Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS na dně. Přijde o stamiliony, zvažuje přesun centrály z Pankráce

Česko

  6:00
PRAHA - ODS po volebním debaklu řeší, jak zalepit dluhy. Kvůli ztrátě skoro 700 tisíc voličů strana přijde na státních příspěvcích o desítky milionů korun ročně a bude muset výrazně krotit své výdaje. Ačkoliv zatím definitivní rozhodnutí nepadlo, vypadá to, že nejvíce se bude škrtat v partajní centrále. Ta by se měla přesunout z honosné budovy Polygon House na pražské Pankráci.

Tisková konference ODS v jejich volebním štábu. foto: MAFRA: Jan Zátorský

Je to vidět při srovnání minulého a nynějšího volebního období. Volby v roce 2010 ODS vynesly 20,22 procenta hlasů a 53 poslaneckých mandátů. Ročně tak za ně strana inkasovala 45 milionů korun. Historicky nejhorší výsledek 7,72 procenta pro ODS znamená úbytek 37 mandátů, kvůli němuž inkasuje pouhých 14 milionů.

ČTĚTE TAKÉ:

Za samotné hlasy dostanou občanští demokraté 38 milionů korun, o 68 milionů korun méně než v minulých volbách. Podrženo sečteno, strana za čtyřleté volební období přijde o 204 milionů korun. Jak navíc upozornil server Lidovky.cz, na právě uplynulou volební kampaň za 40 milionů si občanští demokraté museli půjčit, loňské hospodaření totiž uzavřeli dluhem 43 milionů korun.

Strana aktuálně stojí před nepříjemným úkolem -  musí rozhodnout, kam řízne. "Na grémiu si necháme předložit rozpočet, který bude zahrnovat vše: jaké máme závazky a příjmy, s nimiž můžeme počítat. Z toho vyvodíme strategii," plánuje místopředsedkyně Miroslava Němcová. "Do dalších let budeme muset řešit výpadek v příspěvku za mandáty. To se promítne do provozních a mzdových nákladů," přidává se mluvčí strany Jiří Sochor.

Již teď je jasné, že šetřit bude ODS především v centrále. "Změny se nyní promítnou především do fungování hlavní kanceláře. Jestliže jsme prosazovali rozpočtovou zodpovědnost na vládní úrovni, musíme se tak chovat i doma a z toho vyplyne i podoba reorganizace," přiblížil Sochor.

I Němcová preferuje škrty v hlavní kanceláři. "Je důležité mít kvalitní personální zázemí v regionech, tam bych šetřila určitě co nejméně, bude-li to nutné, sáhneme i na tuto síť. Ale určitě bych snižovala spíše náklady za sídlo nebo za další provozní náklady," myslí si. V regionech pro ODS pracuje 95 lidí, v centrále 25. Ročně stranu stojí zhruba 60 milionů.

Polygon House - kancelářská budova, administrativní objekt, ve tvaru lodě na Pražské Pankráci. Nyní sídlo ODS

Strana se tak chystá ušetřit především za nájemné v budově Polygon House, podle údajů z roku 2009 ji měsíčně stojí 400 tisíc korun měsíčně. "Nájemné za prostory na Pankráci je významnou položkou provozních nákladů. Zvažovaných možností je více a stěhování nebo redukce pronajatých prostor k nim patří," připouští Sochor. Peníze by ODS mohla získat i prodejem nemovitostí, v regionech jich vlastní 10. "V tuto chvíli není tento krok nutný," tvrdí mluvčí.

Stejně tak se strana strana nehodlá obrátit na své členy s žádostí o mimořádný příspěvek, jako to učinili lidovci po volebním debaklu v roce 2010. ODS se v letošních volbách umístila až na pátém místě po ČSSD, ANO, KSČM a TOP 09.  

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...