ve volbách. "Budeme ho potřebovat. Bez udržení elementární jednoty bude těžké dobrého výsledku dosáhnout, a tak pevně věřím, že přes personální různost názorů na podobu vedení Praha jednotu udrží," řekl .

Pavel Bém může být spokojený, post pražského šéfa ODS obhájil

Bém vyměnil magistrát za funkci
Po úterní volbě zůstala otázka, kdo se stane příštím primátorem hlavního města. "Řekl jsem, že dlouhodobý souběh funkcí je pro mne nepřijatelný," potvrdil Bém slib, který dal delegátům. A to, že pokud získá mandát poslance, nebude dále usilovat o post šéfa magistrátu. To byla jedna z podmínek, kterou si dalo oblastní sdružení Prahy 10, aby Béma ve volbě podpořilo. Podle jednoho z účastníků sněmu by měl Bém z pozice primátora odstoupit ihned poté, co získá mandát poslance. To ale Bém nepotvrdil.

Po funkci primátora se poohlíží hned několik lidí z pražské ODS. Mluví se například o starostovi Prahy 6 Tomáši Chalupovi, radním pro oblast kultury Milanu Richterovi, místopředsedovi ODS a starostovi Prahy 13 Davidu Vodrážkovi nebo náměstkovi a neúspěšném kandidátu na post předsedy pražské ODS Rudolfu Blažkovi.

Pražským primátorem by mohl být Pavel Klega
Podle některých občanských demokratů ale má největší šanci Pavel Klega, který se v úterý bez problémů zvolen na pozici prvního místopředsedy. V minulosti byla tato funkce chápána jako post pro nástupce primátora. Klega se ale zatím ke kandidatuře nehlásí, důležité podle něj je, aby se celá ODS soustředila na volby do Poslanecké sněmovny. "Jsem si jistý, že budeme bojovat v jednom šiku, o tom, kdo bude primátor, zatím skutečně nepřemýšlím," napsal.

Richter podle jednoho ze spolupracovníků údajně o postu šéfa magistrátu v současné době nepřemýšlí, Chalupa s Vodrážkou zase kandidují do sněmovny, což jejich šance při případné kandidatuře na primátora snižuje. Ačkoli někteří komentátoři odepisují po úterní porážce šance Blažka, jeden z pražských občanských demokratů poukazuje na Bémovo úterní prohlášení, ve kterém o Blažkovi mluvil jako o velmi kvalitním komunálním politikovi, se kterým počítá nejen na pozici náměstka primátora.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!