Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS naštvalo Nečasovo obvinění. Ištvan je škůdcem demokracie, míní Blažek

Česko

  12:56aktualizováno  13:56
PRAHA - Obvinění expremiéra Petra Nečase (ODS) je pokusem o kriminalizaci politiky, při němž jde o demokratický politický systém a jeho pravidla hry, tvrdí ODS. Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan v případu prokázal absolutní neznalost ústavního práva a stal se jednoznačně škůdcem demokracie. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) by měla řešit jeho budoucnost, prohlásili zástupci ODS.

Pavel Blažek foto: MAFRA - Ondřej Němec

Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan se stal terčem tvrdé kritiky ze strany ODS. "Pan Ištvan za dobu činnosti, co předvedl od června tohoto roku, prokázal absolutní neznalost ústavního práva, absolutní neznalost základních problémů demokracie, absolutní neznalost dělby moci," prohlásil exministr spravedlnosti Pavel Blažek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tady už nejde o korupci, nejde ani o Petra Nečase, nejde o ODS, nejde o pravici a levici, ale teď už jde o demokratický politický systém a jeho pravidla hry. Dosazování do různých funkcí je součástí demokratické politiky, ať se nám to líbí, nebo ne," prohlásil šéf občanských demokratů Petr Fiala. Nelze podle něj dělat experimenty na lidech a obvinit expremiéra jen proto, abychom "nalezli odpověď na zásadní otázky celospolečenského významu", jak uvedlo olomoucké vrchní státní zastupitelství.

Petr Fiala.

Petr Fiala.

Policie Nečase viní z podplacení ve spojitosti s kauzou kolem bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Nečas to odmítá, podle něj šlo o normální politické vyjednávání. Obvinění považuje za mstu za trestní oznámení na šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu.

Válková: Politici se mají bát, jestli se nedopustí korupce

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) byla překvapena načasováním obvinění expremiéra Petra Nečase (ODS), kterého od úterý stíhá policie pro uplácení v kauze takzvaných trafik pro tři exposlance. Zároveň ale považuje za dobré, aby se politici báli, zda nepřekročili hranici mezi politickým vyjednáváním a korupčním jednáním.

"Samozřejmě jsem byla také překvapena, asi jako všichni, že to přišlo nyní, ale tím nechci říkat, že by to mělo být později, nebo dříve," řekla  Válková. Ve věci hodlá postupovat zdrženlivě a nechat orgány činné v trestním řízení pracovat.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V této větvi případu jsou vedle Nečase obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat